infolinia 801 80 80 80
www.archeton.pl
Projekt domu - 10 reguł dobrego wyboru

Dom buduje się zwykle raz w życiu, a tylko niewielu inwestorów to ludzie „z branży”. Aby ich przedsięwzięcie było udane muszą podjąć szereg decyzji z dziedzin dotąd mało znanych lub całkowicie im obcych.
Oto krótki przewodnik dla stawiających pierwsze kroki na drodze do własnego domu. Jednocześnie przygotowujemy rozwinięcie i kontynuację zasygnalizowanych skrótowo tematów.

Dziesięć reguł dobrego wyboru:

 • Po pierwsze – działka
  Punktem wyjścia przy wyborze projektu jest działka: jej położenie, otoczenie, wielkość, kształt, uformowanie terenu, usytuowanie w stosunku do stron świata i drogi dojazdowej, uzbrojenie (sieć wodno-kanalizacyjna, elektryczna, gazowa itp.).
 • Po drugie – warunki zabudowy i zagospodarowania terenu
  Charakter architektury, gabaryty bryły i sposób jej wkomponowania w otoczenie w dużym stopniu zależą od postanowień właściwych organów władzy, zawartych w decyzji o warunkach zabudowy (WZ) lub w miejscowym planie zagospodarowania terenu.
 • Po trzecie – źródła finansowania
  Ocena możliwości finansowych (kredyt, oszczędności, własny wkład pracy) pozwala wybrać optymalny system realizacji budowy (gospodarczy lub zlecony) oraz ustalić perspektywę wykończenia, wyposażenia domu i zagospodarowania jego otoczenia.
 • Po czwarte – wielkość domu
  Powierzchnia domu zależy od możliwości finansowych inwestora (należy brać pod uwagę nie tylko koszty inwestycji ale także eksploatacji domu w przyszłości !), ilości członków gospodarstwa domowego oraz od ich aktualnych i przewidywanych potrzeb.
 • Po piąte – układ funkcjonalny
  Dom parterowy czy z użytkowym poddaszem, z otwartą kuchnią czy z zamkniętymi pomieszczeniami, z jedną czy dwoma łazienkami… – wszystko to zależy od stylu życia, wieku, stanu zdrowia i wzajemnych stosunków domowników oraz od ich oczekiwań.
 • Po szóste – rozwiązania architektoniczne
  Wygląd domu, kolorystyka i detale architektoniczne (jeśli tylko spełniają wymogi, o których mowa w p.2) mogą być wyrazem indywidualnych upodobań estetycznych inwestora i realizacją jego własnej wizji organizacji przestrzeni.
 • Po siódme – konstrukcja i technologia
  Dom murowany czy szkieletowy, o konstrukcji drewnianej czy żelbetowej… - technologie i materiały zastosowane w projekcie mają wpływ na tempo i koszty budowy, możliwości przebudowy w przyszłości. charakterystykę cieplną i mikroklimat wnętrz.
 • Po ósme – instalacje wewnętrzne
  Wielkość kotłowni i rodzaj paliwa, korzystanie z alternatywnych źródeł energii czy całkowita zależność od zewnętrznych dostawców wody, prądu gazu… - decyzje w tych kwestiach wpływają na komfort mieszkania oraz koszty jego utrzymania .
 • Po dziewiąte – energooszczędność, ekologia i zdrowie
  Ekologiczne technologie, jakość i rodzime pochodzenie użytych w projekcie materiałów, ciepłochronność budynku są wyznacznikami oceny jego energochłonności, wpływu inwestycji na środowisko oraz jakości życia i zdrowia domowników.
 • Po dziesiąte – zmiany w projekcie
  Istnieje możliwość wprowadzania zmian w projekcie gotowym tak, aby jak najlepiej dopasować go do oczekiwań inwestora. Rozwiązanie takie jest w zdecydowanej większości przypadków tańsze niż zamówienie projektu indywidualnego.
UWAGA: Możemy opracować projekt indywidulany na podstawie wskazanego projektu gotowego, jeśli szczególne okoliczności (nietypowy kształt działki czy potrzeby inwestora) uniemożliwiają wybór odpowiedniego projektu z naszej oferty.

Data publikacji: 2010.04.16
Na ten sam temat


Zamów projekt: tel. 12 295 05 77ARCHETON Sp. z o.o. ul. Cystersów 9, 31-553 Kraków
www.archeton.plinfolinia 801 80 80 80e-mail: bok@archeton.pl

 Archeton - twitter Archeton - you tube Archeton - google+