infolinia 801 80 80 80
www.archeton.plCzy warto mieć rekuperator?

Współczesne budownictwo, przy sprzyjającej koniunkturze przeżywa kolejny intensywny rozkwit. Z biegiem czasu zmieniają się nie tylko trendy architektoniczne, ale również technologie i materiały, z których powstają nasze domy i miejsca pracy.
Rosnące ceny paliw i energii zmuszają nas do ciągłego poszukiwania oszczędności. Z pomocą przychodzą nam nie tylko coraz doskonalsze i sprawniejsze urządzenia grzewcze, materiały izolacyjne o bardzo niskich współczynnikach przenikalności cieplnej, ale również super szczelne okna i drzwi, które zamykając budynek szczelnie przed zimnem, równocześnie pozbawiają go wentylacji.
Zasadą działania tradycyjnego systemu wentylacji było założenie, iż ruch powietrza odbywać się będzie poprzez ruch konwekcyjny powietrza wynikający z różnicy temperatur. Ciepłe powietrze jako lżejsze dążyło ku górze, a w jego miejsce poprzez nieszczelności np. stolarki okiennej, wpływało powietrze świeże, ale zimniejsze. W rezultacie system ten działał przez większą cześć roku poprawnie. Z czasem jednak, szukając oszczędności, zaczęliśmy uszczelniać wszystkie możliwe miejsca tak, aby nie było czuć nawiewu zimnego powietrza w zimie, a tym samym praktycznie eliminując wentylację. Pogarszająca się wentylacja w blokach i domach wymusiła na nas stosowanie nawiewników w oknach plastikowych, które miały być otwarte. I tu nasuwa się pytanie: po co montować ultra szczelne i ciepłe okno, które jest bardzo drogie, skoro w jego ramie zamontowana jest szczelina o powierzchni 10 cm2, za którą i tak trzeba jeszcze dopłacić około 200 zł? Wszelkie wspomaganie mechaniczne wentylacji kończyło się stratą na poziomie 50% ciepła, które traci budynek poprzez sprawną wymianie powietrza. Im lepiej zaizolowany dom tym straty na wentylacji większe.
Całość obrazuje prosty schemat obok. Dążenie do doskonałych izolacji daje relatywnie mało. Dwukrotnie lepsza izolacja ścian daje zaledwie kilka procent oszczędności przy niewspółmiernym koszcie. Właśnie dlatego naukowcy szukając optymalnego rozwiązania, postanowili odciąć największą stratę ciepła poprzez zastosowanie wymiennika ciepła. Taki wymiennik wzbogacony o wentylatory i odpowiednie sterownie to nic innego jak rekuperator.

opis do zdjęcia: Rekuperatory ORCON i Renovent HR wyposażone są w wymienniki krzyżowoprzeciwprądowe oraz w wentylatory prądu stałego (obniżają znacznie zużycie energii elektrycznej)
Od sprawności odzysku ciepła zależą oszczędności, do których zaraz jeszcze wrócimy. Uwagę należy skupić na tym, iż urządzenia tego typu kontrolują wentylację w sposób ciągły i niezależny od warunków atmosferycznych. Dzięki temu mamy gwarancję, że w łazience nie pojawi się grzyb, w WC nie będzie niemiłych zapachów, a od wietrzenia w nocy nie wychłodzimy nadmiernie budynku. Stawiając sobie zatem za cel wybudowanie domu energooszczędnego, czyli szczelnego, powinniśmy nieco inaczej postawić pytanie. Zamiast pytać, czy warto mieć rekuperator, powinniśmy zapytać, jaki rekuperator warto mieć. Odpowiedź jest prosta. Przede wszystkim dobry, którego kultura pracy nie zmusi nas do noszenia stoperów w uszach, a jednocześnie który będzie odzyskiwał tyle energii, że pozwoli nam na zaoszczędzenie więcej niż wydamy na jego utrzymanie. Warto też zwrócić uwagę, aby działał długo i bezawaryjnie. Wszystkie te cechy to klucz do sukcesu pod warunkiem, że instalacja zostanie właściwie zaprojektowana. Jeśli czegoś nie dopilnujemy, nawet najlepszy sprzęt przyprawi nas o ból głowy.
Jaki rekuperator wybrać?
Na rynku krajowym urządzenia do rekuperacji stały się niezwykle popularne. W związku z tym, że popyt jest ogromny, oferujących swoje produkty firm z każdym miesiącem przybywa. Jak nie zginąć w gąszczu ofert i dobrze wybrać? Przede wszystkim trzeba postawić sobie pytanie – „na czym zależy nam najbardziej?”. Czy chodzi jedynie o sprawną wentylację czy może ważniejsza dla Nas będzie ekonomia (sprawność) i ergonomia(hałas i zużycie prądu). Szereg urządzeń produkowanych w Polsce oferuje dobre parametry za naprawdę przyzwoitą cenę, jednak jak to w życiu bywa, jeśli zdecydujemy się na jakość i bardzo wysokie osiągi odzysku ciepła będziemy musieli się przygotować na większe wydatki. Ale oczywiście jak zawsze „coś za coś”. Jeśli dysponujemy skromnym budżetem warto zastanowić się nad wykorzystaniem urządzenia, które zapewni nam przede wszystkim sprawną wentylację, odczuwalnie wpłynie na ograniczenie ubytku ciepła, a jednak nie będzie sprzętem z najwyższej półki. W takiej sytuacji należy przede wszystkim zwrócić uwagę na jakość wykonania instalacji rozprowadzającej, aby nie miała dużego oporu, nie była zbyt rozległa, niepotrzebnie pozaginana. Jeśli instalacja wentylacji będzie wykonana niewłaściwie, jej umieszczenie będzie nieprzemyślane, a zabezpieczenia termiczne niewystarczające, sprawność rekuperatora niewiele zmieni. Całe ciepło ucieknie nam „po drodze” i nie będzie z czego odzyskiwać energii. Tak samo oczywiście będzie w przypadku doskonalszych centralek. Jeśli cała instalacja mieścić się będzie na zimnym strychu, gdzie temperatury są niskie, mniej czułe urządzenie, pracować będzie zdecydowanie stabilniej. Jego czujniki nie zarejestrują niczego niepokojącego i urządzenie pracować będzie dalej bez przeszkód, jednak straty ciepła jakie będą miały miejsce będą znaczące. Nawet do 50% energii którą można było by zatrzymać. Jeśli jednak budujemy dom z myślą o energii i jej oszczędności należy dążyć do jak najwyższej szczelności zarówno powietrznej jak i termicznej w związku z tym, powinniśmy unikać „zimnych miejsc” lub dokładnie izolować całą instalację.
Jeśli nasza sytuacja finansowa pozwala nam na nieco większy wydatek, warto zainwestować w system trochę więcej środków, ze względu na to, iż samo urządzenie będzie dużo bardziej zaawansowane, przez co jego zdolności odzysku będą dużo wyższe, a zatem oszczędności większe i czas amortyzacji całego przedsięwzięcia krótszy. Precyzyjne centrale swoją sprawnością sięgają nawet do 95% - co oznacza, iż energia powietrza powróci z bardzo niewielką stratą. Decydującym kryterium doboru centrali wentylacyjnej powinna być jakość, niezawodność i kultura pracy. W końcu jest to sprzęt, który pracować będzie przez wiele lat w naszym domu. Jeśli będzie za głośny, niechętnie będziemy z niego korzystać, a zatem jego sprawność i funkcjonalność drastycznie się obniży. Jeśli będą częste awarie, koszt napraw spowoduje że inwestycja w rekuperacje nigdy się nie zwróci i jeszcze do całej inwestycji dołożymy. Warto dodać, że jeśli odzysk ciepła będzie zbyt mały, a koszty eksploatacyjne przerosną zyski, w efekcie nie tylko stracimy na komforcie życia, ale też finansowo. Najlepiej zatem, wybierając rekuperator do naszego domu, popytać znajomych, poszukać opinii o firmie instalującej dane urządzenia i podjąć decyzję w oparciu o solidne podstawy. Do wyboru mamy wiele typów urządzeń, różniących się zarówno technologią, jak i parametrami. Skąd te różnice? Wynikają one zarówno z typu zastosowanego wymiennika, jak i materiałów, z których są wykonane.
Przygotowała firma: Alternatywne Systemy Komfortu Sp. z o.o.

Poradnik inwestora29/05/2017MATERIAŁY BUDOWLANE
Jak powiększyć przestrzeń na poddaszu? Nowa kolekcja firmy VELUX
Poczucie przestrzeni, panoramiczny widok, niezwykłe możliwości aranżacji i komfortowe miejsce do życia – tak wiele można zyskać wykorzystując na poddaszu nowatorskie rozwiązania firmy VELUX...
11/05/2017MATERIAŁY BUDOWLANE
Nowe, trzyszybowe okno dachowe VELUX do łazienki i kuchni
Energooszczędne, trzyszybowe, odporne na wilgoć i w przystępnej cenie – to główne zalety nowego okna dachowego VELUX GLU, które dostępne jest w podstawowej ofercie firmy od kwietnia....
28/04/2017TEMATY SPECJALNE
Aplikacja ViCare – instalacja grzewcza zawsze pod kontrolą
Nowa aplikacja mobilna Viessmann ViCare App to sposób na komfortową obsługę urządzenia grzewczego przez Internet....
26/04/2017MATERIAŁY BUDOWLANE
Dom aktywnych rozwiązań stworzony dla Twojego komfortu!
Z inicjatywy firmy VELUX i sześciu pracowni architektonicznych powstała kolekcja projektów nowoczesnych domów nawiązująca do idei budownictwa aktywnego...
Reklama
Convector
Reklama
Fakro
Reklama
Purmo
Reklama
Awilux
Reklama
Solbet
Reklama
Viessmann
Reklama