Projekty wg wielkości
Projekty wg kondygnacji
Projekty wg stylu i wyglądu
Wnętrza i animacje
Projekty w kolekcjach firmowych
Projekty dla dewelopera

infolinia 801 80 80 80
www.archeton.plstrona główna > poradnik inwestora > materiały budowlane > Gęstość materiału ma znaczenie

Gęstość styropianu ma znaczenie

Ocieplamy budynki po to, żeby zużywać mniej ciepła, przez co znacząco obniżamy rachunki za ogrzewanie oraz chronimy środowisko naturalne. Stojąc w obliczu zapowiadanego drastycznego wzrostu cen energii warto zastanowić się nad właściwym doborem materiału izolacyjnego.

Czy jeśli do inwestycji wykorzystamy tańsze materiały ociepleniowe, na pewno zaoszczędzimy?

Blok mieszkalny w Tarnowie,
ocieplony grafitowym styropianem Austrotherm EPS
Fassada Premium
O właściwościach termoizolacyjnych płyt styropianowych informuje nas deklarowana przez producenta wartość współczynnika lambda, czyli parametru określającego przewodnictwo cieplne. Na rynku dostępne są produkty o lambdzie mieszczącej się w przedziale od 0,031 do 0,045 W/mK. Im wartość współczynnika lambda jest niższa, tym izolacyjność produktu jest lepsza. Obecnie najlepszym dostępnym na rynku rozwiązaniem są grafitowe płyty styropianowe, w tym Austrotherm EPS Fassada Premium o współczynniku lambda kształtującym się na poziomie 0,031 W/mK. Styropian Premium to materiał nowej generacji niebarwiony, który daje gwarancję szybkiego zwrotu poniesionych wydatków na ogrzewanie. Często zakup płyt grafitowych staje pod znakiem zapytania z uwagi na wyższą cenę w stosunku do standardowych płyt styropianowych. Przy zakupie styropianu warto jednak zwrócić uwagę nie tylko na cenę produktu, ale przede wszystkim na korzyści wynikające z eksploatacji jakościowo lepszego materiału. Prawdziwe oszczędności powstają nie w momencie zakupu lecz podczas użytkowania obiektu, bo wydatek na zakup płyt styropianowych to tylko 15 % całkowitych kosztów inwestycji. Ponadto stosując grafitowe płyty styropianowe można zachować wysokie właściwości izolacyjne przy istotnej redukcji grubości płyty. A to daje możliwość uzyskania dodatkowych oszczędności na etapie zakupu pozostałych materiałów, niezbędnych do wykonania izolacji ściany. Przykładowo przy wykonaniu ocieplenia budynku wielorodzinnego, używając cieńszej warstwy lepszej jakości materiału, powierzchnia izolacji wokół wszystkich okien zostaje znacznie pomniejszona. Zakładając, że w przeciętnym bloku mieszkalnym jest ok. 180 okien, to już na etapie zakupu artykułów chemii budowlanej stosując cieńszą warstwę izolacji, kształtującej się na poziomie 10 cm w stosunku do warstwy o grubości 15 cm o gorszych parametrach izolacyjnych, dzięki zmniejszeniu powierzchni koniecznej do pokrycia klejami i tynkami, jesteśmy w stanie zaoszczędzić ok. 3000 zł. Do tego dochodzą mniejsze koszty związane z samym wykonaniem termoizolacji i szereg prac związanych z obróbką blacharską (parapety).

A co z gęstością?

Niezależnie od tego, czy inwestor spotka się na rynku z ofertą płyt styropianowych w kolorze białym, w kropki lub też barwionych, zasadnicze znaczenie ma gęstość. Wykres pokazuje ścisłe powiązanie współczynnika przewodzenia ciepła z gęstością. Na wykresie widać wyraźnie, że deklarowanie niskiej wartości współczynnika lambda przy niskich gęstościach powinno budzić wiele wątpliwości u inwestora. Ponadto należy zwrócić uwagę, że w momencie obniżenia gęstości wyrobu, pogarszają się również parametry mechaniczne (wytrzymałościowe), które są również ściśle powiązane z gęstością.

Jak sprawdzić, czy zwykłe płyty styropianowe (białe, w kropki) spełniają deklarowane parametry?


Wagę paczki należy podzielić przez jej objętość. Otrzymany wynik oznacza gęstość w przeliczeniu na m³. Następnie należy sprawdzić na opakowaniu deklarowany współczynnik przewodzenia ciepła λ. Na przykład gdyby się okazało, że współczynnik ten deklarowany jest na poziomie 0,040 W/mK, a gęstość jest mniejsza niż 12,5 kg powinniśmy nabrać podejrzeń, czy nie staniemy się ofiarami oszustwa. Producent powinien deklarować współczynnik λ, ale nie musi deklarować gęstości. Stąd tak wiele płyt na rynku, które nie spełniają deklarowanych parametrów. Warto więc zadbać o swój interes i nie dać się oszukać.

Zależność przewodnictwa cieplnego (lambda) od gęstości styropianu wg wiodących producentów surowca (Sunpor)
Użyj wykresu i sprawdź, czy zakupione płyty odpowiadają deklarowanemu współczynnikowi przewodzenia ciepła
Zamów projekt: tel. 12 295 05 77ARCHETON Sp. z o.o. ul. Cystersów 9, 31-553 Kraków
www.archeton.plinfolinia 801 80 80 80e-mail: bok@archeton.pl

 Archeton - twitter Archeton - you tube Archeton - google+