infolinia 801 80 80 80
www.archeton.pl
Jak wybrać właściwy komin?

Rozwój technologii w zakresie budownictwa sprawił, że w ostatnim czasie mamy do czynienia z coraz większą paletą nowoczesnych materiałów budowlanych. Dotyczy to także systemów grzewczych, które są coraz bardziej ekologiczne i oszczędne.
Konsekwencją zastosowania kotłów grzewczych o lepszych parametrach wykorzystania energii i niższej temperaturze spalin, jest zjawisko kondensacji pary wodnej w kominie, na skutek której w kominie wytrąca się między innymi kwas siarkowy i azotowy, które wnikając w ściany komina osłabiają jego strukturę. Doprowadziło to do rozwoju techniki kominowej. Od tradycyjnego komina murowanego poprzez jednowarstwowe kominy z prefabrykatów, a następnie kominy dwuwarstwowe aż do komina trójwarstwowego. Taki komin, dzięki warstwie izolacyjnej, chroni spaliny o niższej temperaturze przed nadmiernym oziębieniem i wykraplaniem się szkodliwego kondensatu.
Konsekwencje źle dobranego komina
Niewłaściwie dobrany komin, jeżeli chodzi o typ i średnicę, wskutek nieprawidłowego działania, może doprowadzić do zwiększonego osiadania sadzy na ściankach, a w konsekwencji także do jej pożaru. Nieprawidłowe działanie komina może także spowodować dodatkowe zużycie paliwa, niepoprawne działanie automatyki kotła a także nadmierne powstawanie kondensatu. Dodatkowo, źle dobrany i nieprawidłowo funkcjonujący komin niszczeje, narażając właściciela na wysokie koszty remontu.
Komin idealny
Instalacja kominowa ma za zadanie zapewnić prawidłowe odprowadzenie spalin lub zużytego powietrza na zewnątrz budynku. Prawidłowe działanie instalacji kominowej jest możliwe, pod warunkiem, że komin jest:
 • odporny na pożar sadzy
 • szczelny
 • kwasoodporny
 • pewny statycznie
 • odporny na działanie
 • wilgoci
 • dobrze ocieplony
 • odpowiednio wyprowadzony ponad dach.
W celu doboru właściwego komina, przy standardowych rozwiązaniach (budynek mieszkalny z urządzeniem grzewczym o mocy do 24kW), proponujemy skorzystanie z tabeli:
Przewody kominowe powinny być wyprowadzone ponad dach na wysokość zabezpieczającą przed niedopuszczalnym zakłóceniem ciągu. Przy usytuowaniu komina obok elementu budynku stanowiącego przeszkodę (zasłonę), przy czym dach o nachyleniu połaci dachowej ponad 12° należy uważać za przeszkodę, dla prawidłowego działania przewodów ich wyloty powinny znajdować się:
 • ponad płaszczyzną wyprowadzoną pod kątem 12° w dół od poziomu najwyższej przeszkody dla kominów znajdujących się w odległości od 3 do 10 m od tej przeszkody przy dachach stromych (rys. obok)
 • co najmniej na poziomie górnej krawędzi przeszkody (zasłony) dla kominów usytuowanych w odległości od 1,5 do 3,0 m, od przeszkody (rys. obok)
 • co najmniej o 0,30 m wyżej od górnej krawędzi przeszkody (zasłony) dla kominów usytuowanych w odległości do 1,50 m od tej przeszkody (rys. obok).
Firma PRESTO S.A., posiada szeroką ofertę kominów i systemów kominowych, w której każdy znajdzie coś dla siebie. W ofercie firmy znajdują się kominy przeznaczone do kotłów gazowych z otwartą (atmosferycznych) i zamkniętą komorą spalania, do kotłów olejowych, do kotłów opalanych paliwem stałym (koks, węgiel, drewno), a także do kominków i wkładów kominkowych. Oferta firmy obejmuje również elementy do budowy kominów przeznaczonych do kotłów kondensacyjnych. PRESTO oferuje również elementy do budowy kominów wentylacji grawitacyjnej. Kominy te wykonane są z pustaków keramzytobetonowych umożliwiających bardzo szybki montaż. Produkty firmy są jednym z elementów nowych ekologicznych technik grzewczych. Wszystkie produkty oferowane przez firmę Presto spełniają wysokie wymagania stawiane przez nowoczesne techniki grzewcze. Jednocześnie są również idealnym zastosowaniem dla rozwiązań tradycyjnych.

Przygotowała firma: Presto


Zamów projekt: tel. 12 295 05 77ARCHETON Sp. z o.o. ul. Cystersów 9, 31-553 Kraków
www.archeton.plinfolinia 801 80 80 80e-mail: bok@archeton.pl

 Archeton - twitter Archeton - you tube Archeton - google+