infolinia 801 80 80 80
www.archeton.plstrona główna > PORADNIK INWESTORA > BUDOWA DOMU > Materiały budowlane > Jaki bloczek z betonu komórkowego H H wybrać na swoją budowę?
H H

Jaki bloczek z betonu komórkowego wybrać na swoją budowę?


Każdy budujący dom na pewnym etapie planowania budowy staje przed pytaniem: z czego wykonać ściany? Odpowiedź wydaje się bardzo prosta - z bloczków z betonu komórkowego. Za takim wyborem stoją tysiące wykonanych budów, zwiększająca się z sezonu na sezon popularność tego materiału budowlanego oraz jego doskonałe parametry techniczne i użytkowe. Powszechnie znane zalety betonu komórkowego takie jak: największa izolacyjność termiczna, doskonała odporność ogniowa, lekkość i łatwość obróbki powodują, że na budowach najczęściej widać charakterystyczne białe ściany. Jednak podjęcie decyzji o wyborze betonu komórkowego na swoją inwestycję nie wystarczy. Rodzajów bloczków z betonu komórkowego jest bardzo dużo. Nie dość, że elementy oferowane przez różnych producentów różnią się, często znacznie, to w ramach asortymentu jednego producenta można mieć do czynienia z kilkudziesięcioma różnymi produktami. Na co zwracać szczególną uwagę? Od czego zacząć poszukiwanie idealnie dobranego bloczka?

Po pierwsze jakość

W ciągu swojego życia najczęściej budujemy jeden dom. Dom ten niejednokrotnie przechodzi na kolejne pokolenia. Niestety często na samym początku planowania budowy popełniamy prosty błąd polegający na wyborze jak najtańszego materiału na ściany. W myśl zasady „i tak przyjdzie tynk, i tak tego nie będzie widać”. Jest to oczywisty błąd skutkujący zwiększonymi kosztami związanymi z samym wznoszeniem ścian, a także później, podczas eksploatacji budynku, z kosztami dodatkowej energii do ogrzewania. Dlatego nie warto oszczędzać na etapie wyboru materiału ściennego, warto wziąć pod uwagę produkt aktualnie najbardziej zaawansowany technologicznie taki, który zagwarantuje zminimalizowanie kosztów użytkowania budynku.

Jakość bloczków z betonu komórkowego związana jest przede wszystkim z dokładnością, z jaką są wytwarzane. Norma branżowa dotycząca betonu komórkowego wyznacza dopuszczalne odchyłki wymiarowe, które przypisane są do jednej z trzech kategorii wymiarowych:
Wymiary Elementy murowe do wznoszenia murów
ze spoinami wykonanymi z:
zaprawy zwykłej i zaprawy lekkiej zaprawy do cienkich spoin
GPLM TLMA TLMB
Długość 3
- 5
± 3 ± 1,5
Wysokość 3
- 5
± 2 ± 1,0
Szerokość ± 3 ± 2 ± 1,5

Tabela. Dopuszczalne odchyłki wymiarów elementów murowych
z autoklawizowanego betonu komórkowego [w milimetrach]
  • GPLM – kategoria wymiarowa produktów najmniej dokładnych przeznaczonych do murowania na “grubych” zaprawach zwykłych lub lekkich,
  • TLMA – typowe produkty do murowania na zaprawach do cienkich spoin,
  • TLMB – najdokładniejsze produkty do murowania na zaprawach do cienkich spoin.H H
Bloczki wytwarzane w kategorii wymiarowej TLMB (należące do standardów jakościowych i Gold) posiadają najmniejszą tolerancję wymiaru wysokości ± 1 mm. Taka jakość produktów charakterystyczna jest tylko dla najlepszych producentów mogących zagwarantować wysoki reżim produkcyjny oraz posiadających nowoczesny park maszynowy. Idealnie wyprodukowane elementy ścienne pozwalają stosować w murze zaprawy o grubości tylko 1÷2 mm, co wpływa na ograniczenie do minimum strat ciepła na tym elemencie. To także łatwiejsze i szybsze murowanie za pomocą precyzyjnych bloczków. To również mniejsze zużycie warstw wykończeniowych takich jak tynki i kleje do warstw izolacyjnych. Dodatkowo bloczki wyposażone są w system łączenia w pionie za pomocą piór i wpustów bez konieczności wypełniania spoiny pionowej zaprawą, a także w uchwyt montażowy znacząco ułatwiający i przyspieszający pracę na budowie.

Po drugie gęstość

Po wyborze jakości bloczków z betonu komórkowego należy przejść do decyzji związanej z doborem jego gęstości. Musimy mieć pewność, że wybrany produkt jest odpowiednim „termicznie”, potwierdzającym najważniejszą zaletę betonu komórkowego, jaką jest jego izolacyjność cieplna. Nie każdy bloczek spełnia to kryterium. Od gęstości, czyli stosunku masy betonu komórkowego do jego objętości brutto (materiału łącznie z porami), uzależnione są inne cechy materiałowe, takie jak wytrzymałość na ściskanie, izolacyjność akustyczna, ale przede wszystkim izolacyjność cieplna. Elementy z betonu komórkowego produkowane są w szerokiej gamie klas gęstości od 300 kg/m3 do 700 kg/m3. Im produkt ma niższą gęstość tym ma niższą wytrzymałość na ściskanie, a jednocześnie wyższą izolacyjność cieplną. Stąd błędem jest wybieranie na budownictwo jednorodzinne produktów w klasie 600 kg/m3 i wyższych. Na ściany zewnętrzne budynków należy wybierać beton komórkowy „lekkich” klas, takich jak 1,5-300, 2,0-350 czy 2,5-400. Budując dom z bloczka z betonu komórkowego o niskiej gęstości, będziemy mieć pewność, że ściana osiągnie jeden z najniższych współczynników przenikania ciepła Uc, tworząc tym samym barierę zapobiegającą ucieczce cennego ciepła. Bloczki „lekkich” gęstości to także oszczędności podczas transportu i wykonawstwa (więcej jednorazowo przewożonych produktów, lżejszy element do przenoszenia).

H H
Bloczki 2,0-350 TERMO i 1,5-300 SUPERTERMO są jednymi z nielicznych, z których można wykonywać spełniające zaostrzone wymogi ściany jednowarstwowe (od stycznia 2017 roku wartość współczynnika przenikania ciepła dla ścian zewnętrznych nie może być większa niż UC(max) ≤ 0,23 W/(m2•K)). Dzięki parametrom cieplnym bloczków H H nie trzeba rezygnować z korzyści związanych ze ścianą jednowarstwową - szybkiego montażu ściany zewnętrznej o „gotowych” parametrach cieplnych czy braku kosztów związanych z zakupem i montażem izolacji termicznych. Dla inwestorów czy wykonawców, dla których krótki czas wykonania inwestycji jest kluczowym zagadnieniem, ściana jednowarstwowa jest rozwiązaniem optymalnym.

Po trzecie szerokość

Dobór trzeciego parametru bloczka z betonu komórkowego należy przeprowadzić tak naprawdę równolegle z wyborem gęstości. Z uwagi na wykorzystywaną w przypadku betonu komórkowego doskonałą izolacyjność termiczną, te dwa parametry są ściśle ze sobą związane. Schematyczne podejście do projektowania i wykonywania ścian murowanych utrwalił „standardową” szerokość ścian, a co za tym idzie szerokość bloczków z betonu komórkowego, o wartości 24,0 cm. Natomiast w asortymencie Systemu budowy znaleźć można „cienkie” bloczki od szerokości 11,5 cm aż po „najgrubsze” o szerokości 48,0 cm. Dobór szerokości bloczka zależy oczywiście od tego, w jakiej ścianie chcemy go użyć, czy jest to ścianka działowa nieprzenosząca obciążeń, czy ściana zewnętrzna odpowiedzialna pod względem cieplnym.

H H
Na wewnętrzne, nienośne ścianki działowe wystarczy bloczek o szerokości 11,5 cm Gold 4,0-500. Wytrzymałość na ściskanie i izolacyjność akustyczna tej klasy betonu komórkowego jest dla ścianek działowych w zupełności wystarczająca. Szerokość bloczka na ściany zewnętrzne zależy przede wszystkim od przyjętego typu przegrody. Na ściany zewnętrzne, jednowarstwowe, które zakładają brak dodatkowej izolacji termicznej, należy wybrać produkt o dużej szerokości np. 42,0 czy 48,0 cm wykonany z betonu 2,0-350 lub 2,5-400. Z kolei na ściany zewnętrzne, dwuwarstwowe optymalnym rozwiązaniem jest bloczek klasy 2,5-400 o szerokości 30,0 cm. Ocieplony izolacją termiczną ze styropianu o gr. 10,0 cm tworzy doskonałą ścianę zewnętrzną o współczynniku przenikania ciepła UC(max) = 0,18 W/(m2•K), który spełnia już teraz wymogi przewidziane w normach technicznych na 2021 rok (UC(max) ≤ 0,20 W/(m2•K)).Poradnik inwestora29/05/2017MATERIAŁY BUDOWLANE
Jak powiększyć przestrzeń na poddaszu? Nowa kolekcja firmy VELUX
Poczucie przestrzeni, panoramiczny widok, niezwykłe możliwości aranżacji i komfortowe miejsce do życia – tak wiele można zyskać wykorzystując na poddaszu nowatorskie rozwiązania firmy VELUX...
11/05/2017MATERIAŁY BUDOWLANE
Nowe, trzyszybowe okno dachowe VELUX do łazienki i kuchni
Energooszczędne, trzyszybowe, odporne na wilgoć i w przystępnej cenie – to główne zalety nowego okna dachowego VELUX GLU, które dostępne jest w podstawowej ofercie firmy od kwietnia....
28/04/2017TEMATY SPECJALNE
Aplikacja ViCare – instalacja grzewcza zawsze pod kontrolą
Nowa aplikacja mobilna Viessmann ViCare App to sposób na komfortową obsługę urządzenia grzewczego przez Internet....
26/04/2017MATERIAŁY BUDOWLANE
Dom aktywnych rozwiązań stworzony dla Twojego komfortu!
Z inicjatywy firmy VELUX i sześciu pracowni architektonicznych powstała kolekcja projektów nowoczesnych domów nawiązująca do idei budownictwa aktywnego...
Reklama
Convector
Reklama
Fakro
Reklama
Purmo
Reklama
Awilux
Reklama
Solbet
Reklama
Viessmann
Reklama