infolinia 801 80 80 80
www.archeton.plstrona główna > PORADNIK INWESTORA > BUDOWA DOMU > IZOLACJE I ELEWACJE BUDYNKU > Mieszkaj taniej i zdrowiej dzięki badaniom termowizyjnym

Mieszkaj taniej i zdrowiej dzięki badaniom termowizyjnym

Badania wykorzystujące termowizję stosowane są w budownictwie od wielu lat. Dzisiaj najczęstszym zastosowaniem badań termowizyjnych jest ocena wykonanej izolacji cieplnej budynków oraz wykrywanie niewłaściwych połączeń elementów, bądź wad izolacyjnych.
Nieszczelnie ułożona izolacja
Nieszczelnie ułożona izolacja termiczna (infiltracja powietrza przez przegrody na styku połaci i ściany kolankowej) powodujące zwiększenie strat ciepła i gruntowne obniżenie komfortu cieplnego oraz przyspieszone brudzenie się chłodniejszych powierzchni.
Termowizja umożliwia badanie budynków wszystkich rodzajów i we wszystkich technologiach, zarówno domy jednorodzinne, budynki biurowe, bloki mieszkaniowe bądź hale przemysłowe. Dla użytkowników budynków niesie przede wszystkim kluczową informację – na ile użytkowane mieszkania spełniają warunki dyktowane przez krajowe i europejskie normy.
Warto sobie uzmysłowić, iż to, w jakim stopniu spełniane są powyżej normy, przekłada się bezpośrednio na zużycie energii potrzebnej do ogrzania budynku, a co za tym idzie na koszty utrzymania budynków. Termowizja, czy termografia to technika diagnostyczna wykorzystująca zjawisko promieniowania cieplnego zwanego też promieniowaniem podczerwonym. To metoda polegająca na zdalnym i bezdotykowym pomiarze rozkładu temperatur występujących na powierzchni badanego obiektu. Innymi słowy, termowizja pozwala dostrzec to, czego nie widzi ludzkie oko. Tylko pomiar termograficzny pozwala w krótkim czasie uzyskać powierzchniowy rozkład temperatury świadczący o rzeczywistej jakości izolacyjności cieplnej budynku. Z uwagi na brak wymogu kontroli poprawności wykonania budynku pod względem izolacyjności cieplnej, dokumentacja powykonawcza nie uwzględnia wad wykonania izolacji cieplnej budynku. Kontrolę taką można przeprowadzić metodą termograficzną. Jej wyniki mogą być wykorzystane do wskazania takich miejsc w budynku gdzie możliwa jest poprawa izolacyjności. Badania termograficzne są szczególnie przydatne w ocenie stanu cieplnego budynków nieposiadających dokumentacji związanej z ich budową i remontami.
Nadmierne wychłodzenia powoduje kondensację pary wodnej i ryzyko powstawania grzybów i pleśni.
Nadmierne wychłodzenia powoduje kondensację pary wodnej i ryzyko powstawania grzybów i pleśni.
Badanie termograficzne jest wiarygodnym źródłem informacji, jeśli jest przeprowadzone w sposób kompleksowy, w odpowiednich warunkach oraz jeśli zostanie poprawnie zinterpretowane. Podczas kontroli termograficznej jakości wykonania ocieplenia budynków należy zwrócić uwagę nie tylko na płaszczyzny ścian, ale także na detale takie jak: płyty balkonowe, wnęki okienne, ściany loggii. Poprawnie wykonane ocieplenie budynku powinno mieć nieprzerwaną warstwę izolacji ułożoną na zewnętrznej powierzchni budynku. Do kompleksowej oceny wykonanej izolacji konieczne jest wykonanie obserwacji termograficznych od wewnętrznej strony budynku. Wewnątrz pomieszczeń panuje stabilniejsza temperatura w porównaniu z warunkami zewnętrznymi, co pozwala lepiej zinterpretować wyniki pomiarów.
Przygotowała firma Termocent
Zamów projekt: tel. 12 295 05 77ARCHETON Sp. z o.o. ul. Cystersów 9, 31-553 Kraków
www.archeton.plinfolinia 801 80 80 80e-mail: bok@archeton.pl

 Archeton - twitter Archeton - you tube Archeton - google+