infolinia 801 80 80 80
www.archeton.pl
Okna dachowe Roto – nieograniczone aranżacje

Zastosowanie okien w połaci dachu stwarza wiele możliwości aranżacyjnych, pozwalających stworzyć w pomieszczeniu niepowtarzalną atmosferę i podkreślić grę świateł i cieni. Jednym ze stosunkowo rzadko stosowanych w praktyce rozwiązań jest połączenie kalenicowe - proste w wykonaniu, ale do tej pory niedoceniane przez projektantów czy inwestorów. Okna umieszczone w pobliżu kalenicy połączone są ze sobą za pomocą specjalnego kołnierza (Fot. 1),
lub w przypadku gdy chcemy zachować ciągłość rzędu gąsiorów, zastosowane są standardowe kołnierze uszczelniające. Można je łączyć ze sobą w zespoleniach poziomych i pionowych praktycznie bez ograniczeń, wypełniając nawet całą połać dachu. Możliwość zastosowania przyłączy fasadowych zamyka całą kompozycję dając wrażenie otwartości i swobody (Fot. 2).
Powiększenie
Fot. 1
Kołnierz do połączeń kalenicowych
Powiększenie
Fot. 2.
Zabudowa połaci dachu
wraz z połączeniem kalenicowym
i przyłączem fasadowym
Widok wysoko zamontowanych okien skłania do postawienia szeregu pytań: Jak je obsługiwać? Jak zaciągnąć roletę? A co w przypadku gdy przy otwartym oknie spadnie deszcz?
Odpowiedzią na te wszystkie pytania jest RotoTronic – inteligentne okno w dachu.
Jedną z zalet okien RotoTronic jest możliwość ich zdalnej obsługi. Sterowanie możliwe jest za pomocą umieszczonego na ścianie przełącznika lub pilota do zdalnego sterowania. Dodatkowo, w standardzie Roto oferuje czujnik deszczu, zlecający automatyczne zamknięcie okna w sytuacji nagłej zmiany pogody. Decydując się na dodatkowe wyposażenie opcjonalne: czujnik światła lub programator z funkcją astro uzyskujemy sterowanie okna i rolet dostosowujące się automatycznie do temperatury, natężenia światła słonecznego lub wiatru. Elektryczne rolety wewnętrzne i /lub zewnętrzne podłączane są bezpośrednio do sterownika zamontowanego fabrycznie w oknie – odpada konieczność pracochłonnego doprowadzenia zasilania.
Okna Rototronic produkowane są w dwóch wariantach:
-E – okna z siłownikiem 24V sterowane za pomocą przełączników ściennych (Fot. 3).
-EF – okna z siłownikiem 24V sterowane drogą radiową za pomocą pilota (Fot. 4).
Powiększenie
Fot.3. Okno RotoTronic sterowane za pomocą przełącznika

Powiększenie
Fot.4. Okno RotoTronic sterowane za pomocą pilota

W obydwu wariantach projektując instalację elektryczną należy przewidzieć doprowadzenie zasilania 230V w pobliże każdego okna. W wersji E dodatkowo przewody do wyłączników ściennych sterujących funkcjami okna (zamykanie, roleta wewnętrzna i zewnętrzna). Okno EF jest pod tym względem dużo wygodniejsze – po podłączeniu do zasilania nie są potrzebne żadne dodatkowe przewody, można od razu przystąpić do programowania pilotów i obsługi okien.
W komplecie z oknami dostarczane są czujniki deszczu z kablem i wtyczką – aby je zamontować wystarczy osadzić czujnik na kołnierzu i połączyć wtyczką z odpowiednim gniazdem wbudowanego sterownika. Natomiast oddzielnie zamawia się opcjonalne wyposażenie dodatkowe – rolety, przełączniki, piloty zdalnego sterowania.
Na ten sam temat


Zamów projekt: tel. 12 295 05 77ARCHETON Sp. z o.o. ul. Cystersów 9, 31-553 Kraków
www.archeton.plinfolinia 801 80 80 80e-mail: bok@archeton.pl

 Archeton - twitter Archeton - you tube Archeton - google+