Projekty wg wielkości
Projekty wg kondygnacji
Projekty wg stylu i wyglądu
Wnętrza i animacje
Projekty w kolekcjach firmowych
Projekty dla dewelopera

infolinia 801 80 80 80
www.archeton.plstrona główna > poradnik inwestora > materiały budowlane > PLEWA - ceramiczne systemy kominowe

PLEWA - ceramiczne systemy kominowe

PLEWA
PLEWA to najstarszą europejska marka w dziedzinie techniki kominowej
Przez 140 lat produkcji ceramiki kominowej PLEWA wprowadziła ponad 100 patentów z zakresu techniki odprowadzania spalin. W wielu przypadkach pionierskie rozwiązania PLEWA stały się standardami w dziedzinie techniki kominowej. Uwiarygadnia to naszą nieograniczoną czasowo gwarancję.
Firma PLEWA OSMOSE CERAMIKA ma swoją siedzibę w Choceniu i działa na terenie całego kraju poprzez sieć współpracujących hurtowni. Dzięki odpowiednio wyszkolonej kadrze, wiedzy i doświadczeniu firma może rozwiązać wszelkie problemy z dziedziny techniki kominowej.
Kominy w ofercie firmy PLEWA OSMOSE CERAMIKA odpowiadają na zapotrzebowanie współczesnych systemów grzewczych. Znajdują się w niej systemy kominowe przeznaczone do współpracy ze wszystkimi kotłami stosowanymi w budownictwie mieszkaniowym.

PLEWA
A może czasem warto uprościć sobie życie i sprawę przyspieszyć? Na przykład zamówić system kominowy z gotową podstawą. Dzięki temu wykonawcy odpadnie to, co najtrudniejsze, mianowicie początek. Zamawiając system wystarczy jedynie określić kierunek odpływu kondensatu, czyszczaka i podłączenia. Gotową podstawę komina ważącą około 100 kg można stosunkowo łatwo przemieścić na miejsce wbudowania, na przykład przy pomocy taczki do skrzyń, lub innej dwukółki. Firma PLEWA proponuje takie rozwiązanie od lat – w Niemczech. U nas od niedawna. Warto się zastanowić, bo różnica w cenie jest w zasadzie niezauważalna, a korzyści znaczne.

Wykonanie środkowej części komina nie sprawia już z reguły problemu, chociaż nie zwalnia od przestudiowania instrukcji montażu. Każdy system ma bowiem specyficzne elementy i sposoby ich montażu. Na fotografiach pokazano wybrane fragmenty różnych instrukcji dołączanych do każdego systemu kominowego. Przebieg całego montażu można prześledzić pobierając odpowiedni film instruktażowy ze strony internetowej PLEWA. Od gotowej podstawy, czy też tradycyjnie od początku, można zacząć wznoszenie wszystkich systemów kominowych PLEWA. Poniżej podstawowe wiadomości o tych najbardziej popularnych.

PLEWA PLEWA PLEWA PLEWA PLEWA PLEWA PLEWA


Komin do kominka – PLEWA Uni fe

Dla poprawnego funkcjonowania kominka w naszym domu, a więc przyjemności z oglądania żywego ognia i jednocześnie efektywnego ogrzania naszych pomieszczeń potrzebujemy system kominowy, który sprawnie odprowadzi spaliny z paleniska. Nie ma nic bardziej dyskomfortowego, niż zadymione salony.
Wybór systemu PLEWA pozwala dopasować odpowiednią średnicę przewodu kominowego do wielkości paleniska. Likwiduje to efekt cofania się dymu. Firma PLEWA ma ponad stuletnią tradycję w rozwiązywaniu tego typu problemów.
Podstawową zaletą komina Uni fe jest jego odporność na zapalenie się sadzy. Według niemieckich badań w pierwszych dwóch latach użytkowania kominka sadza zapala się w co szóstym kominie. Ich właściciele często nie wiedzą, że coś takiego miało miejsce. Niebezpieczne pożary sadzy mogą zdażyć się wtedy, gdy nie przestrzegamy zaleceń co do rodzaju paliwa odpowiedniego dla kominków i nie czyścimy komina.
Temperatura pracy ciągłej przewodu kominowego to 400oC, ale rura ceramiczna odporna jest na przyrost temperatury nawet do 1000oC . Zastosowanie podwójnych drzwiczek rewizyjnych: pierwszych w przewodzie ceramicznym i drugich w obudowie z pustaków, pozwala maksymalnie uszczelnić przewód kominowy. Czyszczenie komina nie musi wiązać się z uciążliwym sprzątaniem śladami po sadzy.

Zastosowanie podwójnych drzwiczek rewizyjnych: raz w przewodzie ceramicznym i drugich w obudowie z pustaków pozwala maksymalnie uszczelnić przewód kominowy.
Drzwiczki w przewodzie kominowym są specjalnie wyprofilowane i doszczelnione, przez co są całkowicie gazoszczelne.
Czyszczenie komina nie musi wiązać się z uciążliwym sprzątaniem śladami po sadzy.

PLEWA


Uniwersalny komin PLEWA Uni fu

Wielu inwestorów domów budowanych w Polsce zakłada możliwość wyboru sposobu ogrzewania - kotła c.o. - dopiero w końcowej fazie budowy. W takim przypadku najwłaściwsze jest zastosowanie komina uniwersalnego. Komin uniwersalny może służyć również do podłączenia kominka, bo jest również odporny na pożar sadzy.
Glazurowana rura wewnętrzna i miska do odprowadzania skroplin przystosowuje komin uniwersalny do pracy mokrej. W zależności od ustawienia dmuchawy, niektóre kotły na paliwa stałe mogą dawać spaliny mokre. Spalanie nie jest wtedy ani ekologiczne, ani ekonomiczne, ale często się zdarza, zwłaszcza, kiedy kocioł jest „przewymiarowany”.
Producenci kotłów zalecają użytkownikom utrzymywanie minimalnej temperatury wody obiegowej, co ma pośrednio wymusić minimalną temperaturę gazów wylotowych a przez to optymalne spalanie. Godne polecenia są również tak zwane zawory mieszające, montowane w systemie wody obiegowej.
Glazurowana rura ceramiczna daje dodatkową ochronę przed agresywnym kondensatem i powoduje, że komin łatwiej się czyści.

PLEWA
System powietrzno-spalinowy PLEWA Uni las to najlepszy wybór dla kotłów gazowych z zamkniętą komorą spalania.
Do jednego systemu można podłączyć do 10 kotłów. Tu znów ujawnia się zaleta glazurowanej rury wewnętrznej, która odporna jest na kwaśne kondensaty. Wypalana w temperaturze ok. 1400oC ceramika jest chemicznie całkowicie odporna na działanie produktów spalania gazu. U podstawy systemu znajduje się miska odpływu kondensatu pozwalająca odprowadzać skropliny w trybie ciągłym bez konieczności stałej kontroli pracy komina.
Podłączanie większej ilości kotłów do jednego przewodu kominowego wymaga specjalistycznej wiedzy przy doborze przekroju przewodu, warto zwrócić się o pomoc do specjalistów PLEWA - wtedy zalety systemu powietrzno-spalinowego będą wykorzystane optymalnie. Poprawne, zgodne z instrukcją, wykonanie instalacja przewodu kominowego daje podstawę do gwarancji nieograniczonej czasowo.

Ostatnim zadaniem jest wykonanie zakończenia komina.


Na załączonych fotografiach przedstawiono trzy podstawowe sposoby: obmurówkę z cegły klinkierowej ustawionej na tak zwanej płycie rozszerzającej, okładzinę z płytek klinkierowych ułożonych na wyprawionej powierzchni pustaków obudowy i wykończenie komina przy pomocy tynku strukturalnego.
Firma PLEWA może dostarczyć wszystkie niezbędne elementy i materiały potrzebne do wykonania typowych rozwiązań. Nie bez znaczenia jest również możliwość wyboru koloru płyty przykrywającej komin oraz osłony wylotu komina – ten element jest oferowany w trzech kolorach: ceglastym, grafitowym i żółtego klinkieru.

PLEWA

Zamów projekt: tel. 12 295 05 77ARCHETON Sp. z o.o. ul. Cystersów 9, 31-553 Kraków
www.archeton.plinfolinia 801 80 80 80e-mail: bok@archeton.pl

 Archeton - twitter Archeton - you tube Archeton - google+