infolinia 801 80 80 80
www.archeton.pl



strona główna > poradnik inwestora > ogrody > Projekt ogrodu nowoczesnego wokół domu Noemi

Projekt ogrodu nowoczesnego wokół domu Noemi

Nowoczesny ogród wokół domu Noemi zaprojektowany został z myślą o Klientach ceniących proste, eleganckie rozwiązania, lubiących nowoczesne geometryczne formy w architekturze.

Opis koncepcji

Przy głównym wejściu na posesję od strony północnej zaproponowano drzewa szczepione na pniu glicynię chińską Wisteria sinensis z charakterystycznymi fioletowo-niebieskimi gronowatymi kwiatostanami. Nawierzchnię natomiast tworzą asymetrycznie ułożone granitowe płyty wzdłuż których rosną niskie krzewy, azalie japońskie Rhododendron japonicum oraz barwne kolorystycznie byliny wrzosy Calluna vulgaris, które posadzono w formie rozsypujących się kwadratów. W części południowo zachodniej od strony tarasów układ geometrycznych detali kwietników i nawierzchni powtórzono.
Od północnej strony domu znajduje się żywopłot z grabu pospolitego Carpinus betulus o efektownych zielonych liściach. Dla kontrastu kolorystycznego zaprojektowane zostały brzozy brodawkowate Betula pendula ‘Purpurea’ o efektownym ciemnoczerwonym zabarwieniu liści. Po przeciwnej stronie ogrodu zaproponowano żywopłot z buka zwyczajnego Fagus silvatica 'Atropunicea' odmiana o purpurowym ulistnieniu.
W części południowej przedstawionego terenu zaprojektowano dwa tarasy usytuowane na przeciwko siebie, pełniące funkcję wypoczynkową. Na jednym z wnętrz tarasowych zaproponowano postawienie leżaków, na drugim zaś umieszczenie jacuzzi. Tarasy wykonane są z gabionów kamiennych, na których posadzona została trawa ozdobna miskant chiński Miscanthus sinensis 'Little Silver Spider' Tarasy obudowane zostały drewnianą pergolą nawiązującą do elementów wykończeniowych domu. Konstrukcja porośnięta jest pnączem Glicynią chińską Wisteria sinensis. Podest tarasów wykonany jest z drewna, otoczony białym żwirem ozdobnym, na którym rośnie Lavenda wąskolistna Lavandula angustifolia. Wokół wnętrz tarasowych nasadzono symetrycznie brzozy pożyteczne Betula utilis ‘Doorenbos’ o ażurowej koronie i zielono-szarej barwie liści.
W nowoczesnym ogrodzie zastosowano zasadę kompozycji opartej na osi widokowej, kierując wzrok na atrakcyjne obiekty. Na końcu ogrodu zaproponowano usytuowanie ściany szklanej po której spływa woda w tle której zasugerowano usytuować nieco większy mur z namalowanym graffiti. Po obu stronach ściany posadzono szczepione na pniu drzewa miłorzęby dwuklapowe Ginkgo biloba o kulistej koronie. Nowoczesną aranżację terenu tworzy geometrycznie umieszczony żywopłot z bukszpanu wieczniezielonego Buxus sempervirens, który jest tłem dla mniejszych kwietników z wrzosów. Pomiędzy żywopłotami z buka oraz bukszpanu w sposób dekoracyjny wysypano ścieżkę żwirową.
Atrakcyjność nowoczesnego ogrodu podkreślona jest nocnym delikatnym oświetleniem ściany z graffiti, szkła, tarasów
i minimalistycznej zieleni.

Wykaz roślin

Drzewa:
Brzoza brodawkowata Betula pendula ‘Purpurea
Brzoza pożyteczna Betala utilis ‘Doorenbos’
Glicynia chińska Wisteria sinensis (drzewo szczepione na pniu)
Miłorząb dwuklapowy Ginkgo biloba (drzewo szczepione na pniu)
Grab pospolity Carpinus betulus ( żywopłot)
Buk zwyczajny Fagus silvatica 'Atropunicea' ( żywopłot)
Krzewy i byliny:
Bukszpan wieczniezielony Buxus sempervirens
Lavenda wąskolistna Lavandula angustifolia
Azalia japońska Rhododendron japonicum
Wrzos Calluna vulgaris
Miskant chiński Miscanthus sinensis 'Little Silver Spider'

Monika Greniuk, Katarzyna Warchoł



GRENIUK WARCHOŁ PROJEKT S.C. M. Greniuk, K. Warchoł
Al. Mała 12A/11
24-100 Puławy
Tel. 692 135 350 Tel. 692 135 340 BIURO WARSZAWA
http://www.gw-projekt.pl
Zamów projekt: tel. 12 295 05 77



ARCHETON Sp. z o.o. ul. Cystersów 9, 31-553 Kraków
www.archeton.plinfolinia 801 80 80 80e-mail: bok@archeton.pl

 Archeton - twitter Archeton - you tube Archeton - google+