infolinia 801 80 80 80
www.archeton.plstrona główna > PORADNIK INWESTORA > BUDOWA DOMU > TECHNOLOGIE BUDOWLANE > System budowy H H – najnowocześniejsze rozwiązania ścienne obniżające koszty murowania
H H

System budowy H H – najnowocześniejsze rozwiązania ścienne obniżające koszty murowania

System do budowy ścian z bloczków z betonu komórkowego firmy H H Polska należy do najbardziej zaawansowanych technicznie rozwiązań w tej branży budownictwa. Począwszy od energooszczędnych bloczków o doskonałych parametrach cieplnych wyposażonych w technologię pióro-wpust, poprzez stosowanie do ich łączenia nowoczesnych zapraw do cienkich spoin, po elementy uzupełniające takie jak gotowe nadproża, kształtki U czy elementy o zwiększonych gabarytach.

Po pierwsze nowoczesny i energooszczędny bloczek z betonu komórkowego

H H
Produkowane w zakładach H H bloczki z betonu komórkowego cechuje bardzo wysoka dokładność wykonania rzędu ± 1 mm. Jest to najwyższa dokładność wymiarowa, którą mogą osiągnąć materiały ścienne. Dodatkowo bloczki wyposażone są w system łączenia w pionie za pomocą piór i wpustów bez konieczności wypełniania spoiny pionowej zaprawą. Wysoka dokładność, system pióro-wpust sugeruje, że bloczki wymagają wyjątkowej precyzji od wykonawcy. Jednak te cechy bloczków nie tylko nie wpływają na zwiększenie trudności murowania a wręcz przeciwnie praca staje się łatwiejsza, zdecydowanie szybsza, a jej efekt to idealnie równy mur. Szybkość murowania wpływa na jeden z najniższych kosztów budowy.

Bloczki z betonu komórkowego H H są najlepszym rozwiązaniem na ściany zewnętrzne, które w dużym stopniu odpowiadają za zapotrzebowanie budynku na energię do ogrzewania. Bloczki H H charakteryzujące się bardzo niskimi wartościami współczynników przewodzenia ciepła λ (np. λ = 0,095 W/(m·K) dla produktu PP 2-0,35 TERMO) tworzą przegrody idealne do budynków energooszczędnych, o niskim zapotrzebowaniu na energię. Oszczędności w kosztach eksploatacji są widoczne już po pierwszym sezonie grzewczym.


Po drugie proste narzędzia i łatwość obróbki

Do prawidłowego murowania ścian z betonu komórkowego H H wystarczy niedrogi komplet narzędzi takich jak ręczna piła widiowa do cięcia, kielnie zębate do nakładania zaprawy, gumowy młotek, strug do szlifowania ewentualnych nierówności oraz rylec do wykonywania bruzd pod instalacje.

Niewielka gęstość bloczków H H sprawia, że elementy te mające nawet sporą objętość i wymiary są stosunkowo lekkie. Podnoszenie, przenoszenie, układanie bloczków nie sprawia wykonawcom większych problemów. Ponadto dzięki małej gęstości łatwo je docinać za pomocą ręcznej piły. Należy również wspomnieć o ciekawej właściwości betonu komórkowego, która dodatkowo obniża koszty budowy. Jest nią izotropowość dzięki której, bloczki mają identyczne parametry (np. wytrzymałość, izolacyjność cieplną, akustyczną) we wszystkich płaszczyznach. Po docięciu bloczka do żądanego wymiaru, pozostały po cięciu fragment można wykorzystać w kolejnych warstwach.

Po trzecie zaprawa co cienkich spoin

H H
Do łączenia elementów z betonu komórkowego H H stosuje się cienkowarstwową zaprawę klejącą. Zaprawę nakłada się na warstwie bloczków przy pomocy ząbkowanej kielni, która gwarantuje szybkie i precyzyjne dozowanie zaprawy. Mamy wówczas pewność, że grubość spoiny będzie miała wymaganą wielkość 1 ÷ 3 mm. Dzięki tak niewielkiej grubości spoin ściana jest praktycznie pozbawiona w tym miejscu jakichkolwiek mostków termicznych.

Przy wykonywaniu ściany z bloczków H H o grubości 24,0 cm musimy skalkulować zużycie około 2,4 kg zaprawy do cienkich spoin oraz około 1,5 litra wody na każdy m2 muru. Daje to koszt na poziomie około 2,0 zł/m2. Przy wykonywanej na budowie zaprawie tradycyjnej będziemy mieli do czynienia z kwotą około 4,3 zł/m2, ponad 2-krotnie wyższą od zaprawy cienkowarstwowej. I jest to koszt bez uwzględnienia konieczności przygotowania miejsca na budowie na składowanie piasku, cementu, wapna oraz kosztów wody i prądu.

Po czwarte elementy uzupełniające system
Elementy uzupełniające System budowy H H takie jak gotowe, prefabrykowane nadproża oraz kształtki U są nieodzownym dopełnieniem ścian.
Prefabrykowane belki nadprożowe z betonu komórkowego są bardzo istotne z punktu widzenia izolacji termicznej budynku, zwłaszcza w budynku w którym zastosowano na przegrody zewnętrzne ścianę jednowarstwową, bez docieplenia. Są to belki nadprożowe wykonane ze zbrojonego, „ciepłego” betonu komórkowego. Eliminują one możliwość powstania mostka cieplnego w tym newralgicznym miejscu muru. W dodatku nadproża te są bardzo łatwe i szybkie w montażu. Stosując nadproża z betonu komórkowego unikamy kosztów prac zbrojarskich, deskowania, dodatkowej mieszanki betonowej i czasu potrzebnego na uzyskanie pełnej wytrzymałości.

Natomiast kształtki U, które są wyciętymi bloczkami w kształt litery U, stanowią tracony szalunek dla wszelkich koniecznych elementów konstrukcyjnych wykonanych z żelbetu. Dzięki zastosowaniu tego elementu nie musimy stosować pełnego drewnianego szalunku, wystarczy jedynie pozioma deska podpierająca. A jednocześnie uzyskujemy ścianę o jednolitej powierzchni wykonanej z betonu komórkowego. Tynkując taką ścianę nie musimy stosować zbrojenia tynkarskiego na styku różnych materiałów (beton komórkowy – żelbet).


Poradnik inwestora29/05/2017MATERIAŁY BUDOWLANE
Jak powiększyć przestrzeń na poddaszu? Nowa kolekcja firmy VELUX
Poczucie przestrzeni, panoramiczny widok, niezwykłe możliwości aranżacji i komfortowe miejsce do życia – tak wiele można zyskać wykorzystując na poddaszu nowatorskie rozwiązania firmy VELUX...
11/05/2017MATERIAŁY BUDOWLANE
Nowe, trzyszybowe okno dachowe VELUX do łazienki i kuchni
Energooszczędne, trzyszybowe, odporne na wilgoć i w przystępnej cenie – to główne zalety nowego okna dachowego VELUX GLU, które dostępne jest w podstawowej ofercie firmy od kwietnia....
28/04/2017TEMATY SPECJALNE
Aplikacja ViCare – instalacja grzewcza zawsze pod kontrolą
Nowa aplikacja mobilna Viessmann ViCare App to sposób na komfortową obsługę urządzenia grzewczego przez Internet....
26/04/2017MATERIAŁY BUDOWLANE
Dom aktywnych rozwiązań stworzony dla Twojego komfortu!
Z inicjatywy firmy VELUX i sześciu pracowni architektonicznych powstała kolekcja projektów nowoczesnych domów nawiązująca do idei budownictwa aktywnego...
Reklama
Convector
Reklama
Fakro
Reklama
Purmo
Reklama
Awilux
Reklama
Solbet
Reklama
Viessmann
Reklama