Projekty wg wielkości
Projekty wg kondygnacji
Projekty wg stylu i wyglądu
Wnętrza i animacje
Projekty w kolekcjach firmowych
Projekty dla dewelopera

infolinia 801 80 80 80
www.archeton.plstrona główna > o firmie > aktualności > Układamy brukowany taras

Układamy brukowany taras

Taras to magiczne miejsce, które łączy domowy komfort z bliskością natury, stanowiąc przedsionek ogrodu i przedłużenie domu. To na nim w dużej mierze wraz z nadejściem wiosennych i letnich dni toczy się wspólne życie domowników. Z racji swojego położenia materiał wykorzystany do jego zbudowania musi więc współgrać ze stylistyką domu, nawierzchnią wokół oraz naturalnym obrazem ogrodu. W tej roli doskonale sprawdza się kostka brukowa, która umożliwi przebywanie na świeżym powietrzu w estetycznym i zadbanym otoczeniu.

Taras – miejsce, które łączy
Ogrodowy taras to w środku roku jedno z najważniejszych miejsc w niemal każdym domu. Odpowiednio zaprojektowany pozwala na słoneczną kąpiel, posiłek przy wspólnym stole, odpoczynek w błogim cieniu czy spotkanie w gronie rodziny i przyjaciół, a wszystko na świeżym powietrzu i w otoczeniu zieleni. Ten niezwykły klimat przyciąga wszystkich domowników i nie ma osoby, która potrafiłaby oprzeć się chwili relaksu na łonie natury. By jednak tak się stało, musi być to miejsce odpowiednio usytuowane, a produkty wykorzystane do jego wykonania, właściwie dobrane i ułożone. Na nawierzchnię, czyli podstawę każdego tarasu, najlepiej nadają się materiały naturalne lub imitujące naturalne tworzywo. Mając jednak na uwadze, że jest to przestrzeń, która nie zawsze jest zadaszona, a do tego nieustannie narażona na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych (śnieg, deszcz, wysoka lub bardzo niska temperatura) warto wybrać materiał, który szybko się nie zniszczy i na długo zachowa elegancki wygląd.
W takim otoczeniu rewelacyjnie sprawdzają się betonowe płyty tarasowe oraz kostki brukowe, które swą sławę zawdzięczają odpowiednim parametrom technicznym ( np. niskiej nasiąkliwości, odporności na rozmrażanie i zamrażanie, antypoślizgowej powierzchni) oraz bogactwu kolorów i faktur, wiernie przypominających prawdziwy kamień. Mogą być to duże płyty tarasowe o strukturze i kolorystyce piaskowca, jak Polbruk Teriso w odcieniu sahara czy pastelle, nieregularne elementy o fakturze łupanego kamienia Polbruk Petra lub nawet tradycyjnej wielkości kostki brukowe przypominające starodawny bruk bazaltowy (Polbruk Albena). Stonowana kolorystyka oraz faktura wiernie oddająca wygląd kamienia są na tyle neutralne stylistycznie, że tego typu propozycje doskonale prezentują się w ogrodowym otoczeniu – zarówno w nowoczesnych, jak i klasycznych aranżacjach, tworząc za dnia domowy klimat, a wieczorami kameralną atmosferę.
Mocna strona domu
Taras będący przedłużeniem domu na podwórze musi być estetyczny, ale przede wszystkim powinien spełniać dobrze swoje funkcje użytkowe. Stanowi on miejsce, w którym możemy postawić stół i krzesła, leżak, grill, jak również ogrodowe ozdoby i donice z kwiatami. Powinien więc być odpowiednio duży, a przy tym równy, tak by zapewnić jak najbardziej stabilne podłoże – świetnie sprawdzają się w tej roli duże, kwadratowe lub prostokątne płyty np. Polbruk Teriso (43,5 x 29, 29 x 29, 29 x 14,5, 14,5 x 14,5 cm). Dodatkowo, miejsce to jest intensywnie eksploatowane, dlatego też wyłożone tam płyty lub kostka muszą mieć odpowiednią grubość – najlepiej od 6 do 8 cm tak, aby były odporne na obciążenia i wzmożone użytkowanie. Taras pełniąc funkcję przedłużenia domu zapewnia komfort przebywania na świeżym powietrzu bez konieczności wychodzenia bezpośrednio do ogrodu, co zapobiega wnoszeniu piasku, bądź błota do wnętrza. Dobrze jest więc wykonać go z płyt betonowych lub kostek brukowych, materiału łatwego do utrzymania w czystości i nie wymagającego specjalistycznej pielęgnacji, ani skomplikowanych zabiegów. W zupełności wystarczy regularne zamiatanie oraz 2-3 razy w roku zmycie całej nawierzchni przy użyciu myjki ciśnieniowej, dzięki której doczyścimy trudnodostępne miejsca i usuniemy ewentualne porosty.
Taras – i co dalej?
Elegancko zaaranżowane patio bez wątpienia stanowi kluczowy element ogrodu, jednak należy pamiętać, że nie jest ono umieszczone w próżni – zarówno taras wpływa na wygląd otoczenia, jak i otoczenie na niego. Najważniejszą zasadą jest więc zachowanie spójności stylistycznej domu i ogrodu, ze szczególnym uwzględnieniem nawierzchni. Ścieżki i podjazd stanowią naturalne przedłużenie tarasu, więc warto by były utrzymane w podobnej lub nawet identycznej aranżacji. W miarę możliwości należy więc do ich budowy wykorzystać materiał o tej samej fakturze, lub zbliżonej tonacji kolorystycznej. Podobna zasada dotyczy również ozdobnych wzorów – przenosimy je również na pozostałą część nawierzchni, wykorzystując w całości lub stosując jedynie wspólny motyw przewodni. Ostatnim krokiem do stworzenia eleganckiego ogrodu jest również estetyczne wykończenie – do ścieżek możemy użyć niedużych, prostokątnych obrzeży, oddzielając je od kwiatowych rabat i trawnika, z kolei do budowy schodów na taras posłużyć mogą te same elementy, z których ułożona została pozostała nawierzchnia. W ten sposób cała aranżacja zostanie dopięta na ostatni guzik, a posesja będzie dopracowana w każdym szczególe. Taras to miejsce rodzinnych spotkań, które pozwala na komfortowy odpoczynek w domowych warunkach przy jednoczesnej bliskości natury. Wykonany z betonowych płyt lub kostki brukowej będzie atrakcyjny wizualnie, a przy tym niezwykle komfortowy i funkcjonalny.

Przygotowała firma: Polbruk
Zamów projekt: tel. 12 295 05 77ARCHETON Sp. z o.o. ul. Cystersów 9, 31-553 Kraków
www.archeton.plinfolinia 801 80 80 80e-mail: bok@archeton.pl

 Archeton - twitter Archeton - you tube Archeton - google+