infolinia 801 80 80 80
www.archeton.plZgłoszenie budowy domu - już od wakacji 2015r.

Zgłoszenie budowy domów
Z początkiem wakacji 2015 roku wchodzi w życie zmiana prawa budowlanego, przewidująca możliwość zgłoszenia budowy domu jednorodzinnego zamiast składania wniosku o pozwolenie. Zgłoszenie dotyczyć będzie budowy wolno stojącego budynku jednorodzinnego, którego obszar oddziaływania mieści się w całości na działce.
Strefę oddziaływania w przypadku domu jednorodzinnego, o wyłącznie mieszkalnej funkcji, określają wymagane przepisami odległości budynku od granicy. Ustali to w projekcie budowlanym jego autor decydując tym samym, czy procedura administracyjna zaangażuje tylko inwestora, czy także właścicieli sąsiednich posesji.
W tym drugim przypadku, tj. w warunkach nietypowych, trudniejszych lokalizacji czy inwestycji, potrzebne będzie nadal pozwolenie na budowę, aby zabezpieczyć ochronę interesów innych osób. W obu przypadkach wymagane będzie dołączenie projektu budowlanego, ale wśród innych obowiązkowych załączników nie ma oświadczeń dysponentów energii, wody, gazu, odbiorcy ścieków, a także zarządcy drogi dojazdowej.
Zgłoszenie budowy nakłada szczególną odpowiedzialność na autora projektu budowlanego. Jeżeli nieprawidłowo określi obszar oddziaływania budynku, organ administracyjny może, w terminie do 30 dni od doręczenia zgłoszenia, wnieść sprzeciw, co spowoduje wznowienie procedury - wtedy już w toku ubiegania się o pozwolenie na budowę.
Sprzeciw do zgłoszenia może być także wniesiony jeśli inwestor nie uzupełni brakujących, w ocenie urzędu, dokumentów. Zgłoszenie budowy jest ważne przez 3 lata od podanego w nim terminu rozpoczęcia robót budowlanych.
Publikacja 15.06.2015

Poradnik inwestora29/05/2017MATERIAŁY BUDOWLANE
Jak powiększyć przestrzeń na poddaszu? Nowa kolekcja firmy VELUX
Poczucie przestrzeni, panoramiczny widok, niezwykłe możliwości aranżacji i komfortowe miejsce do życia – tak wiele można zyskać wykorzystując na poddaszu nowatorskie rozwiązania firmy VELUX...
11/05/2017MATERIAŁY BUDOWLANE
Nowe, trzyszybowe okno dachowe VELUX do łazienki i kuchni
Energooszczędne, trzyszybowe, odporne na wilgoć i w przystępnej cenie – to główne zalety nowego okna dachowego VELUX GLU, które dostępne jest w podstawowej ofercie firmy od kwietnia....
28/04/2017TEMATY SPECJALNE
Aplikacja ViCare – instalacja grzewcza zawsze pod kontrolą
Nowa aplikacja mobilna Viessmann ViCare App to sposób na komfortową obsługę urządzenia grzewczego przez Internet....
26/04/2017MATERIAŁY BUDOWLANE
Dom aktywnych rozwiązań stworzony dla Twojego komfortu!
Z inicjatywy firmy VELUX i sześciu pracowni architektonicznych powstała kolekcja projektów nowoczesnych domów nawiązująca do idei budownictwa aktywnego...
Reklama
Convector
Reklama
Fakro
Reklama
Purmo
Reklama
Awilux
Reklama
Solbet
Reklama
Viessmann
Reklama