Projekty wg wielkości
Projekty wg kondygnacji
Projekty wg stylu i wyglądu
Wnętrza i animacje
Projekty w kolekcjach firmowych
Projekty dla dewelopera

infolinia 801 80 80 80
www.archeton.plstrona główna > PORADNIK INWESTORA > FORMALNOŚCI I PROCEDURY > PRAWO BUDOWLANE > Zgłoszenie budowy domu

Zgłoszenie budowy domu - już od wakacji 2015r.

Zgłoszenie budowy domów
Z początkiem wakacji 2015 roku wchodzi w życie zmiana prawa budowlanego, przewidująca możliwość zgłoszenia budowy domu jednorodzinnego zamiast składania wniosku o pozwolenie. Zgłoszenie dotyczyć będzie budowy wolno stojącego budynku jednorodzinnego, którego obszar oddziaływania mieści się w całości na działce.
Strefę oddziaływania w przypadku domu jednorodzinnego, o wyłącznie mieszkalnej funkcji, określają wymagane przepisami odległości budynku od granicy. Ustali to w projekcie budowlanym jego autor decydując tym samym, czy procedura administracyjna zaangażuje tylko inwestora, czy także właścicieli sąsiednich posesji.
W tym drugim przypadku, tj. w warunkach nietypowych, trudniejszych lokalizacji czy inwestycji, potrzebne będzie nadal pozwolenie na budowę, aby zabezpieczyć ochronę interesów innych osób. W obu przypadkach wymagane będzie dołączenie projektu budowlanego, ale wśród innych obowiązkowych załączników nie ma oświadczeń dysponentów energii, wody, gazu, odbiorcy ścieków, a także zarządcy drogi dojazdowej.
Zgłoszenie budowy nakłada szczególną odpowiedzialność na autora projektu budowlanego. Jeżeli nieprawidłowo określi obszar oddziaływania budynku, organ administracyjny może, w terminie do 30 dni od doręczenia zgłoszenia, wnieść sprzeciw, co spowoduje wznowienie procedury - wtedy już w toku ubiegania się o pozwolenie na budowę.
Sprzeciw do zgłoszenia może być także wniesiony jeśli inwestor nie uzupełni brakujących, w ocenie urzędu, dokumentów. Zgłoszenie budowy jest ważne przez 3 lata od podanego w nim terminu rozpoczęcia robót budowlanych.
Publikacja 15.06.2015
Zamów projekt: tel. 12 295 05 77ARCHETON Sp. z o.o. ul. Cystersów 9, 31-553 Kraków
www.archeton.plinfolinia 801 80 80 80e-mail: bok@archeton.pl

 Archeton - twitter Archeton - you tube Archeton - google+