FaceBook
infolinia 801 80 80 80
www.archeton.pl

Drukuj

strona główna > PORADNIK INWESTORA > Przed budową > WYBÓR PROJEKTU DOMU > Projekt domu - 10 reguł dobrego wyboru

Projekt domu - 10 reguł dobrego wyboru

Dom buduje się zwykle raz w życiu, a tylko niewielu inwestorów to ludzie „z branży”. Aby ich przedsięwzięcie było udane muszą podjąć szereg decyzji z dziedzin dotąd mało znanych lub całkowicie im obcych.
Oto krótki przewodnik dla stawiających pierwsze kroki na drodze do własnego domu. Jednocześnie przygotowujemy rozwinięcie i kontynuację zasygnalizowanych skrótowo tematów.

Dziesięć reguł dobrego wyboru:

 • Po pierwsze – działka
  Punktem wyjścia przy wyborze projektu jest działka: jej położenie, otoczenie, wielkość, kształt, uformowanie terenu, usytuowanie w stosunku do stron świata i drogi dojazdowej, uzbrojenie (sieć wodno-kanalizacyjna, elektryczna, gazowa itp.).
 • Po drugie – warunki zabudowy i zagospodarowania terenu
  Charakter architektury, gabaryty bryły i sposób jej wkomponowania w otoczenie w dużym stopniu zależą od postanowień właściwych organów władzy, zawartych w decyzji o warunkach zabudowy (WZ) lub w miejscowym planie zagospodarowania terenu.
 • Po trzecie – źródła finansowania
  Ocena możliwości finansowych (kredyt, oszczędności, własny wkład pracy) pozwala wybrać optymalny system realizacji budowy (gospodarczy lub zlecony) oraz ustalić perspektywę wykończenia, wyposażenia domu i zagospodarowania jego otoczenia.
 • Po czwarte – wielkość domu
  Powierzchnia domu zależy od możliwości finansowych inwestora (należy brać pod uwagę nie tylko koszty inwestycji ale także eksploatacji domu w przyszłości !), ilości członków gospodarstwa domowego oraz od ich aktualnych i przewidywanych potrzeb.
 • Po piąte – układ funkcjonalny
  Dom parterowy czy z użytkowym poddaszem, z otwartą kuchnią czy z zamkniętymi pomieszczeniami, z jedną czy dwoma łazienkami… – wszystko to zależy od stylu życia, wieku, stanu zdrowia i wzajemnych stosunków domowników oraz od ich oczekiwań.
 • Po szóste – rozwiązania architektoniczne
  Wygląd domu, kolorystyka i detale architektoniczne (jeśli tylko spełniają wymogi, o których mowa w p.2) mogą być wyrazem indywidualnych upodobań estetycznych inwestora i realizacją jego własnej wizji organizacji przestrzeni.
 • Po siódme – konstrukcja i technologia
  Dom murowany czy szkieletowy, o konstrukcji drewnianej czy żelbetowej… - technologie i materiały zastosowane w projekcie mają wpływ na tempo i koszty budowy, możliwości przebudowy w przyszłości. charakterystykę cieplną i mikroklimat wnętrz.
 • Po ósme – instalacje wewnętrzne
  Wielkość kotłowni i rodzaj paliwa, korzystanie z alternatywnych źródeł energii czy całkowita zależność od zewnętrznych dostawców wody, prądu gazu… - decyzje w tych kwestiach wpływają na komfort mieszkania oraz koszty jego utrzymania .
 • Po dziewiąte – energooszczędność, ekologia i zdrowie
  Ekologiczne technologie, jakość i rodzime pochodzenie użytych w projekcie materiałów, ciepłochronność budynku są wyznacznikami oceny jego energochłonności, wpływu inwestycji na środowisko oraz jakości życia i zdrowia domowników.
 • Po dziesiąte – zmiany w projekcie
  Istnieje możliwość wprowadzania zmian w projekcie gotowym tak, aby jak najlepiej dopasować go do oczekiwań inwestora. Rozwiązanie takie jest w zdecydowanej większości przypadków tańsze niż zamówienie projektu indywidualnego.
UWAGA: Możemy opracować projekt indywidulany na podstawie wskazanego projektu gotowego, jeśli szczególne okoliczności (nietypowy kształt działki czy potrzeby inwestora) uniemożliwiają wybór odpowiedniego projektu z naszej oferty.

Data publikacji: 2010.04.16

Poradnik inwestora15/06/2021STOLARKA BUDOWLANA
Co zyskasz z nowymi oknami dachowymi?
Szacuje się, że budynki w Europie pochłaniają aż 40% całkowitego zużycia energii, z czego najwięcej przeznaczone jest na ogrzewanie. Dążenie do poprawy efektywności energetycznej budynków ...
28/05/2021STOLARKA BUDOWLANA
Wybierz ALUMINIOWE rozwiązania ALURON do Twojego domu!
Wybór okien i drzwi do wymarzonego domu to jedna z najtrudniejszych życiowych decyzji. Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy, jak wiele kwestii ma wpływ na właściwy wybór...
14/05/2021STOLARKA BUDOWLANA
Piękne, ciepłe i przeciwwłamaniowe drzwi wejściowe
Szukasz drzwi wejściowych do swojego domu? Chcesz, żeby były nie tylko ładne i ciepłe, ale także przeciwwłamaniowe? Teraz drzwi wejściowe ISOPRO Secur wraz z montażem kupisz w bardzo okazyjne...
30/03/2021STOLARKA BUDOWLANA
Przyjemny klimat na poddaszu przez cały rok
Poddasze to zaciszna część budynku, w której możemy zorganizować sobie wygodną przestrzeń wypoczynku bądź spokojne miejsce pracy. Niezależnie od funkcji pomieszczeń na poddaszu, zawsze pot...
Reklama
COLUMBUS ENERGY
Reklama
VELUX
Reklama
Solbet
Reklama
COLUMBUS ENERGY
Reklama
FAKRO
Reklama
Gór-stal
Reklama
Hörmann