infolinia 801 80 80 80
www.archeton.plstrona główna > PORADNIK INWESTORA > Przed budową > WYBÓR PROJEKTU DOMU > Projekt domu - 10 reguł dobrego wyboru

Projekt domu - 10 reguł dobrego wyboru

Dom buduje się zwykle raz w życiu, a tylko niewielu inwestorów to ludzie „z branży”. Aby ich przedsięwzięcie było udane muszą podjąć szereg decyzji z dziedzin dotąd mało znanych lub całkowicie im obcych.
Oto krótki przewodnik dla stawiających pierwsze kroki na drodze do własnego domu. Jednocześnie przygotowujemy rozwinięcie i kontynuację zasygnalizowanych skrótowo tematów.

Dziesięć reguł dobrego wyboru:

 • Po pierwsze – działka
  Punktem wyjścia przy wyborze projektu jest działka: jej położenie, otoczenie, wielkość, kształt, uformowanie terenu, usytuowanie w stosunku do stron świata i drogi dojazdowej, uzbrojenie (sieć wodno-kanalizacyjna, elektryczna, gazowa itp.).
 • Po drugie – warunki zabudowy i zagospodarowania terenu
  Charakter architektury, gabaryty bryły i sposób jej wkomponowania w otoczenie w dużym stopniu zależą od postanowień właściwych organów władzy, zawartych w decyzji o warunkach zabudowy (WZ) lub w miejscowym planie zagospodarowania terenu.
 • Po trzecie – źródła finansowania
  Ocena możliwości finansowych (kredyt, oszczędności, własny wkład pracy) pozwala wybrać optymalny system realizacji budowy (gospodarczy lub zlecony) oraz ustalić perspektywę wykończenia, wyposażenia domu i zagospodarowania jego otoczenia.
 • Po czwarte – wielkość domu
  Powierzchnia domu zależy od możliwości finansowych inwestora (należy brać pod uwagę nie tylko koszty inwestycji ale także eksploatacji domu w przyszłości !), ilości członków gospodarstwa domowego oraz od ich aktualnych i przewidywanych potrzeb.
 • Po piąte – układ funkcjonalny
  Dom parterowy czy z użytkowym poddaszem, z otwartą kuchnią czy z zamkniętymi pomieszczeniami, z jedną czy dwoma łazienkami… – wszystko to zależy od stylu życia, wieku, stanu zdrowia i wzajemnych stosunków domowników oraz od ich oczekiwań.
 • Po szóste – rozwiązania architektoniczne
  Wygląd domu, kolorystyka i detale architektoniczne (jeśli tylko spełniają wymogi, o których mowa w p.2) mogą być wyrazem indywidualnych upodobań estetycznych inwestora i realizacją jego własnej wizji organizacji przestrzeni.
 • Po siódme – konstrukcja i technologia
  Dom murowany czy szkieletowy, o konstrukcji drewnianej czy żelbetowej… - technologie i materiały zastosowane w projekcie mają wpływ na tempo i koszty budowy, możliwości przebudowy w przyszłości. charakterystykę cieplną i mikroklimat wnętrz.
 • Po ósme – instalacje wewnętrzne
  Wielkość kotłowni i rodzaj paliwa, korzystanie z alternatywnych źródeł energii czy całkowita zależność od zewnętrznych dostawców wody, prądu gazu… - decyzje w tych kwestiach wpływają na komfort mieszkania oraz koszty jego utrzymania .
 • Po dziewiąte – energooszczędność, ekologia i zdrowie
  Ekologiczne technologie, jakość i rodzime pochodzenie użytych w projekcie materiałów, ciepłochronność budynku są wyznacznikami oceny jego energochłonności, wpływu inwestycji na środowisko oraz jakości życia i zdrowia domowników.
 • Po dziesiąte – zmiany w projekcie
  Istnieje możliwość wprowadzania zmian w projekcie gotowym tak, aby jak najlepiej dopasować go do oczekiwań inwestora. Rozwiązanie takie jest w zdecydowanej większości przypadków tańsze niż zamówienie projektu indywidualnego.
UWAGA: Możemy opracować projekt indywidulany na podstawie wskazanego projektu gotowego, jeśli szczególne okoliczności (nietypowy kształt działki czy potrzeby inwestora) uniemożliwiają wybór odpowiedniego projektu z naszej oferty.

Data publikacji: 2010.04.16

Poradnik inwestora29/05/2017MATERIAŁY BUDOWLANE
Jak powiększyć przestrzeń na poddaszu? Nowa kolekcja firmy VELUX
Poczucie przestrzeni, panoramiczny widok, niezwykłe możliwości aranżacji i komfortowe miejsce do życia – tak wiele można zyskać wykorzystując na poddaszu nowatorskie rozwiązania firmy VELUX...
11/05/2017MATERIAŁY BUDOWLANE
Nowe, trzyszybowe okno dachowe VELUX do łazienki i kuchni
Energooszczędne, trzyszybowe, odporne na wilgoć i w przystępnej cenie – to główne zalety nowego okna dachowego VELUX GLU, które dostępne jest w podstawowej ofercie firmy od kwietnia....
28/04/2017TEMATY SPECJALNE
Aplikacja ViCare – instalacja grzewcza zawsze pod kontrolą
Nowa aplikacja mobilna Viessmann ViCare App to sposób na komfortową obsługę urządzenia grzewczego przez Internet....
26/04/2017MATERIAŁY BUDOWLANE
Dom aktywnych rozwiązań stworzony dla Twojego komfortu!
Z inicjatywy firmy VELUX i sześciu pracowni architektonicznych powstała kolekcja projektów nowoczesnych domów nawiązująca do idei budownictwa aktywnego...
Reklama
Convector
Reklama
Fakro
Reklama
Purmo
Reklama
Awilux
Reklama
Solbet
Reklama
Viessmann
Reklama