infolinia 801 80 80 80
www.archeton.plstrona główna > PORADNIK INWESTORA > Przed budową > WYBÓR PROJEKTU DOMU > Adaptacja projektu gotowego

Adaptacja projektu gotowego

Do czego w ogóle potrzebna jest adaptacja projektu...?

Zakup projektu gotowego jest dopiero punktem wyjścia do powstania projektu budowlanego obiektu (w naszym przypadku domu jednorodzinnego), który dołączony zostanie do wniosku o pozwolenie na budowę. Niezbędna do tej „przemiany” jest adaptacja, która, obrazowo mówiąc, przypomina umieszczenie jednej z setek sadzonek ze szkółki leśnej w projekcie indywidualnego ogrodu.
Adaptacja obejmuje jeden bądź dwa zakresy.

... i co ona oznacza?

Pierwszy z zakresów adaptacji, obowiązkowy, oznacza dostosowanie przez projektanta adaptującego rozwiązań przyjętych przez twórców projektu gotowego do warunków naturalnych, panujących na konkretnej działce (do ukształtowania terenu, właściwości gruntu, warunków stref klimatycznych itp.).
W praktyce obejmuje on wykonanie planu zagospodarowania działki oraz weryfikację obliczeń i rozwiązań w opracowaniach branżowych (konstrukcja, instalacje) projektu gotowego.
Niekiedy ten niezbędny zakres adaptacji trzeba rozszerzyć. Dzieje się tak w sytuacji, kiedy wybrany projekt nie spełnia dokładnie wymogów stawianych w decyzji o warunkach zabudowy lub w wypisie z planu miejscowego. Chodzi tu najczęściej o kąt nachylenia dachu, dopuszczalną wysokość budynku, szerokość elewacji itp.
Oprócz tego absolutnie koniecznego zakresu adaptacji istnieje drugi obszar zmian wynikających z faktu, że wybrany projekt gotowy domu jest często jedynie najbardziej przybliżoną odpowiedzią na indywidualne oczekiwania inwestora. Zmiany dopasowujące projekt ściśle do tych oczekiwań dotyczyć mogą różnych zagadnień np. układu funkcjonalnego, wyrazu plastycznego elewacji, sposobu ogrzewania mieszkania, zastosowanych technologii i materiałów budowlanych.

A więc, ile to kosztuje?

O ile praca projektanta adaptującego związana z podstawowym zakresem adaptacji jest dość ściśle określona i do pewnego stopnia rutynowa, to już zmiany dostosowujące projekt do warunków zabudowy, a szczególnie te z drugiego wspomnianego wyżej zakresu, mogą być bardzo różnie wyceniane. Zależy to od stopnia ich trudności i pracochłonności.

Proste, a więc niedrogie, są zmiany...

...układu funkcjonalnego, takie jak: przestawienie czy rezygnacja ze ścian działowych, przesunięcie bądź likwidacja otworów w ścianach, zwłaszcza działowych, doprojektowanie daszku nad wejściem.

Więcej zapłacimy w sytuacji...

...kiedy zmiany funkcji, formy lub/i wielkości pomieszczeń czy całego budynku zaczynają ingerować w jego konstrukcję. Jeżeli w ich wyniku naruszeniu ulega pierwotny rozstaw ścian nośnych, słupów, sposób podparcia lub zbrojenia stropów, schodów, czy oparcie dachu (przy podwyższaniu ścianki kolankowej!), a potem przebieg instalacji, adaptacja staje się trudniejsza i droższa.
Skrajnym przykładem jest tu adaptacja poddasza nieużytkowego do celów mieszkalnych (zwłaszcza jeśli strop nad parterem był jedynie lekką konstrukcją podwieszaną do wiązarów dachu), podpiwniczenie budynku, a zwłaszcza zmiana technologii np. z murowanej na szkieletową. Niekiedy, nie będąc pewni efektu plastycznego niektórych zmian, zmuszeni jesteśmy, przed podjęciem ostatecznej decyzji, zlecić architektowi adaptującemu wykonanie wstępnych szkiców elewacji – to znów dodatkowy koszt.

Kolejną grupę adaptacji stanowią...

...bardzo powszechne zmiany konstrukcji ścian zewnętrznych i materiałów ściennych (ściana jednowarstwowa na dwuwarstwową bądź na odwrót, pustak ceramiczny w miejsce bloczka gazobetonowego itp.).
Jest to zmiana często wprowadzana już w trakcie budowy, ale uwaga: każda zmiana materiału ściennego oznacza mniejszą lub większą zmianę we wszystkich częściach projektu: architekturze, konstrukcji, instalacjach. Każdy materiał ma nieco inne parametry istotne dla obliczeń wykonywanych przez projektantów tych branż:
  • architektura
  • Zastąpienie materiału ściennego innym wiąże się często ze znaczną zmianą grubości ściany, a to z kolei z koniecznością korekty powierzchni zabudowy. Jeśli wymiar ściany zewnętrznej zmieni się o 5 - 8 cm, to przy obwodzie budynku ok. 40 m spowoduje on różnicę 2 - 4 mkw! W skali zabudowy jednorodzinnej to dość poważna zmiana. W szczególnej sytuacji zdarzyć się może, że kilka dodatkowych centymetrów szerokości budynku uniemożliwi zachowanie dopuszczalnych odległości od granic działki.
  • konstrukcja
  • Każdy materiał budowlany ma inne parametry wytrzymałości. Trzeba określić czy nowy materiał równie dobrze, co użyty pierwotnie, przenosić będzie obciążenia. Zmiany grubości ściany pociągają także za sobą niekiedy konieczność przeprojektowania elementów konstrukcyjnych wylewanych na mokro: wieńców, nadproży, ścian fundamentowych.
  • instalacje
  • Inna konstrukcja ściany zewnętrznej to inna ciepłochronność przegrody izolującej wnętrze domu od warunków atmosferycznych. Trzeba na nowo obliczyć zapotrzebowanie ciepła dla budynku, ustalić moc kotła c.o., zweryfikować wielkość grzejników. Ponadto niektóre materiały ścienne nie nadają się do wykonywania w nich bruzd – trzeba przewidzieć inny sposób prowadzenia rurarzu.
Zdecydowanie lepiej więc wszystkie skutki zmiany materiału ściennego wyłapać i zapanować nad nimi przed rozpoczęciem budowy. W zależności od rodzaju i zakresu zmian, jakie spowoduje zastąpienie jednego materiału innym, muszą zostać naniesione korekty lub powstać całkiem nowe opracowania projektowe – wiąże się to z dodatkowymi wydatkami. Może to zaskoczyć tych inwestorów, którzy zmian dokonują właśnie z myślą o obniżaniu kosztów budowy! Jakie by nie były przyczyny wyboru innych, niż proponowane w projekcie gotowym, materiałów zawsze warto dokonać bilansu korzyści i dodatkowych nakładów, związanych z ich uzyskaniem.

Podsumowując

ilość zmian adaptacyjnych i ich koszt zależy od tego, jak dalece założenia pro-jektu gotowego rozmijają się:
  • z wymaganiami stawianymi mu przez warunki naturalne działki i warunki zabudowy
  • oraz z wyobrażeniami inwestora o wymarzonym domu.
Im więcej trudu zadamy sobie poszukując najodpowiedniejszej oferty, tym mniej wydamy na adaptację projektu. Świadomy wybór projektu gotowego wraz ze wszystkimi oferowanymi rozwiązaniami pozwoli w pełni wykorzystać jego ogromną zaletę jaką jest „przewidywalność” ostatecznego efektu inwestycji i jej kosztów.
I na koniec jeszcze:

Kto może dokonać adaptacji

Inwestor sam wybiera osobę adaptującą projekt, która przede wszystkim powinna mieć do tego stosowne uprawnienia. Może to być m.in. dział doradztwa projektowego i adaptacji firmy oferującej projekty gotowe tak, jak w Archetonie.

Poradnik inwestora24/08/2017IZOLACJE I ELEWACJE BUDYNKU
Styropian Austrotherm – zdrowe serce każdego systemu dociepleń
Każdy z nas wie, jak ważnym organem dla naszego organizmu jest serce. Dla każdego oczywistym jest, że o to serce należy odpowiednio dbać. Podobnie jest z systemem ocieplenia ścian zewnętrznych...
29/05/2017MATERIAŁY BUDOWLANE
Jak powiększyć przestrzeń na poddaszu? Nowa kolekcja firmy VELUX
Poczucie przestrzeni, panoramiczny widok, niezwykłe możliwości aranżacji i komfortowe miejsce do życia – tak wiele można zyskać wykorzystując na poddaszu nowatorskie rozwiązania firmy VELUX...
11/05/2017MATERIAŁY BUDOWLANE
Nowe, trzyszybowe okno dachowe VELUX do łazienki i kuchni
Energooszczędne, trzyszybowe, odporne na wilgoć i w przystępnej cenie – to główne zalety nowego okna dachowego VELUX GLU, które dostępne jest w podstawowej ofercie firmy od kwietnia....
28/04/2017TEMATY SPECJALNE
Aplikacja ViCare – instalacja grzewcza zawsze pod kontrolą
Nowa aplikacja mobilna Viessmann ViCare App to sposób na komfortową obsługę urządzenia grzewczego przez Internet....
Reklama
Convector
Reklama
Fakro
Reklama
Purmo
Reklama
Awilux
Reklama
Solbet
Reklama
Viessmann
Reklama