infolinia 801 80 80 80
www.archeton.plstrona główna > O FIRMIE > Aktualności > Archetura - biurowiec firmy Archeton

Archetura - biurowiec firmy Archeton

Budynki będące siedzibami firm i koncernów stawały się w historii architektury przemysłowej i biurowej symbolami sukcesu nierozerwalnie kojarzonymi z marką firmy. Czy tak stanie się także w przypadku Archetury – nowego biurowca zaprojektowanego i wybudowanego w Krakowie przez Archeton?
Gmach powstał w ścisłym centrum miasta, 2 km od Rynku Głównego, przy ul. Cystersów 9. Został zaprojektowany przez arch. Ryszarda Czaplę i zespół projektowy biura Archeton. To miejsce w dzielnicy Śródmieście po latach zaniedbania zyskuje ostatnio coraz więcej realizacji współczesnej architektury biurowej i mieszkaniowej, a wraz z nimi – nową twarz europejskiego (ale krakowskiego!) city. Co ciekawe - nie brak w okolicy budynków sprzed kilkudziesięciu lat, zwracających uwagę historyzującym detalem i wraz z nowymi tworzących charakterystyczne dla Krakowa napięcia i kontrasty.

Bliskie sąsiedztwo głównych arterii komunikacyjnych stolicy Małopolski zapewnia szybkie połączenie z dworcem PKP, PKS. W pobliżu znajdują się ważne instytucje publiczne m.in. Urząd Miasta, Sąd Rejonowy i Okręgowy, Prokuratura Apelacyjna.

Budynek ma cztery kondygnacje oraz podziemny garaż. Światło wprowadza do wnętrza otwartego przez wszystkie piętra holu imponujący świetlik dachowy i ogromne przeszklenie w fasadzie frontowej. Wnętrze budynku otwiera się również poprzez olbrzymie przeszklenie na zachód. Na osi budynku odbija się w przeszkleniu stalowy słup dźwigający wiązar kratowy i akcentujący wejście.
Prosta ceglana bryła zwieńczona jest aluminiową attyką tworzącą jednocześnie zadaszenie. Szerokie okna w klinkierowych elewacjach przywodzą na myśl budynki chicagowskiej szkoły architektury z przełomu XIX/XX w. Ówcześni architekci jako pierwsi na świecie zdecydowali się na eksponowanie racjonalnej konstrukcji szkieletowej w wyrazie plastycznym tego typu obiektów. Swoboda podziałów wewnętrznych, jaką daje szkielet, zapewni także w Archeturze możliwość dowolnej aranżacji otwartych przestrzeni biurowych. Jednak inspiracje formalne i materiałowe wykorzystane w budynku są znacznie szersze, od obiektów z czasów starożytnych, poprzez pałace weneckie, architekturę przemysłową i ceglaną gmachów użyteczności publicznej przełomu XIX i XX wieku po modernizm i high-tech. Stąd być może intrygujący charakter budynku, jednocześnie krakowski jak też nieco egzotyczny.

Archetura to biurowiec klasy A, dysponuje zaawansowaną infrastrukturą (m.in. klimatyzacją, oknami i zewnętrznymi żaluzjami sterowanymi elektrycznie, nowoczesną strukturą teleinformatyczną). Komunikacja wspomagana dwoma windami. Jest również bistro. Oprócz siedziby Archetonu znajdzie się tu powierzchnia biurowa pod wynajem wielkości 2142 mkw.

Archetura zgłoszony do udziału w konkursie architektonicznym „Kraków mój dom” organizowanym przez „Polska Gazetę Krakowską” i Urząd Miasta Krakowa.

Z dumą informujemy także, iż biurowiec Archetura został zgłoszony do udziału w konkursie architektonicznym „Kraków mój dom” organizowanym przez „Polska Gazetę Krakowską” i Urząd Miasta Krakowa. Jego celem jest promowanie dobrej architektury. Spośród zgłoszeń czytelników Kapituła konkursu pod przewodnictwem prof. Witolda Cęckiewicza wybrała pięć obiektów w kategorii Architektura użyteczności publicznej, w tym biurowiec Archetura.

Wszystkie zgłoszone obiekty zostaną przedstawione w specjalnym dodatku do Gazety Krakowskiej, który ukaże się 14 maja. Od tej pory przez trzy tygodnie będzie można głosować na obiekty najlepsze z najlepszych.
Głosować będzie można, wypełniając oryginalne kupony drukowane w "Polsce Gazecie Krakowskiej", a także zamieszczone w internetowym serwisie: www.naszemiasto.pl i na stronie "Gazety Krakowskiej" www.gk.pl. Papierowe kupony (liczba dowolna!) trzeba dostarczyć do "Gazety Krakowskiej" najpóźniej do 9 czerwca, głosowanie w internecie potrwa nieco krócej - do 5 czerwca do godz. 16. Głosujący za pomocą witryny internetowej mogą oddać jeden głos w ciągu doby ze stanowiska posiadającego jeden numer IP.

Wyniki poznamy 25 czerwca na uroczystej gali, a opublikujemy je dzień później na łamach "Gazety Krakowskiej" i w serwisach: www.gk.pl oraz www.naszemiasto.pl. Laureaci otrzymają pamiątkowe medale oraz tablice, które zostaną umieszczone na nagrodzonym obiekcie. Poza czterema wybranymi przez wszystkich, którzy wzięli udział w głosowaniu, obiektami, kapituła może przyznać dodatkową nagrodę.

Kapituła konkursowa:
  • profesor Witold Cęckiewicz - przewodniczący Kapituły, Architekt, członek Polskiej Akademii Nauk
  • Kazimierz Bujakowski - Zastępca Prezydenta ds. Rozwoju Przestrzennego Miasta Krakowa
  • Jerzy Grochulski - Prezes Stowarzyszenia Architektów Polskich, Zarząd Główny
  • Małgorzata Tomczak - Redaktor Miesięcznika "Architektura i Biznes"
  • Janusz Sepioł - Senator RP
  • profesor Andrzej Wyżykowski - Główny Architekt Miasta Krakowa
  • Krystyna Łyczakowska - Wiceprezes SARP w Krakowie
  • Jerzy Sułowski - Zastępca Redaktora Naczelnego "Polski Gazety Krakowskiej
Zachęcamy wszystkich do oddawanie swojego głosu na biurowiec Archetura.

Data publikacji: 2010.05.11

Źródło: www.archeton.pl, www.gazetakrakowska.pl
Na ten sam temat