infolinia 801 80 80 80
www.archeton.plstrona główna > PORADNIK INWESTORA > BUDOWA DOMU > Eekologia i energooszczędność > Budowa energooszczędnego domu z betonu komórkowego H H – jak uniknąć błędów
H H

Budowa energooszczędnego domu z betonu komórkowego H H – jak uniknąć błędów?

Beton komórkowy H H jest materiałem idealnie wpisującym się w aktualne trendy ograniczające zużycie energii i co za tym idzie zmniejszające wpływ człowieka na degradację środowiska naturalnego. Jest to efekt najlepszych parametrów izolacji termicznych betonu komórkowego wśród materiałów ściennych. Bloczki z betonu komórkowego H H zawdzięczają to swojej niepowtarzalnej strukturze wewnętrznej. Strukturze złożonej z olbrzymiej ilości komórek, w których uwięzione jest powietrze, najlepszy izolator cieplny. Jednak „najcieplejszy” bloczek to tylko jeden z elementów budynku oszczędzającego zużycie energii grzewczej. Na co należy jeszcze zwrócić uwagę projektując i budując dom energooszczędny? Jaki szczegół budynku może zaważyć na tym, że pomimo prawidłowych założeń wybudowany zostanie budynek „energożerny”?

Większa gęstość betonu komórkowego = zimniejsza ściana

H H
Przede wszystkim musimy mieć pewność, że wybrany i kupiony bloczek z betonu komórkowego jest właśnie tym odpowiednim „termicznie”. Nie każdy bloczek nawet w asortymencie H H spełnia to kryterium. Dobierając produkty z betonu komórkowego w kontekście ciepła musimy wziąć pod uwagę podstawowy parametr techniczny tego produktu, jakim jest klasa gęstości. Od gęstości, czyli stosunku masy betonu komórkowego do jego objętości brutto (materiału łącznie z porami), uzależnione są inne cechy materiałowe takie jak wytrzymałość na ściskanie, izolacyjność akustyczna ale przede wszystkim izolacyjność cieplna. W fabrykach H H Polska elementy z betonu komórkowego produkowane są w szerokiej gamie klas gęstości od 300 kg/m3 do 700 kg/m3. Im produkt ma niższą klasę gęstości tym ma niższą wytrzymałość na ściskanie a jednocześnie wyższą izolacyjność termiczną. Stąd błędem jest wybieranie na budownictwo jednorodzinne produktów w klasie 600 kg/m3 i wyższych. Ściany wykonane z takich bloczków wymagałyby warstw izolacji termicznej o zwiększonej grubości. Na ściany zewnętrzne budynków należy wybierać beton komórkowy H H „lekkich” klas takich jak PP1,5-0,30 SUPERTERMO (300 kg/m3), PP2-0,35 TERMO (350 kg/m3) czy PP2,5-0,40 (400 kg/m3).

Budując dom z bloczka z betonu komórkowego o niskiej klasie gęstości będziemy mieć pewność, że ściana osiągnie jeden z najniższych współczynników przenikania ciepła Uc, tworząc tym samym barierę zapobiegającą ucieczce cennego ciepła. Projektując czy wznosząc ścianę zewnętrzną najczęściej chcemy aby osiągnęła ona konkretną wartość współczynnika Uc. Dobierając materiał ścienny i materiał izolacyjny możemy w tym momencie popełnić prosty błąd polegający na założeniu konkretnej, „typowej” grubości warstw izolacji termicznych. Aby osiągnąć daną wartość współczynnika Uc bloczki z betonu komórkowego H H „lekkich” klas wymagają zdecydowanie mniejszych grubości izolacji niż „zimniejsze” produkty konkurencyjne. Ściana zewnętrzna z betonu komórkowego to oszczędności związane z mniejszymi kosztami cieńszych warstw izolacji a także zyski wynikające z możliwości uzyskania większych powierzchni użytkowych mieszkań.


Po drugie proste narzędzia i łatwość obróbki

Do prawidłowego murowania ścian z betonu komórkowego H wystarczy niedrogi komplet narzędzi takich jak ręczna piła widiowa do cięcia, kielnie zębate do nakładania zaprawy, gumowy młotek, strug do szlifowania ewentualnych nierówności oraz rylec do wykonywania bruzd pod instalacje.

Niewielka gęstość bloczków H H sprawia, że elementy te mające nawet sporą objętość i wymiary są stosunkowo lekkie. Podnoszenie, przenoszenie, układanie bloczków nie sprawia wykonawcom większych problemów. Ponadto dzięki małej gęstości łatwo je docinać za pomocą ręcznej piły. Należy również wspomnieć o ciekawej właściwości betonu komórkowego, która dodatkowo obniża koszty budowy. Jest nią izotropowość dzięki której, bloczki mają identyczne parametry (np. wytrzymałość, izolacyjność cieplną, akustyczną) we wszystkich płaszczyznach. Po docięciu bloczka do żądanego wymiaru, pozostały po cięciu fragment można wykorzystać w kolejnych warstwach.

Gruba, tradycyjna zaprawa murarska = mostek termiczny

H H
H H Polska jest jednym z nielicznych producentów autoklawizowanego betonu komórkowego kładących bardzo duży nacisk na dokładność wytwarzania elementów murowych. Jest to możliwe dzięki nieustannemu utrzymywaniu najwyższej jakości produkcji oraz zastosowaniu w zakładach zaawansowanych technologii. Pozwala to uzyskać w fabrykach H H Polska produkty w najbardziej zaawansowanej kategorii wymiarowej TLMB, która charakteryzuje się najmniejszą tolerancją wymiaru wysokości ± 1 mm (na pozostałych wymiarach, czyli długości i szerokości, tolerancja wynosi ± 1,5 mm). Bloczki H H, których odchyłki wymiarowe nie przekraczają 1 mm, pozwalają na zastosowanie do ich łączenia zapraw cienkowarstwowych, potocznie zwanych „klejowymi” o grubości spoiny 1÷2 mm. Natomiast zaprawa „tradycyjna” to grubość od 8 do 15 mm. Cienka spoina z zaprawy cienkowarstwowej w energooszczędnej ścianie wykonanej z bloczków z betonu komórkowego H H jest składnikiem niezbędnym. Dzięki tak cienkiej warstwie ogranicza się do minimum straty ciepła na tym wrażliwym elemencie ściany. Zmniejszając 10-krotnie grubość spoiny, doprowadzamy do sytuacji, że mostki termiczne są praktycznie niezauważalne. Wynika to z faktu, że każda zaprawa murarska jest materiałem 4-krotnie łatwiej przewodzącym ciepło niż bloczek z betonu komórkowego. Stąd im mniej zaprawy w ścianie, tym ściana lepiej izoluje termicznie. Straty izolacyjności termicznej wynikające z zastosowania 1 mm spoiny cienkowarstwowej w ścianie jednowarstwowej wykonanej z bloczków z betonu komórkowego H H TERMO PP2-0,35 o grubości 36,5 cm wynoszą około 4%. Podczas gdy w ścianie wykonanej z tych samych bloczków, ale połączonych na zaprawę zwykłą o grubości 12 mm, straty izolacyjności cieplnej sięgają ponad 25%.

Zastosowanie zaprawy zwykłej zamiast cienkowarstwowej to również błąd w sensie kosztowym. Przy wykonywaniu ściany z bloczków z betonu komórkowego H H o grubości 24,0 cm musimy skalkulować zużycie około 2,4 kg zaprawy do cienkich spoin oraz około 1,5 litra wody na każdy m2 muru. Daje to koszt takiego rozwiązania na poziomie około 2,0 zł/m2. Stosując przy tej samej grubości ściany zaprawę tradycyjną, zużywamy jej około 24 dm3 (około 7,5 litrów wody i 42 kg suchej mieszanki do zapraw tradycyjnych). Oznacza to kwotę około 15 zł/m2. Oczywiście można zaprawę tradycyjną wykonywać bezpośrednio na budowie, ale mimo wszystko koszt będzie ponad 2-krotnie wyższy od zaprawy cienkowarstwowej – około 4,3 zł/m2. A ponadto w tym koszcie należałoby uwzględnić konieczność przygotowania miejsca na budowie na składowanie piasku, cementu, wapna oraz kosztów wody i prądu.


Rozwiązania niesystemowe = większe wydatki na ogrzewanie
Odpowiednie bloczki i zaprawa to podstawowe elementy Systemu Budowy H H. Jednak aby budynek mógł spełniać kryteria energooszczędności należy bezwzględnie pamiętać o pozostałych kluczowych rozwiązaniach systemowych. W przypadku odpowiedzialnych pod względem termicznym domów brak zwrócenia uwagi na szczegóły systemowe często prowadzi do błędów zaprzepaszczających całą ideę budowania energooszczędnego.

H H
Pierwszy element systemowy, który jest nieodzownym dopełnieniem ściany, to prefabrykaty nadprożowe H H. Są to belki nadprożowe wykonane ze zbrojonego, „ciepłego” betonu komórkowego. Belkami takimi można „przekrywać” otwory okienne i drzwiowe mające rozpiętość do 2,5 m. Najważniejszą cechą tych elementów nadprożowych jest zbliżona do bloczków izolacyjność cieplna. Zastosowanie w ciepłych ścianach typowych rozwiązań żelbetowych (belki typu „L”, żelbetowe nadproża wylewane na mokro) prowadzi do powstania mostka termicznego, który na zdjęciach termowizyjnych pojawiłby się jako czerwony fragment muru przez który ciepło ucieka praktycznie bez żadnego oporu. Prefabrykaty nadprożowe H H eliminują możliwość powstania mostka cieplnego w tym newralgicznym miejscu muru. W przypadku prefabrykatów nadprożowych musimy pamiętać, że są to elementy z wtopionym wewnątrz zbrojeniem. Stąd należy je układać na murze tylko w odpowiedniej pozycji. W poprawnym pozycjonowaniu belki na murze pomoże przyczepiona do belki etykieta. Belki należy tak zamontować aby tekst etykiety można było przeczytać w poziomie. Oprócz tego belek nie można docinać. Wtopione zbrojenie jest zaprojektowane dla konkretnych rozpiętości otworów. Ucięcie belki powoduje pozbawienie jej strefy zbrojenia przypodporowego, co w konsekwencji może doprowadzić do nadmiernego ugięcia a nawet do zniszczenia całego nadproża.

Innym istotnym fragmentem budynku wykonanego w Systemie Budowy H H jest wieniec obwodowy np. na poziomie stropów. Wieniec żelbetowy spaja cały budynek zapobiegając siłom rozporowym, które dążą do przewrócenia ścian. Jest to bardzo ważny element konstrukcyjny budynku jednak wykonany z „zimnego” materiału jakim jest żelbet. Z problemem tym łatwo można sobie poradzić stosując rozwiązanie systemowe. Wykonanie wieńca zaczyna się od wymurowania ścianki okalającej z bloczków z betonu komórkowego. Używa się do tego bloczków o szerokości 11,5 cm pamiętając aby łączyć je wypełniając zaprawą również spoiny pionowe. Dzięki ściance okalającej wieniec żelbetowy nie będzie widoczny z zewnątrz budynku. Dodatkowo tynk zewnętrzny będzie nakładany na jednolitą powierzchnię z betonu komórkowego. W tym miejscu dochodzimy najistotniejszego szczegółu, dzięki któremu zimny element konstrukcyjny nie będzie przeszkodą w uzyskaniu ciepłej ściany. Wieniec ociepla się kilkucentymetrową warstwą izolacji cieplnej, czego dokonuje się za pomocą płyt z wełny mineralnej lub styropianu umieszczając je bliżej strony zewnętrznej ścian. Pominięcie tego etapu może być bardzo kosztownym błędem, którego nie dałoby się poprawić. W dalszej kolejności montujemy wcześniej przygotowane zbrojenie z prętów stalowych oraz deskowanie zamykające wieniec od strony wewnętrznej ściany. Prace związane z wieńcem kończy się zalaniem przygotowanej konstrukcji mieszanką betonową.

Budowanie domu w Systemie Budowy H H opartym o produkty z betonu komórkowego jest łatwe i szybkie. Stosując proste rozwiązania systemowe można bez większych nakładów pracy wybudować dom w standardzie budynku energooszczędnego. Jednak jak w każdym przypadku systemów budowlanych trzeba pamiętać i stosować kilka nieskomplikowanych zasad, które zabezpieczą inwestycję przed popełnieniem błędu. Błędu, który może później pokutować w comiesięcznych zbyt dużych rachunkach za energię grzewczą.


Poradnik inwestora24/08/2017IZOLACJE I ELEWACJE BUDYNKU
Styropian Austrotherm – zdrowe serce każdego systemu dociepleń
Każdy z nas wie, jak ważnym organem dla naszego organizmu jest serce. Dla każdego oczywistym jest, że o to serce należy odpowiednio dbać. Podobnie jest z systemem ocieplenia ścian zewnętrznych...
29/05/2017MATERIAŁY BUDOWLANE
Jak powiększyć przestrzeń na poddaszu? Nowa kolekcja firmy VELUX
Poczucie przestrzeni, panoramiczny widok, niezwykłe możliwości aranżacji i komfortowe miejsce do życia – tak wiele można zyskać wykorzystując na poddaszu nowatorskie rozwiązania firmy VELUX...
11/05/2017MATERIAŁY BUDOWLANE
Nowe, trzyszybowe okno dachowe VELUX do łazienki i kuchni
Energooszczędne, trzyszybowe, odporne na wilgoć i w przystępnej cenie – to główne zalety nowego okna dachowego VELUX GLU, które dostępne jest w podstawowej ofercie firmy od kwietnia....
28/04/2017TEMATY SPECJALNE
Aplikacja ViCare – instalacja grzewcza zawsze pod kontrolą
Nowa aplikacja mobilna Viessmann ViCare App to sposób na komfortową obsługę urządzenia grzewczego przez Internet....
Reklama
Convector
Reklama
Fakro
Reklama
Purmo
Reklama
Awilux
Reklama
Solbet
Reklama
Viessmann
Reklama