FaceBook
infolinia 801 80 80 80
www.archeton.pl

Drukuj

strona główna > PORADNIK INWESTORA > Przed budową > WYBÓR DZIAŁKI BUDOWLANEJ > Budowa domu na wąskiej działce

Budowa domu na wąskiej działce

Zaprojektowanie i budowa domu na wąskiej działce, tak aby był on funkcjonalny i estetyczny, jest zadaniem dość trudnym, wymagającym odpowiednich umiejętności. Jednak obecnie mały metraż działki pod budowę już nie stanowi problemu. Nowoczesne, gotowe projekty uwzględniają wymagania niewielkiej powierzchni. W tej sytuacji coraz więcej inwestorów decyduje się na takie rozwiązanie
Sypialnia Tymoteusz G2

Wąskie działki wykształciły się w procesie, który mógł być zapoczątkowany wiele pokoleń wstecz. Ojciec wielodzietnej rodziny, jeśli chciał przekazać ziemię swoim dzieciom, musiał ją podzielić. Do tego dochodziła kwestia dostępu do drogi. Aby umożliwić wszystkim dojazd, podział następował prostopadle do niej. W trakcie  wielopokoleniowych podziałów mogło dochodzić do kolejnego rozdzielenia i dalszego zwężania powierzchni. Dziś takie wąskie, ale długie działki można spotkać w każdym regionie naszego kraju. Mimo że nie są one proste do zabudowy, to jednak w sytuacji, gdy nie mamy możliwości wyboru innej lokalizacji, musimy postarać się jak najlepiej wykorzystać dostępną przestrzeń. Dobry projektant jest w stanie zaplanować funkcjonalny i przestronny budynek na takim terenie, dodatkowo często można skorzystać z gotowych projektów domów na wąską działkę.

Dom na wąskiej działce – dlaczego warto?

Wybór wąskiej działki jest często spowodowany jej niższą ceną w porównaniu do powierzchni w planie kwadratu lub jest wynikiem otrzymania gruntu w spadku. Jednak również prostokątna parcela może być bardzo praktyczna, jeśli zostanie odpowiednio rozplanowana.

Za wąską działkę jest uważana powierzchnia o szerokości mniejszej niż 19 m2. Na takiej parceli można zbudować zarówno dom piętrowy, jak i parterowy z poddaszem użytkowym. Nieruchomości z piętrem poddaszowym wykorzystują mniej przestrzeni niż parterowe, a jednocześnie dają więcej powierzchni użytkowej, zwłaszcza gdy zdecydujemy się na podpiwniczenie domu.

Wąska działka daje możliwości postawienia budynku o ciekawej konstrukcji, wyróżniającego się spośród innych. Projekt domu na wąskiej działce powinien przewidywać usytuowanie krótszego boku od strony ulicy. Dodatkowo często inwestorzy planują niewielki ogród z tyłu budynku, a z przodu dostawiany jest garaż.

Minimalne odległości przy budowie na wąskiej działce

Głównym przepisem, który może być uciążliwy podczas planowania budowy na wąskiej działce, jest ten dotyczący minimalnych odległości budynku od granic posesji. Na ogół 20-metrowa szerokość działki nie umożliwia budowy domu o takiej szerokości. Ogólny przepis mówi, że budynku nie można wybudować w mniejszej odległości od granicy działki niż:

  • 3 metry, gdy jest zwrócony do granicy ścinaną bez otworów okiennych czy drzwiowych;
  • 4 metry, gdy od strony granicy będzie ściana z oknami lub drzwiami.
Przepis ten oznacza, że od szerokości działki należy odjąć od 6 do 8 metrów i dopiero po tym określić maksymalną szerokość budynku. Należy pamiętać, że od tej reguły istnieją wyjątki, które dopuszczają budowę nieruchomości w odległości 1,5 metra lub nawet na granicy działki.

Projekty domów na wąskiej działce

Wąska działka umożliwia wybudowanie nowoczesnego, przestronnego, piętrowego domu z dużymi przeszkleniami o minimalistycznym kształcie. Taką budowę można zrealizować na przykład na podstawie projektu Lobelia Prima. Powierzchnia mieszkalna tego budynku wynosi 115,9 m2 wraz z użytkowym poddaszem i dobudowanym garażem. Na parterze zaplanowano garaż połączony z sienią, holem oraz otwarty pokój dzienny. Mamy tam również łazienkę i kuchnię połączoną z jadalnią. Na poddaszu rozmieszczono cztery sypialnie i dużą łazienkę.

Przestronniejsze powierzchnie na wąskiej działce uzyskamy, wybierając projekt Elf, który zakłada budowę domu trochę szerszego i o większym metrażu – 116,9 m2. Plan  ten zawiera dużą kotłownię i garaż wysunięty ku frontowi działki. Dodatkowo projekt wyróżnia się trójbiegową, komfortową klatką schodową. Na parterze budynku zaplanowano przestrzeń na kuchnię, jadalnię, łazienkę i salon. Na poddaszu znajdą się cztery przestronne sypialnie, łazienka oraz miejsce na pralnię.

 

Jeśli planujemy mniejszy dom parterowy, warto wybrać projekt Longinus, który ma powierzchnię zabudowy 74,9 m2. Plan ten zawiera zabudowę parteru bez garażu, jednocześnie umożliwia wykorzystanie poddasza na sypialnię i dwa mniejsze pokoje oraz łazienkę. Na parterze zaplanowano niezabudowaną klatkę schodową oraz otwartą strefę dzienną z holem, kuchnią, jadalnią i salonem. Znalazło tam również miejsce na niewielką łazienkę, kotłownię i szafę.

 

Na wąskich działkach można również z powodzeniem zbudować przestronne, funkcjonalne domy z poddaszem użytkowym o powierzchni ponad 100 m2. Projekty są zawsze tak opracowane, aby jak najlepiej wykorzystać możliwości terenu poprzez odpowiednie rozmieszczenie pomieszczeń względem stron świata oraz rozkład okien. Zastosowanie zasady umieszczenia budynku zgodnie z kierunkami stron świata zapewnia doświetlenie domu naturalnym światłem oraz podnosi energooszczędność nieruchomości. Wpływa także korzystnie na koszty eksploatacji domu.

 

Wąska działka to prawdziwe wyzwanie dla projektanta, ale jednocześnie możliwość przygotowania ciekawego, funkcjonalnego projektu. Nie należy zatem się martwić, że do dyspozycji jest tylko wąska powierzchnia. Na takiej również można postawić wspaniały dom.


Poznaj nasze kolekcje domów z użytkowym poddaszem:

Projekty małych domów z poddaszem: https://www.archeton.pl/projekty-malych-domow-z-poddaszem
Projekty domów parterowych z użytkowym poddaszem i garażem: https://www.archeton.pl/projekty-domow-parterowych-z-poddaszem-uzytkowym-i-garazem

Projekty domów z artykułu:


Zamów projekt
Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z nami!
Porady i pomoc w wyborze, zmiany,adaptacja, warianty projektu.
12 295 05 86 | ddi@archeton.pl


Poradnik inwestora16/02/2021WYBÓR DZIAŁKI BUDOWLANEJ
Budowa domu na wąskiej działce
Zaprojektowanie i budowa domu na wąskiej działce, tak aby był on funkcjonalny i estetyczny, jest zadaniem dość trudnym, wymagającym odpowiednich umiejętności. Jednak obecnie mały metraż dzia...
11/01/2021WYBÓR PROJEKTU DOMU
Dom parterowy - zalety i wady
Dom parterowy, parterówka, projekty domów, projekt domu, projekty domow, projekt dom, budowa domu, dom a wąską działkę, dom tani w budowie...
25/11/2020WYBÓR PROJEKTU DOMU
Dom za miastem
Kto z nas nie marzy o własnym domu stanowiącym prywatny azyl i schronienie przed wielkomiejskim hałasem, rozgardiaszem i wszędobylskim smogiem? Swój dom to swój dom i mało które mieszkanie w b...
24/06/2020WYBÓR PROJEKTU DOMU
Kostka znowu w grze
W czasach pilnej potrzeby ochrony klimatu, dachy budynków coraz częściej pokrywa się roślinami odzyskując tym samym tereny zajęte pod budowę domów dla zieleni......
Reklama
VELUX
Reklama
Solbet
Reklama
JAWAR
Reklama
FAKRO
Reklama
Gór-stal
Reklama
Hörmann

INFORMACJA O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH
ZGODNIE Z RODO – OBOWIĄZEK INFORMACYJNY

Szanowni Państwo, Szanowny kliencie
zgodnie z art. 13 ust. 1 i 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, że administratorem, czyli podmiotem decydującym o tym, jak będą wykorzystywane Wasze dane osobowe, jest ARCHETON Sp. z o.o. z siedzibą ul. Cystersów 9, 31-553 Kraków reprezentowana przez Zarząd.

Wasze dane osobowe będą przetwarzane przez nas w celu realizacji usług świadczonych przez naszą jednostkę.

Informujemy, że:
  1. Macie prawo do żądania od administratora dostępu do Waszych danych osobowych, wizerunkowych i głosowych ich sprostowania, ograniczenia przetwarzania, a także prawo do przenoszenia danych.
  2. Dane osobowe będą przechowywane przez okres wynikający z przepisów prawa, w szczególności ustawy z dnia 14 lipca 1983 r. o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach oraz rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 stycznia 2011 r. w sprawie instrukcji kancelaryjnej, jednolitych rzeczowych wykazów akt oraz instrukcji w sprawie organizacji i zakresu działania archiwów zakładowych.
  3. Macie prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
  4. Podanie danych osobowych jest warunkiem realizacji usług świadczonych przez naszą jednostkę, określonych w przepisach prawa.
  5. Konsekwencją niepodania danych jest brak możliwości świadczenia usługi, o którą się Państwo staracie.
  6. Podstawę prawną przetwarzania Waszych danych stanowi art. 6 ust. 1 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016, str. 1), tzn. dane będą przetwarzane na podstawie Waszej zgody lub na podstawie przepisów prawa.
Dane kontaktowe administratora danych osobowych: e-mail: ado@archeton.pl.