FaceBook
infolinia 801 80 80 80
www.archeton.pl

Drukuj

strona główna > PORADNIK INWESTORA > FORMALNOŚCI I PROCEDURY > Finansowanie budowy domu > Budować systemem gospodarczym czy zleconym

Budować systemem gospodarczym czy zleconym?

Temat wyboru sposobu realizacji inwestycji (czy budować dom metodą gospodarczą, czy przez firmą wykonawczą) skłonił mnie do pewnej refleksji. Zastanowiłam się bowiem nad tym, czy jakbym potrzebowała np. porządnego garnituru ślubnego to uszyłabym go sama myśląc: ''dam radę'' to zrobić, czy też skierowałabym kroki do salonu mody ślubnej lub pracowni krawieckiej?
Oczywiście niektórzy mają takie umiejętności, podejmą wyzwanie i uszyją sobie garnitur, ale pamiętajmy, że chodzi o efekt końcowy..


Budować systemem gospodarczym czy zleconym?
Mam wrażenie, że w branży budowlanej dużo się w Polsce zmieniło. Jest wiele bardzo dobrych, cenionych przez inwestorów firm, którym zależy na zadowoleniu klienta i potrafią sprostać oczekiwaniom i wymaganiom zleceniodawców. Wyspecjalizowana firma zapewni:
 • przygotowanie zaplecza budowy ( m.in. WC dla pracowników),
 • obsługę geodezyjną m.in. wytyczenie budynku w terenie
 • obsługę funkcji kierownika budowy,
 • nadzorowanie przebiegu prac,
 • prowadzenie dziennika budowy ,
 • zakup materiałów budowlanych z istotnym rabatem,
 • ewentualny zwrot towaru gdy został „nadmiarowo” zakupiony,
 • tani transport materiałów na budowę itp.


Firmy budowlane mają stały kontakt z wieloma składami budowlanymi, znają oferowany asortyment i co do zasady jako odbiorcy hurtowi otrzymują większe rabaty. Inwestorowi prywatnemu wyszukanie najlepszej oferty może zabrać dużo czasu, bez gwarancji, że jest to rzeczywiście najlepsza oferta (bo najtańsza nie zawsze znaczy najlepsza). Oczywiście dysponując czasem i pewną wiedzą możemy ''przecierać szlaki '' i nawet stać się specjalistą w tej dziedzinie.

Koordynacja prac na terenie budowy również leży po stronie firmy wykonawczej, a te bywają bardzo dynamiczne. Czasem okazuje się, że „gruszka z betonem'' musi być przywieziona w odpowiednim czasie, najlepiej na wczoraj i nie zawsze inwestorzy chcą mieć na głowie takie zadania.

Wielką trudność sprawia też zgranie wszystkich specjalistów, a w momencie kiedy dochodzą roboty instalacyjne (przyłącza zewnętrzne -gazowe, kanalizacyjne, podłączenie wody oraz instalacje wewnętrzne) to mamy bardzo dużo rzeczy do uzgodnienia – specjalistycznej firmie z dużym doświadczeniem jest znacznie łatwiej sobie z tym poradzić.

Zgadzam się, że wybraną firmę budowlaną należy oczywiście na bieżąco monitorować i kontrolować, bo jak to mówią ''licho nie śpi ''. Można to robić osobiście pojawiając się regularnie na budowie i obserwując postęp prac lub też można zatrudnić inspektora nadzoru, który z ramienia inwestora będzie monitorował i kontrolował budowę.

Z firmą wykonawczą podpisujemy umowę, która zawiera zakres prac, terminy realizacji poszczególnych etapów, a także co bardzo ważne zapisy dotyczące gwarancji i rękojmi.
Jest to bardzo istotne w przypadku gdy pojawiają się usterki, gdyż wiemy do kogo się zwrócić w celu bez kosztowej naprawy.
Firmy mają też zwykle swoich podwykonawców np. instalatorów, z którymi współpracują i których usługi są profesjonalne. To zapewnia harmonijny i płynny przebieg prac.

Przy metodzie gospodarczej to inwestor musi się zająć koordynacją prac budowlanych.
Oczywiście można to robić, jeśli mamy czas i nie musimy go poświęcać na inne aktywności a budowa własnego domu jest naszą pasją i oczkiem w głowie.

Zaletą budowania metodą gospodarczą zawsze była niższa cena, ale nie jestem pewna czy rzeczywiście tak jest i czy w bilansie zysków i strat, biorąc pod uwagę poświęcony własny czas i inne koszty wymierne i niewymierne, w rezultacie nie płacimy drożej.
Często rzeczy i usługi tanie, w efekcie są droższe bo trzeba naprawić, wymienić, wyremontować.
Metoda gospodarcza może się sprawdzić, kiedy firmę wykonawczą dla określonego etapu budowy znamy, wiemy co wykonali , możemy zobaczyć ich realizacje, ale i tak pozostaje nam koordynacja pozostałych zakresów przedsięwzięcia i potrzebujemy dużo szczęścia aby do kolejnych etapów inwestycji znaleźć odpowiednich fachowców.
Można też podzielić prace, np. stan surowy zamknięty ''robimy z firmą'' a wykończenie zostawiamy dla drobnych fachowców i rzemieślników.

Poradnik inwestora30/03/2021STOLARKA BUDOWLANA
Przyjemny klimat na poddaszu przez cały rok
Poddasze to zaciszna część budynku, w której możemy zorganizować sobie wygodną przestrzeń wypoczynku bądź spokojne miejsce pracy. Niezależnie od funkcji pomieszczeń na poddaszu, zawsze pot...
18/03/2021IZOLACJE I ELEWACJE BUDYNKU
Jak wybrać właściwy kolor fasady?
Elewacja domu to coś więcej niż warstwa ochronna budynku. To także wizytówka mieszkańców, która wspólnie z projektem domu określa ich gust oraz stosunek do świata...
16/02/2021WYBÓR DZIAŁKI BUDOWLANEJ
Budowa domu na wąskiej działce
Zaprojektowanie i budowa domu na wąskiej działce, tak aby był on funkcjonalny i estetyczny, jest zadaniem dość trudnym, wymagającym odpowiednich umiejętności. Jednak obecnie mały metraż dzia...
11/01/2021WYBÓR PROJEKTU DOMU
Dom parterowy - zalety i wady
Dom parterowy, parterówka, projekty domów, projekt domu, projekty domow, projekt dom, budowa domu, dom a wąską działkę, dom tani w budowie...
Reklama
VELUX
Reklama
Solbet
Reklama
JAWAR
Reklama
FAKRO
Reklama
Gór-stal

INFORMACJA O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH
ZGODNIE Z RODO – OBOWIĄZEK INFORMACYJNY

Szanowni Państwo, Szanowny kliencie
zgodnie z art. 13 ust. 1 i 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, że administratorem, czyli podmiotem decydującym o tym, jak będą wykorzystywane Wasze dane osobowe, jest ARCHETON Sp. z o.o. z siedzibą ul. Cystersów 9, 31-553 Kraków reprezentowana przez Zarząd.

Wasze dane osobowe będą przetwarzane przez nas w celu realizacji usług świadczonych przez naszą jednostkę.

Informujemy, że:
 1. Macie prawo do żądania od administratora dostępu do Waszych danych osobowych, wizerunkowych i głosowych ich sprostowania, ograniczenia przetwarzania, a także prawo do przenoszenia danych.
 2. Dane osobowe będą przechowywane przez okres wynikający z przepisów prawa, w szczególności ustawy z dnia 14 lipca 1983 r. o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach oraz rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 stycznia 2011 r. w sprawie instrukcji kancelaryjnej, jednolitych rzeczowych wykazów akt oraz instrukcji w sprawie organizacji i zakresu działania archiwów zakładowych.
 3. Macie prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
 4. Podanie danych osobowych jest warunkiem realizacji usług świadczonych przez naszą jednostkę, określonych w przepisach prawa.
 5. Konsekwencją niepodania danych jest brak możliwości świadczenia usługi, o którą się Państwo staracie.
 6. Podstawę prawną przetwarzania Waszych danych stanowi art. 6 ust. 1 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016, str. 1), tzn. dane będą przetwarzane na podstawie Waszej zgody lub na podstawie przepisów prawa.
Dane kontaktowe administratora danych osobowych: e-mail: ado@archeton.pl.