FaceBook
infolinia 801 80 80 80
www.archeton.pl

Drukuj

strona główna > PORADNIK INWESTORA > FORMALNOŚCI I PROCEDURY > Finansowanie budowy domu > Budować systemem gospodarczym czy zleconym

Budować systemem gospodarczym czy zleconym?

Temat wyboru sposobu realizacji inwestycji (czy budować dom metodą gospodarczą, czy przez firmą wykonawczą) skłonił mnie do pewnej refleksji. Zastanowiłam się bowiem nad tym, czy jakbym potrzebowała np. porządnego garnituru ślubnego to uszyłabym go sama myśląc: ''dam radę'' to zrobić, czy też skierowałabym kroki do salonu mody ślubnej lub pracowni krawieckiej?
Oczywiście niektórzy mają takie umiejętności, podejmą wyzwanie i uszyją sobie garnitur, ale pamiętajmy, że chodzi o efekt końcowy..


Budować systemem gospodarczym czy zleconym?
Mam wrażenie, że w branży budowlanej dużo się w Polsce zmieniło. Jest wiele bardzo dobrych, cenionych przez inwestorów firm, którym zależy na zadowoleniu klienta i potrafią sprostać oczekiwaniom i wymaganiom zleceniodawców. Wyspecjalizowana firma zapewni:
  • przygotowanie zaplecza budowy ( m.in. WC dla pracowników),
  • obsługę geodezyjną m.in. wytyczenie budynku w terenie
  • obsługę funkcji kierownika budowy,
  • nadzorowanie przebiegu prac,
  • prowadzenie dziennika budowy ,
  • zakup materiałów budowlanych z istotnym rabatem,
  • ewentualny zwrot towaru gdy został „nadmiarowo” zakupiony,
  • tani transport materiałów na budowę itp.


Firmy budowlane mają stały kontakt z wieloma składami budowlanymi, znają oferowany asortyment i co do zasady jako odbiorcy hurtowi otrzymują większe rabaty. Inwestorowi prywatnemu wyszukanie najlepszej oferty może zabrać dużo czasu, bez gwarancji, że jest to rzeczywiście najlepsza oferta (bo najtańsza nie zawsze znaczy najlepsza). Oczywiście dysponując czasem i pewną wiedzą możemy ''przecierać szlaki '' i nawet stać się specjalistą w tej dziedzinie.

Koordynacja prac na terenie budowy również leży po stronie firmy wykonawczej, a te bywają bardzo dynamiczne. Czasem okazuje się, że „gruszka z betonem'' musi być przywieziona w odpowiednim czasie, najlepiej na wczoraj i nie zawsze inwestorzy chcą mieć na głowie takie zadania.

Wielką trudność sprawia też zgranie wszystkich specjalistów, a w momencie kiedy dochodzą roboty instalacyjne (przyłącza zewnętrzne -gazowe, kanalizacyjne, podłączenie wody oraz instalacje wewnętrzne) to mamy bardzo dużo rzeczy do uzgodnienia – specjalistycznej firmie z dużym doświadczeniem jest znacznie łatwiej sobie z tym poradzić.

Zgadzam się, że wybraną firmę budowlaną należy oczywiście na bieżąco monitorować i kontrolować, bo jak to mówią ''licho nie śpi ''. Można to robić osobiście pojawiając się regularnie na budowie i obserwując postęp prac lub też można zatrudnić inspektora nadzoru, który z ramienia inwestora będzie monitorował i kontrolował budowę.

Z firmą wykonawczą podpisujemy umowę, która zawiera zakres prac, terminy realizacji poszczególnych etapów, a także co bardzo ważne zapisy dotyczące gwarancji i rękojmi.
Jest to bardzo istotne w przypadku gdy pojawiają się usterki, gdyż wiemy do kogo się zwrócić w celu bez kosztowej naprawy.
Firmy mają też zwykle swoich podwykonawców np. instalatorów, z którymi współpracują i których usługi są profesjonalne. To zapewnia harmonijny i płynny przebieg prac.

Przy metodzie gospodarczej to inwestor musi się zająć koordynacją prac budowlanych.
Oczywiście można to robić, jeśli mamy czas i nie musimy go poświęcać na inne aktywności a budowa własnego domu jest naszą pasją i oczkiem w głowie.

Zaletą budowania metodą gospodarczą zawsze była niższa cena, ale nie jestem pewna czy rzeczywiście tak jest i czy w bilansie zysków i strat, biorąc pod uwagę poświęcony własny czas i inne koszty wymierne i niewymierne, w rezultacie nie płacimy drożej.
Często rzeczy i usługi tanie, w efekcie są droższe bo trzeba naprawić, wymienić, wyremontować.
Metoda gospodarcza może się sprawdzić, kiedy firmę wykonawczą dla określonego etapu budowy znamy, wiemy co wykonali , możemy zobaczyć ich realizacje, ale i tak pozostaje nam koordynacja pozostałych zakresów przedsięwzięcia i potrzebujemy dużo szczęścia aby do kolejnych etapów inwestycji znaleźć odpowiednich fachowców.
Można też podzielić prace, np. stan surowy zamknięty ''robimy z firmą'' a wykończenie zostawiamy dla drobnych fachowców i rzemieślników.

Poradnik inwestora15/06/2021STOLARKA BUDOWLANA
Co zyskasz z nowymi oknami dachowymi?
Szacuje się, że budynki w Europie pochłaniają aż 40% całkowitego zużycia energii, z czego najwięcej przeznaczone jest na ogrzewanie. Dążenie do poprawy efektywności energetycznej budynków ...
28/05/2021STOLARKA BUDOWLANA
Wybierz ALUMINIOWE rozwiązania ALURON do Twojego domu!
Wybór okien i drzwi do wymarzonego domu to jedna z najtrudniejszych życiowych decyzji. Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy, jak wiele kwestii ma wpływ na właściwy wybór...
14/05/2021STOLARKA BUDOWLANA
Piękne, ciepłe i przeciwwłamaniowe drzwi wejściowe
Szukasz drzwi wejściowych do swojego domu? Chcesz, żeby były nie tylko ładne i ciepłe, ale także przeciwwłamaniowe? Teraz drzwi wejściowe ISOPRO Secur wraz z montażem kupisz w bardzo okazyjne...
30/03/2021STOLARKA BUDOWLANA
Przyjemny klimat na poddaszu przez cały rok
Poddasze to zaciszna część budynku, w której możemy zorganizować sobie wygodną przestrzeń wypoczynku bądź spokojne miejsce pracy. Niezależnie od funkcji pomieszczeń na poddaszu, zawsze pot...
Reklama
VELUX
Reklama
Solbet
Reklama
FAKRO
Reklama
Gór-stal
Reklama
Hörmann
Reklama
CEDRAL