infolinia 801 80 80 80
www.archeton.plstrona główna > PORADNIK INWESTORA > BUDOWA DOMU > Materiały budowlane > Ceramiczne inspiracje – między tradycją a...

Ceramiczne inspiracje – między tradycją a nowoczesnością

Ceramiczne materiały budowlane mają doskonałe parametry techniczne. Inwestorzy, którzy się na nie zdecydowali, mogą być pewni ich wytrzymałości, trwałości i odporności. Pozostaje tylko decyzja, jak ma wyglądać dom. Ceramika daje tu nieograniczone możliwości.
Niektóre materiały budowlane, takie jak metal czy szkło, nieodmiennie łączone są z nowoczesną, a nawet futurystyczną architekturą. Inne, jak drewno, kojarzą się z klasyką i ciągłością historii budownictwa. Produkowane z gliny cegły i dachówki to jedne z niewielu, które równie dobrze prezentują się na bryłach o nowoczesnej stylistyce, co na obiektach tradycyjnych. Z myślą o tych inwestorach, którzy jeszcze nie wiedzą, na jaki styl się zdecydować, prezentujemy cztery inspirujące przykłady.

W tradycyjnym stylu

Czy może być coś bardziej tradycyjnego niż dom z cegły i dachówki w odcieniach czerwieni? Produkty z gliny, odpowiednio dobrane pod względem struktury powierzchni oraz barwy, doskonale sprawdzą się jako materiały podkreślające tradycyjną czy rustykalną stylistykę obiektu. Miłośnikom klasyki budowlanej spodobają się na pewno cegły licowe, np. wykorzystana w tym obiekcie Röben FORMBACK cieniowana podpalana. Wyglądem, barwą i fakturą powierzchni do złudzenia przypominają stare, ręcznie formowane cegły, stosowane w budownictwie już od setek lat. Elementem bezpośrednio nawiązującym do ciągłości tradycji budowlanej jest także prosty, dwuspadowy dach, pokryty dachówką ceramiczną Röben FLANDERNplus w kolorze cayenne. Prostota formy w połączeniu z ciepłą barwą ceramiki stworzą wrażenie domu przyjaznego i bezpiecznego.
Roben - w tradycyjnym stylu

Biało-czerwona klasyka

Dom o białej elewacji i czerwonym dachu to prawdziwa klasyka polskiego budownictwa. Elewacja nie musi jednak być z tynku. Zachowując tradycyjną stylistykę, warto zamienić tynk na klinkier, ponieważ stworzy on ciekawszą płaszczyznę elewacji, a przy tym zapewni jej dużo większą trwałość. Cegły klinkierowe są wytrzymałe, odporne na działanie trudnych czynników atmosferycznych oraz na uszkodzenia mechaniczne. Niewątpliwą przewagą białej cegły nad tynkiem jest też fakt, że ceramika się nie brudzi – klinkier cechuje bardzo niska nasiąkliwość, co zapobiega wnikaniu brudu. Elewację wystarczy więc zmyć wodą pod ciśnieniem, by była tak czysta jak zaraz po wymurowaniu. Tradycyjny kontrast bieli z czerwienią zapewnia zastosowana do pokrycia dachu ceramiczna dachówka Röben FLANDERN czerwona angobowana.
Roben - biało-czerwona klasyka

Stylowe połączenie - klinkier i szkło

Ceramika doskonale współgra z innymi materiałami budowlanymi. Dzięki zestawieniu cegieł klinkierowych oraz dachówek ceramicznych ze szkłem czy metalem powstają oryginalne rozwiązania, znakomicie wpisujące się we współczesne trendy architektoniczne. Widoczne na zdjęciu połączenie ceglanej elewacji z dużymi taflami szkła o różnej wielkości nadaje budynkowi indywidualnego, nowoczesnego wyrazu. Niespotykana bryła, szkło oraz szare elementy przyczyniły się do powstania obiektu o nieco surowym wyglądzie. Dlatego zdecydowano się na ocieplenie estetyki domu poprzez zastosowanie na elewacji klinkieru w słonecznych barwach. Gładkie cegły Röben SORRENTO pomarańczowożółta i WESTERWALD czerwona stworzyły ciekawą płaszczyznę elewacji w śródziemnomorskim stylu.
Roben - stylowe połączenie-klinkier i szkło

Dom kontrastów

Klinkier to materiał XXI wieku – nie tylko ma doskonałe parametry techniczne, ale również, dzięki bogatej palecie kolorów i faktur, daje nieograniczone możliwości aranżacyjne. Wszechstronność cegieł klinkierowych wykorzystał projektant tego wyjątkowego domu kontrastów. Zastosowanie gładkiego klinkieru Röben w kolorze szarym cieniowanym, czarnym cieniowanym i perłowobiałym tworzy wrażenie wyraźnego geometrycznego podziału. Co więcej, chłodne odcienie czerni, szarości i bieli podkreślają nowoczesność budynku. Warto też zwrócić uwagę na inne kontrasty. Ostre krawędzie zestawione są z miękkimi, obłymi liniami, a dach płaski, kryjący jedną strefę domu - z dachem jednospadowym, do którego pokrycia wykorzystano popularne w nowoczesnych projektach dachówki ceramiczne o ciemnym kolorze.
Roben - dom kontrastów

Röben Polska Sp. z o.o.
55-300 Środa Śląska
ul. Rakoszycka 2
www.roben.pl


Poradnik inwestora24/08/2017IZOLACJE I ELEWACJE BUDYNKU
Styropian Austrotherm – zdrowe serce każdego systemu dociepleń
Każdy z nas wie, jak ważnym organem dla naszego organizmu jest serce. Dla każdego oczywistym jest, że o to serce należy odpowiednio dbać. Podobnie jest z systemem ocieplenia ścian zewnętrznych...
29/05/2017MATERIAŁY BUDOWLANE
Jak powiększyć przestrzeń na poddaszu? Nowa kolekcja firmy VELUX
Poczucie przestrzeni, panoramiczny widok, niezwykłe możliwości aranżacji i komfortowe miejsce do życia – tak wiele można zyskać wykorzystując na poddaszu nowatorskie rozwiązania firmy VELUX...
11/05/2017MATERIAŁY BUDOWLANE
Nowe, trzyszybowe okno dachowe VELUX do łazienki i kuchni
Energooszczędne, trzyszybowe, odporne na wilgoć i w przystępnej cenie – to główne zalety nowego okna dachowego VELUX GLU, które dostępne jest w podstawowej ofercie firmy od kwietnia....
28/04/2017TEMATY SPECJALNE
Aplikacja ViCare – instalacja grzewcza zawsze pod kontrolą
Nowa aplikacja mobilna Viessmann ViCare App to sposób na komfortową obsługę urządzenia grzewczego przez Internet....
Reklama
Convector
Reklama
Fakro
Reklama
Purmo
Reklama
Awilux
Reklama
Solbet
Reklama
Viessmann
Reklama