infolinia 801 80 80 80
www.archeton.plstrona główna > PORADNIK INWESTORA > TEMATY SPECJALNE > Czystość i komfort w naszych domach

Czystość i komfort w naszych domach

Systemy centralnego odkurzania stają się coraz bardziej popularne w Polsce. Wiele osób, początkowo sceptycznie nastawionych do systemu, po jego zamontowaniu w swoim nowo wybudowanym domu nie wyobraża sobie już codziennego życia bez tego niezwykle przydatnego urządzenia. Ten krótki artykuł będzie więc skierowany do osób które jeszcze nie posiadają odkurzacza centralnego ale w przyszłości mają zamiar go zainstalować i potrzebują paru niezbędnych, podstawowych informacji na jego temat.

Zacznijmy więc od początku. System centralnego odkurzania to nic innego jak odkurzacz zwany jednostką centralną połączony systemem rur instalacyjnych z gniazdami ssącymi umieszczonymi w odpowiednich miejscach domu. Jednostkę, ze względów praktycznych, umieszcza się w garażu, pomieszczeniu technicznym lub kotłowni. Aby zapewnić prawidłowy obieg powietrza obok jednostki wykonuje się wyrzut powietrza na zewnątrz budynku. Wspomniane gniazda ssące umieszcza się w różnych miejscach domu a samo odkurzanie odbywa się przy pomocy węża ssącego włożonego do gniazda ssącego.

SISTEM-AIR schemat

Zassane w ten sposób powietrze wędruje systemem rur ukrytych w ścianach i pod podłogą do jednostki centralnej. Niesione wraz z nim zanieczyszczenia są odseparowywane do zbiornika na kurz znajdującego się w dolnej części odkurzacza a przefiltrowane powietrze zostaje wyrzucone na zewnątrz budynku. I tu ujawnia się największa zaleta odkurzaczy centralnych a mianowicie taka ,iż zassane powietrze zostaje bezpowrotnie usunięte wraz z zanieczyszczeniami z naszego domu. Żaden ,nawet najlepszy odkurzacz tradycyjny ,nie zapewni nam takiej czystości. Poza tym odkurzacze centralne, a przynajmniej te najlepsze pracują bardzo cicho. Sprzątanie odkurzaczem centralnym jest bardziej efektywne niż używanie tradycyjnego odkurzacza, gdyż ten pierwszy wytwarza większy przepływ powietrza a co za tym idzie szybciej i skuteczniej opróżni nasz dom z zanieczyszczeń. Bardzo ważną cechą odkurzacza centralnego jest również fakt, iż odkurzanie odbywa się tu przy pomocy lekkiego węża ssącego ,nie trzeba wciąż przełączać kabla elektrycznego i przenosić odkurzacza z miejsca na miejsce jak przy użyciu tradycyjnego odkurzacza.

Oprócz tego systemy centralnego odkurzania oferują szereg ciekawych rozwiązań technicznych, jak np. automatyczne szufelki zainstalowane w przedsionku lub cokole mebli kuchennych. Podmiatamy piach i inne zanieczyszczenia a uruchomienie przełącznika w obudowie szufelki załącza system i po chwili zanieczyszczenia znikają w instalacji. W systemach centralnego odkurzania dostępna jest szeroka gama szczotek i ssawek do różnych powierzchni oraz bogaty wybór gniazd ssących. Inne ciekawe oprzyrządowanie to turbo szczotki, separatory do wciągania popiołu z kominków oraz zbierania wody. Ostatnio pojawiają się również jednostki centralne współpracujące z instalacją "inteligentnego domu".
Jedną z najważniejszych kwestii w przypadku odkurzaczy centralnych stanowi właściwe zaplanowanie i wykonanie instalacji ssącej. Warto czynności te powierzyć doświadczonej firmie instalatorskiej.
Mimo, iż wykonanie instalacji ssącej nie jest przesadnie skomplikowane to istnieje kilka zasad które warto znać aby prawidłowo wykonać instalację. Należy pamiętać, iż błędów popełnionych na etapie wykonania instalacji ssącej po zalaniu posadzek praktycznie nie da się już wyeliminować. Planowanie i samo wykonanie instalacji ssącej należy wykonać najpóźniej na etapie wykonywania instalacji elektrycznej i hydraulicznej. Do jej wykonania należy używać tylko markowych, odpowiednich materiałów instalacyjnych. Po wykonaniu instalacji niezbędnie jest wykonanie próby szczelności oraz ciągłości połączeń elektrycznych. Warto też w newralgicznych miejscach zabezpieczyć rurociąg do czasu zalania posadzki. Dobrze jest też gdy firma instalacyjna wykona dokumentację powykonawczą w postaci zdjęć, aby w razie wątpliwości przy wykonywaniu, np. otworu pod obraz nie uszkodzić pionu odkurzacza.
SISTEM-AIR
Artykuł przygotowała firma Sistem Air, systemy centralnego odkurzania

Poradnik inwestora24/08/2017IZOLACJE I ELEWACJE BUDYNKU
Styropian Austrotherm – zdrowe serce każdego systemu dociepleń
Każdy z nas wie, jak ważnym organem dla naszego organizmu jest serce. Dla każdego oczywistym jest, że o to serce należy odpowiednio dbać. Podobnie jest z systemem ocieplenia ścian zewnętrznych...
29/05/2017MATERIAŁY BUDOWLANE
Jak powiększyć przestrzeń na poddaszu? Nowa kolekcja firmy VELUX
Poczucie przestrzeni, panoramiczny widok, niezwykłe możliwości aranżacji i komfortowe miejsce do życia – tak wiele można zyskać wykorzystując na poddaszu nowatorskie rozwiązania firmy VELUX...
11/05/2017MATERIAŁY BUDOWLANE
Nowe, trzyszybowe okno dachowe VELUX do łazienki i kuchni
Energooszczędne, trzyszybowe, odporne na wilgoć i w przystępnej cenie – to główne zalety nowego okna dachowego VELUX GLU, które dostępne jest w podstawowej ofercie firmy od kwietnia....
28/04/2017TEMATY SPECJALNE
Aplikacja ViCare – instalacja grzewcza zawsze pod kontrolą
Nowa aplikacja mobilna Viessmann ViCare App to sposób na komfortową obsługę urządzenia grzewczego przez Internet....
Reklama
Convector
Reklama
Fakro
Reklama
Purmo
Reklama
Awilux
Reklama
Solbet
Reklama
Viessmann
Reklama