FaceBook
infolinia 801 80 80 80
www.archeton.pl

Drukuj

strona główna > PORADNIK INWESTORA > TEMATY SPECJALNE > Czystość i komfort w naszych domach

Czystość i komfort w naszych domach

Systemy centralnego odkurzania stają się coraz bardziej popularne w Polsce. Wiele osób, początkowo sceptycznie nastawionych do systemu, po jego zamontowaniu w swoim nowo wybudowanym domu nie wyobraża sobie już codziennego życia bez tego niezwykle przydatnego urządzenia. Ten krótki artykuł będzie więc skierowany do osób które jeszcze nie posiadają odkurzacza centralnego ale w przyszłości mają zamiar go zainstalować i potrzebują paru niezbędnych, podstawowych informacji na jego temat.

Zacznijmy więc od początku. System centralnego odkurzania to nic innego jak odkurzacz zwany jednostką centralną połączony systemem rur instalacyjnych z gniazdami ssącymi umieszczonymi w odpowiednich miejscach domu. Jednostkę, ze względów praktycznych, umieszcza się w garażu, pomieszczeniu technicznym lub kotłowni. Aby zapewnić prawidłowy obieg powietrza obok jednostki wykonuje się wyrzut powietrza na zewnątrz budynku. Wspomniane gniazda ssące umieszcza się w różnych miejscach domu a samo odkurzanie odbywa się przy pomocy węża ssącego włożonego do gniazda ssącego.

SISTEM-AIR schemat

Zassane w ten sposób powietrze wędruje systemem rur ukrytych w ścianach i pod podłogą do jednostki centralnej. Niesione wraz z nim zanieczyszczenia są odseparowywane do zbiornika na kurz znajdującego się w dolnej części odkurzacza a przefiltrowane powietrze zostaje wyrzucone na zewnątrz budynku. I tu ujawnia się największa zaleta odkurzaczy centralnych a mianowicie taka ,iż zassane powietrze zostaje bezpowrotnie usunięte wraz z zanieczyszczeniami z naszego domu. Żaden ,nawet najlepszy odkurzacz tradycyjny ,nie zapewni nam takiej czystości. Poza tym odkurzacze centralne, a przynajmniej te najlepsze pracują bardzo cicho. Sprzątanie odkurzaczem centralnym jest bardziej efektywne niż używanie tradycyjnego odkurzacza, gdyż ten pierwszy wytwarza większy przepływ powietrza a co za tym idzie szybciej i skuteczniej opróżni nasz dom z zanieczyszczeń. Bardzo ważną cechą odkurzacza centralnego jest również fakt, iż odkurzanie odbywa się tu przy pomocy lekkiego węża ssącego ,nie trzeba wciąż przełączać kabla elektrycznego i przenosić odkurzacza z miejsca na miejsce jak przy użyciu tradycyjnego odkurzacza.

Oprócz tego systemy centralnego odkurzania oferują szereg ciekawych rozwiązań technicznych, jak np. automatyczne szufelki zainstalowane w przedsionku lub cokole mebli kuchennych. Podmiatamy piach i inne zanieczyszczenia a uruchomienie przełącznika w obudowie szufelki załącza system i po chwili zanieczyszczenia znikają w instalacji. W systemach centralnego odkurzania dostępna jest szeroka gama szczotek i ssawek do różnych powierzchni oraz bogaty wybór gniazd ssących. Inne ciekawe oprzyrządowanie to turbo szczotki, separatory do wciągania popiołu z kominków oraz zbierania wody. Ostatnio pojawiają się również jednostki centralne współpracujące z instalacją "inteligentnego domu".
Jedną z najważniejszych kwestii w przypadku odkurzaczy centralnych stanowi właściwe zaplanowanie i wykonanie instalacji ssącej. Warto czynności te powierzyć doświadczonej firmie instalatorskiej.
Mimo, iż wykonanie instalacji ssącej nie jest przesadnie skomplikowane to istnieje kilka zasad które warto znać aby prawidłowo wykonać instalację. Należy pamiętać, iż błędów popełnionych na etapie wykonania instalacji ssącej po zalaniu posadzek praktycznie nie da się już wyeliminować. Planowanie i samo wykonanie instalacji ssącej należy wykonać najpóźniej na etapie wykonywania instalacji elektrycznej i hydraulicznej. Do jej wykonania należy używać tylko markowych, odpowiednich materiałów instalacyjnych. Po wykonaniu instalacji niezbędnie jest wykonanie próby szczelności oraz ciągłości połączeń elektrycznych. Warto też w newralgicznych miejscach zabezpieczyć rurociąg do czasu zalania posadzki. Dobrze jest też gdy firma instalacyjna wykona dokumentację powykonawczą w postaci zdjęć, aby w razie wątpliwości przy wykonywaniu, np. otworu pod obraz nie uszkodzić pionu odkurzacza.
SISTEM-AIR
Artykuł przygotowała firma Sistem Air, systemy centralnego odkurzania

Poradnik inwestora30/03/2021STOLARKA BUDOWLANA
Przyjemny klimat na poddaszu przez cały rok
Poddasze to zaciszna część budynku, w której możemy zorganizować sobie wygodną przestrzeń wypoczynku bądź spokojne miejsce pracy. Niezależnie od funkcji pomieszczeń na poddaszu, zawsze pot...
18/03/2021IZOLACJE I ELEWACJE BUDYNKU
Jak wybrać właściwy kolor fasady?
Elewacja domu to coś więcej niż warstwa ochronna budynku. To także wizytówka mieszkańców, która wspólnie z projektem domu określa ich gust oraz stosunek do świata...
16/02/2021WYBÓR DZIAŁKI BUDOWLANEJ
Budowa domu na wąskiej działce
Zaprojektowanie i budowa domu na wąskiej działce, tak aby był on funkcjonalny i estetyczny, jest zadaniem dość trudnym, wymagającym odpowiednich umiejętności. Jednak obecnie mały metraż dzia...
11/01/2021WYBÓR PROJEKTU DOMU
Dom parterowy - zalety i wady
Dom parterowy, parterówka, projekty domów, projekt domu, projekty domow, projekt dom, budowa domu, dom a wąską działkę, dom tani w budowie...
Reklama
VELUX
Reklama
Solbet
Reklama
JAWAR
Reklama
FAKRO
Reklama
Gór-stal

INFORMACJA O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH
ZGODNIE Z RODO – OBOWIĄZEK INFORMACYJNY

Szanowni Państwo, Szanowny kliencie
zgodnie z art. 13 ust. 1 i 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, że administratorem, czyli podmiotem decydującym o tym, jak będą wykorzystywane Wasze dane osobowe, jest ARCHETON Sp. z o.o. z siedzibą ul. Cystersów 9, 31-553 Kraków reprezentowana przez Zarząd.

Wasze dane osobowe będą przetwarzane przez nas w celu realizacji usług świadczonych przez naszą jednostkę.

Informujemy, że:
  1. Macie prawo do żądania od administratora dostępu do Waszych danych osobowych, wizerunkowych i głosowych ich sprostowania, ograniczenia przetwarzania, a także prawo do przenoszenia danych.
  2. Dane osobowe będą przechowywane przez okres wynikający z przepisów prawa, w szczególności ustawy z dnia 14 lipca 1983 r. o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach oraz rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 stycznia 2011 r. w sprawie instrukcji kancelaryjnej, jednolitych rzeczowych wykazów akt oraz instrukcji w sprawie organizacji i zakresu działania archiwów zakładowych.
  3. Macie prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
  4. Podanie danych osobowych jest warunkiem realizacji usług świadczonych przez naszą jednostkę, określonych w przepisach prawa.
  5. Konsekwencją niepodania danych jest brak możliwości świadczenia usługi, o którą się Państwo staracie.
  6. Podstawę prawną przetwarzania Waszych danych stanowi art. 6 ust. 1 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016, str. 1), tzn. dane będą przetwarzane na podstawie Waszej zgody lub na podstawie przepisów prawa.
Dane kontaktowe administratora danych osobowych: e-mail: ado@archeton.pl.