infolinia 801 80 80 80
www.archeton.plDom czy mieszkanie?

Dom czy mieszkanie? Takie pytanie nasuwa się, kiedy planujemy inwestycję w nieruchomość. Wyraźną tendencją zmian w stylu życia Polaków staje się wybór podmiejskich lokalizacji, zamiast życia w centrach. Budowa domu jest dziś często rozwiązaniem konkurencyjnym cenowo dla zakupu mieszkania, zwłaszcza jeśli wziąć pod uwagę metraż. Zapewnia też znacznie wyższy komfort życia, bo poza zakorkowanymi śródmieściami czeka spokój, zapachy ziemi i swoboda.
Dom czy mieszkanie
Swobodę odczujemy już na etapie zakupu działki – to my wybieramy lokalizację i otoczenie. Odpowiednio do własnych potrzeb i zasobności portfela zdecydujemy się na droższe, lepiej uzbrojone w media przedmieścia lub cichą, urokliwą podmiejską okolicę.
Satysfakcję przynosi też fakt, że mamy nieskrepowaną możliwość wyboru: wyglądu budynku i jego układu funkcjonalnego. Dokonamy go zgodnie z naszym wyczuciem piękna, stylem życia i składem pokoleniowym rodziny. W przypadku zmiany okoliczności życiowych, nie koniecznie trzeba będzie się rozglądać za nowym lokum – wystarczy przy wyborze projektu poszukać rozwiązania, które umożliwi np. rozbudowę domu.

Inwestorzy indywidualni często budują etapami - najpierw wykończają parter, a po jakimś czasie poddasze. Nasze domy z dodatkowym pokojem na parterze to około 475 propozycji, np. w Longinusie parter jest kompletnym mieszkaniem.
Projekt domu Longinus
Projekt domu Longinus
Dom jednorodzinny to inwestycja, którą można zrealizować na kilka różnych sposobów. Zlecimy jednej firmie budowę stanu surowego, pod klucz lub tylko część prac; albo zaangażujemy się sami. W każdym przypadku w pełni kontrolujemy koszty i przebieg inwestycji. Wiemy na co i jak wydawane są nasze pieniądze. Klientom, którzy chcą sami planować wydatki pracownie projektowe często oferują pakiety do kosztorysowania. W oparciu o nie łatwo wybrać najkorzystniejsze propozycje cen różnych firm i składów budowlanych.

Kolejny wolny wybór związany z budową własnego domu dotyczy technologii, w jakiej wzniesiony zostanie budynek. Najpopularniejsza jest tradycyjna murowana, ale może zdecydować się na piękne, pachnące lasem drewniane bale? Jeśli zależy nam na czasie, a oferty gotowych mieszkań kuszą, spektakularne tempo budowy zapewni stosowanie prefabrykatów. Nawet w kilkanaście tygodni od wylania fundamentów można zamieszkać w domu wzniesionym w technologii prefabrykowanego szkieletu drewnianego.
Budowa domu
Budowa domu w miejscowości Morawica k/Kielc w ramach programu dom na miarę
Krótki harmonogram budowy ma niebagatelny wpływ na jej niskie koszty, a tanie budowanie jest dziś w cenie! Pozostałe składniki przepisu na niedrogi w budowie i utrzymaniu dom to: brak piwnic, prostokątny obrys bez wnęk, podcieni, balkonów i nieskomplikowany dwuspadowy dach bez lukarn (okna w połaci lub w ścianach szczytowych).

Projekt domu Tola
Projekt domu Tola, z kolekcji domów tanich w budowie
Taki oszczędny w formie dom, architekci potrafią zaprojektować naprawdę pięknie. Ładne proporcje, dopracowany rysunek elewacji, szlachetne materiały wykończeniowe z powodzeniem konkurują z wymyślnymi detalami. Zwarta, dobrze ocieplona bryła wraz z wykorzystaniem naturalnego nasłonecznienia na działce, stworzą budynek ekologiczny i niedrogi w eksploatacji. Sami możemy zadecydować, jak dalece zainwestować w jego energooszczędność. Wybierzemy materiały budowlane, sposób ogrzewania, zaopatrywania domu w energię. Możemy niemal całkowicie uniezależnić się od źródeł zewnętrznych dzięki np. solarom lub pompie ciepła. Tak indywidualny sposób kształtowania kosztów utrzymania, a przez to wartości nieruchomości, nie jest możliwy w przypadku mieszkania!
Niskie zużycie energii staje się dziś bezwzględnym wymogiem w Europie. Dla inwestorów, którzy chcą mieć pewność , że w przyszłości zapłacą niewiele za ogrzewanie mamy kolekcję domów energooszczędnych.
Projekt domu Helena Eko
Projekt domu energooszczędnego Helena Eko
Na koniec dodajmy jeszcze, że średni koszt utrzymania domu o powierzchni 180 m2 jest porównywalny do kosztów utrzymania 60 metrowego mieszkania. To prawda, że sami musimy zadbać o remonty, odśnieżanie czy przeglądy instalacji i przewodów kominowych. Zyskujemy za to pełną niezależność. Wreszcie jest garaż, a narty i rower nie muszą stać cały rok na balkonie. W ogrodzie grill, świeże zioła do kuchni, hamak i ... własny skrawek nieba.

Poradnik inwestora07/03/2018DACH
Więźba z fabryki – oszczędność czasu i pieniędzy
Tak w budownictwie jak i w życiu codziennym następują nieustanne zmiany. Coraz większą rolę odgrywają nowoczesne technologie. W coraz większym stopniu stosuje się specjalistyczne wydajne masz...
26/10/2017WNĘTRZA - INSPIRACJE I PORADY
Sypialnia na poddaszu
Zdecydowana większość wznoszonych obecnie domów jednorodzinnych to budynki parterowe z przestrzenią mieszkalną pod stromym dachem. Każdy, kto wybiera projekt takiego domu, decyduje, że sypialn...
25/10/2017WYBÓR PROJEKTU DOMU
Nie za duży, nie za mały lecz w sam raz!
Średni – to nie brzmi najlepiej, prawda? A my właśnie pokazujemy nasze średniaki. Uściślijmy jednak - chodzi wyłącznie o wielkość domów: zebrane tu propozycje mają od 115 do 135m2 powier...
11/10/2017MATERIAŁY BUDOWLANE
HH easy - pakiet płytek
Od zarania dziejów człowiek zmieniał otaczającą go przestrzeń zaznaczając swoją indywidualność i pomysłowość. Wychodząc naprzeciw tym oczekiwaniom oraz w myśl zasady, że budowanie powi...
Reklama
Fakro
Reklama
Solbet
Reklama
Viessmann
Reklama

KONTAKT

Archeton Sp. z o.o.
ul. Cystersów 9
31-553 Kraków,
12 295 05 76
bok@archeton.pl

napisz do nas
O firmie | Kariera

DOŁĄCZ DO NAS

FaceBookPinterestYouTubeInstagram
 
ARCHETON - nowa grupa dla budujących
Grupa na Facebooku · 334 członków
Dołącz do grupy
Wybierasz, budujesz, a może już mieszkasz w wymarzonym domu z kolekcji biura projektowego Archeton? Dołącz do grupy!