FaceBook
infolinia 801 80 80 80
www.archeton.pl

Drukuj

strona główna > PORADNIK INWESTORA > Przed budową > WYBÓR PROJEKTU DOMU > Dom parterowy - zalety i wady

Dom parterowy - zalety i wady

Domy parterowe mają wiele zalet i są często wybierane przez inwestorów w Polsce. Najważniejsze zalety domów parterowych to niskie koszty budowy, łatwość aranżacji oraz wysoka funkcjonalność. Pewne cechy domów parterowych sprawiają jednak, że w oczach niektórych domy mogą być mniej atrakcyjne. Zatem na co warto zwrócić uwagę, gdy rozważamy budowę domu parterowego.
Sypialnia Tymoteusz G2

Jakie są zalety i wady domów parterowych?

Parterowy dom to coraz częstszy widok na działkach budowlanych. Nic w tym dziwnego. W dobie nieustannie rosnących kosztów materiałów budowlanych i cen robocizny, powierzchnia zabudowy oraz sposób budowy domu mają istotne znaczenie.

Dom parterowy - zalety

Projekty domów parterowych są prostsze pod względem konstrukcyjnym i pozwalają na budowę domów o ciekawym wyglądzie.  Domy parterowe są niezwykle ergonomiczne i umożliwiają łatwą rozbudowę w przyszłości.

Wymieniając zalety domów parterowych, należy podkreślić wysoki komfort użytkowania. Brak schodów ułatwia aranżację wnętrza, wstawianie mebli i prowadzenie remontów. Dla mieszkańców domów parterowych obce jest codzienne, mozolne wspinanie się po schodach. Dom parterowy zapewnia łatwy dostęp do działki i możliwość zaaranżowania powierzchni tarasu.

W przypadku gdy projekt domu uwzględnia duże przeszklenia, nawet niewielki dom parterowy zyskuje na przestronności, zapewniając równocześnie możliwość podziwiania okolicznej natury bezpośrednio z sypialni, jadalni lub salonu.

Jednym z najistotniejszych aspektów dla inwestorów, który ma ogromny wpływ na wybór projektu są koszty budowy domu jednorodzinnego.  Budowa domu parterowego może być znacznie tańsza od budowy domu wielokondygnacyjnego o podobnej wielkości. Dzieje się tak, szczególnie wtedy gdy dom który zamierzamy wybudować będzie miał powierzchnię nie większą niż 150 mkw.

Gdy powierzchnia planowanego domu przekracza 150 mkw koszt budowy domu parterowego zazwyczaj przekracza koszt budowy domu wielokondygnacyjnego lub koszt budowy domu z użytkowym poddaszem.

Zależność ta wynika, przede wszystkim, z powierzchni fundamentów oraz kosztów pokrycia dachowego. To jedne z większych wydatków jakie należy uwzględniać przy typowej inwestycji.

Z drugiej jednak strony, w domu parterowym nie trzeba montować drogich okien dachowych oraz dom taki może mieć mniejszą nośność fundamentów i ścian konstrukcyjnych, co wynika z mniejszego obciążenia dodatkowymi kondygnacjami. W domu parterowym łatwiej też jest prowadzić remont i konserwację elewacji zewnętrznej.

Na koniec warto wspomnieć, że z powodu niewysokiej bryły domy parterowe cechuje minimalny wpływ na okoliczny krajobraz.

Wady domu parterowego

Dom parterowy ma również pewne wady. Przede wszystkim dom parterowy musi dobrze współgrać z otoczeniem oraz uwzględniać powierzchnią i specyfiką działki. Jeśli budowę domu parterowego zrealizujemy na zacienionej i małej działce, wówczas dom nie będzie się dobrze prezentował, a jego wnętrze będzie zbyt ciemne. Mała działka wokół budynku parterowego dodatkowo pomniejszy wizualnie powierzchnię domu i utrudni aranżowanie pomieszczeń.

Warto wspomnieć o wyższych kosztach ogrzewania domu parterowego. Budynki jednokondygnacyjne są zazwyczaj mniej energooszczędne. Wynika to z większej powierzchni, przez którą może dochodzić do ucieczki ciepła.
Kolejną kwestią dotyczącą oszczędności jest fakt, iż w domach parterowych trudniej jest zgrupować instalacje w jednym miejscu. Czasami kuchnia i łazienka projektowane są na przeciwległych końcach domu, przez co wzrasta koszt montażu i zakupu osprzętu wchodzącego w skład instalacji wodnej, grzewczej czy elektrycznej.

Czy warto zainwestować w dom parterowy?

JWybór domu parterowego powinien być dokładnie przemyślany. Przy planowaniu koniecznie należy uwzględnić wielkość działki, którą dysponujemy oraz potrzeby i oczekiwania przyszłych domowników. Domy parterowe przypadną do gustu tym z nas, którzy lubią bliskość natury.

Dom parterowy jest świetnym rozwiązaniem dla rodziców z małymi dziećmi. Bryła i konstrukcja budynku znacznie ułatwia pilnowanie pociech oraz ogranicza ryzyko upadku ze schodów. Z drugiej jednak strony, domy parterowe rekomendowane są również osobom starszym oraz takim które nie mogą lub nie lubią chodzić po schodach.

Dom piętrowy lub dom z użytkowym poddaszem wydaje się być lepszym rozwiązaniem gdy planujemy budowę lokum dla większej rodziny. W przypadku budowy domu o dużej powierzchni, przyszłe opłaty eksploatacyjne w domu wielokondygnacyjnym będą zwykle niższe. Dom piętrowy można też łatwiej podzielić w przypadku powiększenia się rodziny lub usamodzielnienia się dzieci.

Niezależnie od tego, czy poszukują Państwo nowoczesne projekty domów parterowych czy projekty domów wielkokondygnacyjnych, z piwnicą lub bez piwnicy zapraszamy do zapoznania się z projektami domów jednorodzinnych Pracowni Projektowej ARCHETON. W przypadku pytań, nasi architekci i doradcy służą fachowym wsparciem i bezpłatną pomocą.


Poznaj nasze kolekcje domów z użytkowym poddaszem:

Projekty małych domów z poddaszem: https://www.archeton.pl/projekty-malych-domow-z-poddaszem
Projekty domów parterowych z użytkowym poddaszem i garażem: https://www.archeton.pl/projekty-domow-parterowych-z-poddaszem-uzytkowym-i-garazem

Projekty domów z artykułu:


Zamów projekt
Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z nami!
Porady i pomoc w wyborze, zmiany,adaptacja, warianty projektu.
12 295 05 86 | ddi@archeton.pl


Poradnik inwestora16/02/2021WYBÓR DZIAŁKI BUDOWLANEJ
Budowa domu na wąskiej działce
Zaprojektowanie i budowa domu na wąskiej działce, tak aby był on funkcjonalny i estetyczny, jest zadaniem dość trudnym, wymagającym odpowiednich umiejętności. Jednak obecnie mały metraż dzia...
11/01/2021WYBÓR PROJEKTU DOMU
Dom parterowy - zalety i wady
Dom parterowy, parterówka, projekty domów, projekt domu, projekty domow, projekt dom, budowa domu, dom a wąską działkę, dom tani w budowie...
25/11/2020WYBÓR PROJEKTU DOMU
Dom za miastem
Kto z nas nie marzy o własnym domu stanowiącym prywatny azyl i schronienie przed wielkomiejskim hałasem, rozgardiaszem i wszędobylskim smogiem? Swój dom to swój dom i mało które mieszkanie w b...
24/06/2020WYBÓR PROJEKTU DOMU
Kostka znowu w grze
W czasach pilnej potrzeby ochrony klimatu, dachy budynków coraz częściej pokrywa się roślinami odzyskując tym samym tereny zajęte pod budowę domów dla zieleni......
Reklama
VELUX
Reklama
Solbet
Reklama
JAWAR
Reklama
FAKRO
Reklama
Gór-stal
Reklama
Hörmann

INFORMACJA O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH
ZGODNIE Z RODO – OBOWIĄZEK INFORMACYJNY

Szanowni Państwo, Szanowny kliencie
zgodnie z art. 13 ust. 1 i 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, że administratorem, czyli podmiotem decydującym o tym, jak będą wykorzystywane Wasze dane osobowe, jest ARCHETON Sp. z o.o. z siedzibą ul. Cystersów 9, 31-553 Kraków reprezentowana przez Zarząd.

Wasze dane osobowe będą przetwarzane przez nas w celu realizacji usług świadczonych przez naszą jednostkę.

Informujemy, że:
  1. Macie prawo do żądania od administratora dostępu do Waszych danych osobowych, wizerunkowych i głosowych ich sprostowania, ograniczenia przetwarzania, a także prawo do przenoszenia danych.
  2. Dane osobowe będą przechowywane przez okres wynikający z przepisów prawa, w szczególności ustawy z dnia 14 lipca 1983 r. o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach oraz rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 stycznia 2011 r. w sprawie instrukcji kancelaryjnej, jednolitych rzeczowych wykazów akt oraz instrukcji w sprawie organizacji i zakresu działania archiwów zakładowych.
  3. Macie prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
  4. Podanie danych osobowych jest warunkiem realizacji usług świadczonych przez naszą jednostkę, określonych w przepisach prawa.
  5. Konsekwencją niepodania danych jest brak możliwości świadczenia usługi, o którą się Państwo staracie.
  6. Podstawę prawną przetwarzania Waszych danych stanowi art. 6 ust. 1 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016, str. 1), tzn. dane będą przetwarzane na podstawie Waszej zgody lub na podstawie przepisów prawa.
Dane kontaktowe administratora danych osobowych: e-mail: ado@archeton.pl.