infolinia 801 80 80 80
www.archeton.plstrona główna > PORADNIK INWESTORA > TEMATY SPECJALNE > Dom z przyszłości możesz mieć już dziś

Dom z przyszłości możesz mieć już dziś

Do niedawna inteligentne budynki kojarzyły nam się z filmami sciencefiction lub ekranizacjami kolejnych przygód Jamesa Bonda. Spodziewaliśmy się, że w podobnych wnętrzach zamieszkamy w odległej przyszłości. Tymczasem już dziś dostępne są rozwiązania, które możemy zainstalować we własnym domu lub mieszkaniu. Sterowanie oświetleniem, ogrzewaniem, roletami czy podlewaniem ogrodu – to tylko elementarne funkcjonalności, jakie proponują nam producenci systemów inteligentnych budynków. Jak przekonują – ograniczeniem jest tylko nasza wyobraźnia.
Kiedy myślimy o inteligentnym domu, przed oczami pojawia nam się wizja wnętrz wyposażonych w skomplikowane urządzenia z dużą liczbą przycisków, pilotów i migających lampek, z których nie każdy potrafi korzystać. Jednak dziś producenci stosują rozwiązania, których nie dość, że prawie nie widać, to z ich konfiguracją i obsługą poradzi sobie każdy, kto na co dzień ma do czynienia z komputerem. To sprawia, że domy z „podwyższonym IQ” stają się coraz popularniejsze. Przyczyniają się do tego także coraz niższe koszty instalacji.
Oszczędności, wygoda i bezpieczeństwo
Inteligentny dom to rozwiązanie, które zdobywa kolejnych zwolenników nie tylko dlatego, że jest ciekawym gadżetem. – Inteligencja budynków umożliwia przede wszystkim oszczędzenie czasu. Dom w pewnym sensie za nas myśli – możemy go „nauczyć” naszych przyzwyczajeń oraz tego, jak powinien Dom z przyszłości możesz mieć już dziś reagować na nasze zachowania – mówi Maciej Fiedler, Prezes Zarządu Fibar Group, producenta bezprzewodowego systemu inteligencji budynków Fibaro. Inteligentny system reaguje także na warunki zewnętrzne i w ten sposób zmniejsza zużycie prądu i koszty eksploatacji. Oprogramowanie sygnalizuje bowiem sytuacje, które mogą nas narazić na niepotrzebną stratę energii. Dzięki temu zapobiegniemy na przykład pracy ogrzewania przy otwartym oknie czy podlewaniu ogrodu w deszczowy dzień. – Możemy także podzielić nasz dom na strefy i w zależności od tego, gdzie najczęściej przebywamy, odpowiednio ogrzewać lub chłodzić pomieszczenia – wyjaśnia Maciej Fiedler. Niezaprzeczalnym atutem tego typu rozwiązań jest też zwiększenie bezpieczeństwa. System automatycznie rozpoznaje i natychmiast reaguje na sytuacje, które mogą zagrażać domownikom lub samemu budynkowi. Na przykład gdy w wyniku zagrożenia pożarem uaktywnione zostaną czujki dymu, system uruchamia wszystkie zaprogramowane działania. Włącza alarm, otwiera okna, rolety i zamki w drzwiach, a także odcina dopływ gazu. Specjalnie ustawione oświetlenie wyznacza z kolei domownikom drogę do wyjścia.
Bezprzewodowy mózg
Funkcjonowanie systemu inteligentnego domu można porównać do naszego ciała. W takim domowym organizmie zmysłami są różnego rodzaju czujniki, np. ruchu, temperatury, wilgotności, dwutlenku węgla, zalania czy otwarcia drzwi. Mózgiem jest centrala systemu sterująca czynnościami wykonywanymi przez urządzenia, które regulują przepływ prądu (jak ściemniacze czy kontrolery rolet), a także włączają i wyłączają różne sprzęty. Standardowe systemy wiążą się zwykle z koniecznością przeprowadzenia remontu. Można go jednak uniknąć stosując rozwiązania bezprzewodowe. Dzięki temu oszczędzamy na kosztach związanych z zaprojektowaniem instalacji i jej wykonaniem. Nie musimy też rozkuwać ścian, by położyć przewody. Inteligentne rozwiązania możemy więc zastosować w dopiero budowanym domu, jak i tym, w którym już mieszkamy. – Dzięki temu, że bezprzewodowy system umożliwia stopniowe rozszerzanie i nie wymaga żadnych robót budowlanych, inwestycję i wiążące się z nią wydatki możemy rozłożyć na dłuższy czas – podkreśla Joanna Ossowska, Marketing Manager Fibar Group, producenta systemu Fibaro. Co ważne system jest na tyle łatwy w obsłudze, że na przykład po zakupie nowego komponentu nie musimy wzywać fachowca, który na nowo skonfiguruje wszystkie dodatkowe elementy. Konfiguracji możemy dokonać sami wykorzystując intuicyjny interfejs.
Dom w kieszeni
Dzięki oferowanym przez producentów rozwiązaniom naszym inteligentnym domem możemy zarządzać zarówno, gdy w nim jesteśmy, jak i na odległość. Obecnie producenci systemów inteligentnych domów kładą nacisk na to, by można było nimi sterować nie tylko za pomocą komputera, ale także by były one w jak najwyższym stopniu kompatybilne z telefonami komórkowymi. – Nasz system obsługuje się za pomocą aplikacji, które pracują na większości telefonów i smartfonów. Dzięki temu, że mamy przy sobie komórkę, możemy tak naprawdę mieć przy sobie cały dom – mówi Joanna Ossowska. To znacznie zwiększa komfort naszego pobytu na wakacjach czy podróży służbowej Dzięki sterowaniu domem z telefonu możemy symulować naszą obecność, włączając światło czy opuszczając i podnosząc rolety. Jeśli zainstalujemy kamery, będziemy też mogli na bieżąco kontrolować, co dzieje się w domu i wokół niego. Przy wykorzystaniu zintegrowanego z systemem modułu GPS nasz inteligentny dom rozpozna także, gdzie w danym momencie przebywamy i uruchomi sekwencję zdarzeń, którą wcześniej zaprogramowaliśmy. Na przykład po powrocie z wycieczki lub delegacji przywita nas świeżo zaparzoną kawą i ulubioną muzyką.
Jak działa system?
Fibaro oparty jest na bezprzewodowej technologii z wave, niwelującej całkowicie potrzebę kucia ścian i zakładania dodatkowego okablowania. Zbudowany jest z czterech współpracujący ze sobą elementów. Pierwszym z nich jest centralka, mniejsza od dekodera do TV satelitarnej, która zarządza systemem. Centralka jest mózgiem systemu, w którym skonfigurowane sekwencje działań urządzeń zgodnie z wymaganiami i przyzwyczajeniami użytkownika. Kolejny elementem są moduły wykonawcze, które będąc najmniejszymi na świecie urządzeniami w swojej kategorii, montowane są w puszkach podtynkowych. Modułu on/off, dimer i roller shuter, wykonują polecenia zadane przez centralkę tzn. komunikując się bezpośrednio z urządzeniami np. bramą, oświetleniem, roletami czy np. ekspresem do kawy wymuszają na nich pożądaną reakcje. Kolejnym elementem systemu są sensory, czujki wszelkiego rodzaju, które pełniąc rolę zmysłów przekazują do modułów bodźce do reakcji np. jeśli czujka wyczuje ruch np. w ciemnym korytarzu przekazuje komunikat do modułu on/off który włącza właściwe oświetlenie. Następnym elementem systemu jest interfejs do sterowania, który został zaprojektowany na telefon komórkowy lub tablet bądź każde urządzenie z dostępem do internetu. Interfejs umożliwia bieżące sterowanie domem oraz zdalny dostęp z każdego miejsca na świecie. Elementem dodatkowym systemu jest miniaturowy uniwersalny sensor umożliwiający integrację z różnego rodzaju urządzeniami, a w szczególności istniejącymi już sensorami.
Jakie są koszty systemu?
Z uwagi na zastosowaną technologię bezprzewodową, Fibaro można montować całkowicie bezinwazyjnie w obiekcie. Instalacja nie wymaga kładzenia dodatkowego okablowania co zmniejsza drastycznie koszt całkowity implementacji systemu. Cena systemu jest wynikową ilości punktów elektrycznych w obiekcie i intensywnością zautomatyzowania domu i waha się średnio od 3500pln netto za kawalerkę do 5000,00pln netto za mieszkanie dwupokojowe. Standardowej wielkości DOM – 120m2- można wyposażyć w pełną funkcjonalność już za 10 000pln netto. Porównując te koszta z ofertą standardowych rozwiązań inteligentnych są to ceny nawet o 80% niższe. Co istotne sam koszt instalacji systemu jest znikomy z uwagi na niską pracochłonność przy montażu, który sprowadza się do 3 minutowej operacji podłączenia dwóch kabelków między modułami a istniejącą instalacją elektryczną i trzykrotnego naciśnięcia modułu, który automatycznie wykryje się w centralce.
Więcej na temat możliwości systemu, sieci sprzedaży oraz parametrów technicznych na stronie producenta www.Fibaro.com.

Poradnik inwestora11/10/2017MATERIAŁY BUDOWLANE
HH easy - pakiet płytek
Od zarania dziejów człowiek zmieniał otaczającą go przestrzeń zaznaczając swoją indywidualność i pomysłowość. Wychodząc naprzeciw tym oczekiwaniom oraz w myśl zasady, że budowanie powi...
02/10/2017ADAPTACJE PROJEKTÓW
ZE SPIŻARNIĄ, CZY BEZ?
...
01/09/2017MATERIAŁY BUDOWLANE
HH easy – pakiet płytek z betonu komórkowego
Ostatnim krokiem przed wprowadzeniem się do wymarzonego domu czy mieszkania jest etap jego wykończenia. Planujemy wówczas rozkład i kształt pomieszczeń, umiejscowienie elementów łazienki, kuch...
25/08/2017IZOLACJE I ELEWACJE BUDYNKU
Termo Organika nr 1 wśród producentów materiałów izolacyjnych
Największy producent styropianu w Polsce oraz kompletnego systemu ociepleń otrzymał „Złoty Laur Konsumenta 2017” w kategorii „Materiały termoizolacyjne” w ogólnopolskim plebiscycie Laur ...
Reklama
Convector
Reklama
Fakro
Reklama
Purmo
Reklama
Awilux
Reklama
Solbet
Reklama
Viessmann
Reklama