infolinia 801 80 80 80
www.archeton.plstrona główna > PORADNIK INWESTORA > BUDOWA DOMU > Materiały budowlane > Ekologia czterech ścian

Termalica - Ekologia czterech ścian

Ekologiczny trend na dobre zagościł w świadomości Polaków. Nikt już nie ma wątpliwości, że to, co naturalne, pozytywnie wpływa na funkcjonowanie naszego organizmu, a wykorzystywanie odnawialnych surowców przyczynia się do ochrony planety przed degradacją. O tej prostej zasadzie pamiętajmy również podczas wyboru elementów do wznoszenia murów. Materiał z którego zdecydujemy się wybudować nasz dom, ma znaczący wpływ nie tylko na komfort mieszkania, ale i na otaczające nas środowisko.
Zakup działki pod budowę, znalezienie odpowiedniego projektu, uzyskanie wszelkich niezbędnych pozwoleń i wreszcie wybranie interesującego nas materiału do wznoszenia ścian to pierwsze kroki, jakie musimy postawić na drodze prowadzącej do powstania budynku, o którym po jakimś czasie będziemy mogli powiedzieć „dom”. Z myślą o wspólnym dobru i bezpieczeństwie osób zamieszkujących daną okolicę, stawiany przez nas obiekt musi spełniać rygorystyczne wymogi dotyczące chociażby odległości pomiędzy zabudowaniami czy też ich wysokości. Idealnie byłoby, gdybyśmy przy wyborze materiałów do wznoszenia ścian również kierowali się zasadą zbiorowego interesu i zaopatrzyli się w budulec, który przyjazny będzie zarówno nam samym, jak i całemu środowisku.

Co ma wspólnego beton komórkowy z ekologią?

Beton komórkowy posiada najniższe
wskaźniki promieniowania spośród
najpopularniejszych materiałów do wznoszenia ścian.
Rys. Bruk-Bet
Bardzo wiele. Ponieważ ściany naszego domu otaczają nas przez większą część życia, powinniśmy zadbać o ich jak najwyższą jakość. Mury wzniesione z materiału budowlanego produkowanego wyłącznie z naturalnych surowców to nie tylko ukłon w stronę ekologii, lecz również – wyraz rozsądnego podejścia do kwestii zdrowotnych.
W skład betonu komórkowego Termalica, uznawanego za jeden z najbardziej ekologicznych materiałów ściennych, wchodzą: zmielony piasek kwarcowy, wapno i woda. Po połączeniu wszystkich tych składników powstaje mieszanka, która dojrzewa w atmosferze sprężonej pary wodnej w specjalnym zbiorniku – autoklawie. Stosowane surowce nadają bloczkom Termalica biały kolor świadczący o braku dodatków szarych popiołów poprodukcyjnych.
Ponieważ elementy z betonu komórkowego nie podlegają wysokotemperaturowej obróbce i nie są wypalane, charakteryzują się najmniejszym wskaźnikiem jonizującego promieniowania gamma.
Product Manager z firmy Bruk-Bet®, Jarosław Kwaśniak, mówi: - W porównaniu do innego popularnego materiału do wznoszenia ścian – pustaków ceramicznych – bloczki z betonu komórkowego Termalica wykazują prawie trzykrotnie mniejszą promieniotwórczość. Pamiętajmy jednak, że nie każdy rodzaj betonu komórkowego może poszczycić się tak dobrymi wynikami. Pustaki szare, a więc zawierające domieszki lotnych popiołów, charakteryzują się wyższym niż białe bloczki wskaźnikiem promieniowania.
Liczne badania dowodzą, że beton komórkowy to jeden z najcieplejszych materiałów do wznoszenia ścian. Dzięki doskonałym parametrom izolacyjności cieplnej budulca, dom z Termaliki wymaga mniejszego zużycia energii grzewczej niż budynek wykonany z innego materiału. Wybierając beton komórkowy, do atmosfery emitujemy więc ograniczoną ilość dwutlenku węgla, przez co powietrze w otaczającej nas okolicy staje się czystsze.

Czysta technologia - czysty zysk

Dzięki porowatej strukturze bloczki z betonu
komórkowego są wyjątkowo lekkie.
Fot. Bruk-Bet
Już sam proces produkcji betonu komórkowego pozwala sądzić, że produkt finalny można określić jako ekologiczny. Wszystkie odpady powstałe w czasie prefabrykacji zostają bowiem włączone do ponownego cyklu produkcyjnego i tym samym środowisko nie zostaje zaśmiecone niepotrzebnymi pozostałościami. Również podczas wznoszenia ścian fragmenty powstałe np. przy przycinaniu bloczków można wykorzystać do dalszej budowy. Mniejszemu zużyciu naturalnych surowców do produkcji betonu komórkowego Termalica sprzyja specyficzna struktura bloczków. Dzięki porom powietrznym objętość surowców ulega zdecydowanemu powiększeniu. W zależności od klasy gęstości poszczególnych bloczków, z 1m3 mieszanki producent może otrzymać ok. 2,5 m3 końcowego wyrobu.
Ochronie środowiska sprzyja również fakt, iż beton komórkowy Termalica jest niezwykle lekki. Jedno auto o standardowej ładowności 24 ton jest w stanie przewieźć około 130m2 bloczków o szerokości 24 cm, podczas gdy jeden zestaw pustaków ceramicznych tej samej grubości to 10m2 materiału mniej. Łatwo zatem policzyć, że przy dużych inwestycjach i hurtowych dostawach materiału, na transporcie betonu komórkowego można całkiem przyzwoicie oszczędzić. Podobnie jak w przypadku paliwa potrzebnego do ogrzania domu, tak i przy transporcie betonu komórkowego wychodzimy na plus nie tylko w kontekście finansowym, ale i ekologicznym.
Więcej informacji na www.bruk-bet.pl oraz www.termalica.pl

Poradnik inwestora29/05/2017MATERIAŁY BUDOWLANE
Jak powiększyć przestrzeń na poddaszu? Nowa kolekcja firmy VELUX
Poczucie przestrzeni, panoramiczny widok, niezwykłe możliwości aranżacji i komfortowe miejsce do życia – tak wiele można zyskać wykorzystując na poddaszu nowatorskie rozwiązania firmy VELUX...
11/05/2017MATERIAŁY BUDOWLANE
Nowe, trzyszybowe okno dachowe VELUX do łazienki i kuchni
Energooszczędne, trzyszybowe, odporne na wilgoć i w przystępnej cenie – to główne zalety nowego okna dachowego VELUX GLU, które dostępne jest w podstawowej ofercie firmy od kwietnia....
28/04/2017TEMATY SPECJALNE
Aplikacja ViCare – instalacja grzewcza zawsze pod kontrolą
Nowa aplikacja mobilna Viessmann ViCare App to sposób na komfortową obsługę urządzenia grzewczego przez Internet....
26/04/2017MATERIAŁY BUDOWLANE
Dom aktywnych rozwiązań stworzony dla Twojego komfortu!
Z inicjatywy firmy VELUX i sześciu pracowni architektonicznych powstała kolekcja projektów nowoczesnych domów nawiązująca do idei budownictwa aktywnego...
Reklama
Convector
Reklama
Fakro
Reklama
Purmo
Reklama
Awilux
Reklama
Solbet
Reklama
Viessmann
Reklama