infolinia 801 80 80 80
www.archeton.plEKOzachowania

Troska o środowisko naturalne jest coraz bardziej widoczna w branży budowlanej, także na polskich budowach. Eko-zachowania na budowie przejawiają się zarówno świadomym podejmowaniem decyzji dotyczących wyboru materiałów i technologii budowlanych, jak i szeregiem drobnych aktywności, których podjęcie nie wymaga wiele wysiłku, a przynosi korzyści domownikom oraz środowisku naturalnemu.
Na każdym kroku warto więc myśleć, jak ekologicznie prowadzić działania budowlane.

Porządek na budowie

Schludny plac budowy to wyznacznik profesjonalizmu ekipy budowlanej, a także czynnik sprzyjający postawie prośrodowiskowej. Już na początku budowy warto pomyśleć o dobrej organizacji placu, logistyce, a także pozbywaniu się odpadów. Rozwiązaniem, które jednocześnie jest przyjazne dla środowiska i pomaga utrzymać porządek na budowie jest zamówienie kontenera – oddzielnie na odpady po budowie i materiały sypkie.
Już w umowie między wykonawcą a inwestorem powinien być uwzględniony kontener na odpady. Kierownik budowy powinien pilnować, aby ekipa na bieżąco dbała o porządek i usuwała zbędne elementy – twierdzi Ignacy Kowalski z firmy YGDOM z Piaseczna, certyfikowany wykonawca SILKA YTONG.
Profesjonalnie wyposażona ekipa budowlana jest ważnym ogniwem eko-budowania również ze względu na możliwość wielokrotnego wykorzystania różnych elementów, chociażby desek.
Jeśli ekipa posiada pewne elementy w swoim wyposażeniu można ich użyć wielokrotnie – przykładem mogą być deski do rusztowania lub szalunku – wyjaśnia Joanna Szymula z myślenickiego Biura Projektów EXTRAPLAN, Ekspertka Budowy SILKA YTONG.
Wielokrotne wykorzystywanie akcesoriów lub sprzętu potrzebnego do budowy domu jest przejawem prośrodowiskowej postawy. Przy ekologicznym podejściu do budowy znaczenie ma także możliwość przetworzenia i ponownego wykorzystania odpadów.

Ekologiczna utylizacja

Bezpośrednim działaniem na rzecz ochrony środowiska jest ekologiczna utylizacja folii budowlanej. SILKA i YTONG od pięciu lat prowadzi akcję „Folia znika z budowy”. Inwestor może zgłosić chęć oddania zbędnych opakowań foliowych. Minimalna ilość folii opakowaniowej, która może zostać bezpłatnie odebrana z terenu budowy, to 1m3. Zebrana folia podlega procesowi recyklingu.
Zawsze staram się zachęcać inwestorów do wzięcia udziału w akcji „Folia znika z budowy”. Korzyść jest wtedy podwójna. Inwestor i firma wykonawcza nie muszą zajmować się utylizacją odpadów. Folia natomiast nie zalega na budowie, ani na wysypiskach śmieci, ponieważ może zostać ponownie wykorzystana – podkreśla Ignacy Kowalski z firmy YGDOM z Piaseczna, certyfikowany wykonawca SILKA YTONG.
Więcej informacji o ekologicznej akcji „Folia znika z budowy” znajduje się na stronie:
http://www.ytong-silka.pl/pl/content/folia_znika_z_budowy_1640.php

Ekologiczne wybory

Istotnym elementem jest zastosowanie odpowiednich technologii budowlanych przyjaznych środowisku i przyszłym mieszkańcom domu, a jednocześnie minimalizujących zużycie wody, a także energii (prądu). W tym przypadku znaczenie ma również stosowana technika murowania.
Murowanie na cienką spoinę oznacza nie tylko oszczędność surowców, ale także praktycznie eliminuje „mokre prace” na budowie. Efektem jest także mniejsza ilość wilgoci w ścianie, czyli mniej energii zużytej na ogrzewanie nowo wybudowanego domu w pierwszym sezonie grzewczym – mówi Adam Łazowski z firmy Logic z Siemiatycz, certyfikowany wykonawca SILKA YTONG.
Zużycie wody zależy od wybranej technologii budowy. Przy zachowaniu takiego samego parametru izolacyjności cieplnej U?0,26 W/(m2K) do wymurowania 1 m2 ściany może być potrzebne od 1 do 10 litrów wody. Na przykład, w systemie YTONG – dzięki murowaniu na cienką spoinę oraz dużej dokładności wymiarowej bloczków – na 1 m2 ściany wystarcza ok. 1-2 litra wody. To kilkukrotnie mniej niż podczas budowania z mniej precyzyjnie wykonanych materiałów. Dla porównania – ściana z pustaków ceramicznych o grubości 25 cm z dociepleniem wymaga ok. 6,6 litra wody na 1 m2.
Zastosowanie nowoczesnych technologii ogranicza również zużycie zaprawy – na przykład do wymurowania 1 m2 jednowarstwowej ściany zewnętrznej z bloczków YTONG o grubości 36,5 cm wystarcza 5,5 kg suchej mieszanki zaprawy do cienkich spoin SILKA-YTONG. Jej przygotowanie wymaga jedynie ok. 1,4 litra wody.
Przy murowaniu na cienkiej spoinie nie wprowadzamy dodatkowej ilości wody do ściany. Ściana wysycha szybciej, dzięki czemu można szybciej wykonywać dalsze prace i zakończyć ten etap budowy – wyjaśnia Joanna Szymula z myślenickiego Biura Projektów EXTRAPLAN, Ekspertka Budowy SILKA YTONG.

Świadomy wybór

Miarą nowoczesnej produkcji jest także jej wpływ na środowisko naturalne. Warto sprawdzić, w jaki sposób odbywa się produkcja materiałów budowlanych, na przykład, czy jest bezodpadowa, czy przestrzegane są standardy jakości. Istotny jest również skład materiałów, czyli wykorzystanie do produkcji naturalnych surowców, jak woda, piasek czy wapno. Dzięki temu inwestor ma pewność, że materiały, z których buduje dom są zdrowe i przyjazne nie tylko dla użytkowników, a także dla środowiska naturalnego.
Zobacz, jak powstaje przyjazny mieszkańcom i środowisku beton komórkowy YTONG:
http://www.youtube.com/watch?v=hujvgQWQmRk
Zobacz, jak jest produkowana ekologiczna SILKA – cegła wapienno-piaskowa:
http://www.youtube.com/watch?v=efkteBb-0Eg
Serdecznie zachęcamy do obejrzenia wideo porad EKO i ENERGO ekspertów SILKA YTONG, którzy mówią, jak być przyjaznym dla środowiska podczas budowy:
http://www.youtube.com/watch?v=tkfjHTkzuiE
Skontaktuj się z nami:
www.ytong-silka.pl
Infolinia 801 122 223, 29 767 03 60
Zobacz, jak budują inni: www.budowane.pl
Zakupy materiałów budowlanych: www.sklep.xella.pl

Poradnik inwestora11/10/2017MATERIAŁY BUDOWLANE
HH easy - pakiet płytek
Od zarania dziejów człowiek zmieniał otaczającą go przestrzeń zaznaczając swoją indywidualność i pomysłowość. Wychodząc naprzeciw tym oczekiwaniom oraz w myśl zasady, że budowanie powi...
02/10/2017ADAPTACJE PROJEKTÓW
ZE SPIŻARNIĄ, CZY BEZ?
...
01/09/2017MATERIAŁY BUDOWLANE
HH easy – pakiet płytek z betonu komórkowego
Ostatnim krokiem przed wprowadzeniem się do wymarzonego domu czy mieszkania jest etap jego wykończenia. Planujemy wówczas rozkład i kształt pomieszczeń, umiejscowienie elementów łazienki, kuch...
25/08/2017IZOLACJE I ELEWACJE BUDYNKU
Termo Organika nr 1 wśród producentów materiałów izolacyjnych
Największy producent styropianu w Polsce oraz kompletnego systemu ociepleń otrzymał „Złoty Laur Konsumenta 2017” w kategorii „Materiały termoizolacyjne” w ogólnopolskim plebiscycie Laur ...
Reklama
Convector
Reklama
Fakro
Reklama
Purmo
Reklama
Awilux
Reklama
Solbet
Reklama
Viessmann
Reklama