infolinia 801 80 80 80
www.archeton.plstrona główna > PORADNIK INWESTORA > BUDOWA DOMU > Ekologia i energooszczędność > Energooszczędność, ekologia i zdrowie

Energooszczędność, ekologia i zdrowie - nowe wymogi dla współczesnego domu

Budowa i użytkowanie domu nie pozostają bez wpływu na środowisko, choć tylko częściowo nadzoruje to prawo i organy administracji (np. poprzez egzekwowanie wywozu nieczystości i śmieci). Ale świadomość w tej kwestii rośnie dziś szybciej niż „wydajność” ustawodawców. Jeśli dbamy o funkcjonalność , estetykę czy bezpieczeństwo konstrukcji, dlaczego wybierając projekt domu mielibyśmy nie zatroszczyć się oto, by był także zdrowy i nieuciążliwy dla otoczenia?

Zdrowy dom

Zdrowy może być tylko wygodny dom; niebagatelne znaczenie ma więc w pierwszym rzędzie odpowiednio dobrany układ funkcjonalnyprojektu domu. Ale mówiąc o jakości życia i zdrowia domowników mamy na myśli przede wszystkim przyjazny człowiekowi mikroklimat wnętrza. Tworzy go korzystna lokalizacja inwestycji w czystej i zdrowej okolicy (o tym warto pomyśleć już przy zakupie działki) a dalej - właściwa wilgotność i czystość powietrza w budynku. Decydującą rolę odgrywają tu zastosowane przy budowie materiały i technologie. Oferują one charakterystyczne dla siebie właściwości fizyczne m.in. te, dotyczące przepuszczania i gromadzenia wilgoci. Wybierając sposób budowy domu oraz materiały budowlane(wyłącznie atestowane!) warto więc zorientować się jakie zalety i wady oferują one w tym zakresie. Nie zapominajmy też o tym, że tylko doświadczeni, fachowi wykonawcy wykonają prace zgodnie z zasadami sztuki budowlanej i ze znajomością istotnych szczegółów, mających wpływ np. na wymianę powietrza i wędrówkę wilgoci w pomieszczeniach i przegrodach budowlanych. Osoby szczególnie wrażliwe (np. cierpiące na alergie czy astmę) mogą rozważyć zainstalowanie w domu wentylacji mechanicznej. Przy wyborze projektu należy wówczas zwrócić uwagę na wysokość pomieszczeń, która powinna pozwolić na montaż instalacji pod stropem.

Dom energooszczędny

Energooszczędność jest modna w budownictwie. Nie może być inaczej - rosną koszty ogrzewania a ochrona środowiska przestała się kojarzyć jedynie z kontrowersyjnymi akcjami „zielonych” pasjonatów. Planując budowę domu energooszczędnego dobrze jest dysponować działką osłoniętą od północy i zachodu, wystawioną na ciepłe, południowe promienie słońca. Nie obowiązuje określona definicja domu energooszczędnego. Jeśli jednak chcemy wybrać spośród gotowych projektów domów propozycję spełniająca ogólne zasady jego idei, zwróćmy uwagę na:
  • bryłę domu- powinna być zwarta, a przynajmniej mało rozbudowana,
  • dach- najlepiej jeśli jest prosty, dwuspadowy, bez lukarn,
  • ilość, wielkość oraz rozmieszczenie okien i drzwi- powinno ich być najmniej w elewacji północnej, a najwięcej i największe - w południowej i/lub zachodniej,
  • specyfikację techniczną projektu- ściany zewnętrzne powinny mieć współczynnik przenikania ciepła U większe bądź równe 0,2 w/m2K. Do ogrzewania użyte powinny być wysokosprawne kotły kondensacyjne lub pompa ciepła. Mogą one współpracować z wentylacją mechaniczną odzyskującą ciepło ze zużytego powietrza, z kolektorami słonecznymi lub z kominkiem, wyposażonym w płaszcz wodny.
Jeśli wybrany projekt nie posiada wszystkich wymienionych cech, nie ma przeszkód, aby uzupełnić je na drodze adaptacji i zmian.Sprawdzona ekipa wykonawcza powinna dokończyć dzieła, dbając podczas budowy o staranną izolację mostków cieplnych. Podpowiemy też od razu, że ideę domu energooszczędnego realizują w pełni projekty domów Archetonu z kolekcji EKO.
Czy warto zainwestować w dom energooszczędny? Przeczytajcie Państwo jak zbudowano energooszczędny dom według projektu Tukan.

Co to jest dom ekologiczny?

Idea budownictwa i życia ekologicznego cieszy się rosnącą popularnością w krajach wysoko rozwiniętych. Pojęcie domu ekologicznego jest szersze niż energooszczędnego. Chodzi tu nie tylko o niskie zapotrzebowania na energię w trakcie jego użytkowania, ale także o naturalny „rodowód” inwestycji. Wytworzenie użytych do budowy materiałów i ich przewiezienie nie może się wiązać ze znacznym zużyciem paliwa i szkodliwą dla środowiska emisją pyłów i gazów. Preferowane są więc rodzime, nie wymagające dalekiego transportu, tradycyjne materiały i technologie. Żegnajcie egzotyczne podłogi, do łask wraca np. glina formowana ręcznie na plecionce z wikliny – jako wykończenie ścian. Trzciny, słomy, najlepiej takiej zebranej z sąsiedniego pola, używa się do izolacji ścian i pokrycia dachu. Drewno i naturalny kamień, zebrany w okolicy, triumfują. Cement znajduje się w odwrocie, jako najbardziej energochłonny i „brudny” produkt przemysłu. Budowlańcy na nowo uczą się układania wapiennych jastrychów pod podłogi i tynków zbrojonych sierścią końską.
Nawet ogród wokół domu ekologicznego wymaga obsadzenia wyłącznie miejscowymi gatunkami roślin, najlepiej takimi, które nie potrzebują dodatkowego podlewania (zużycie wody!) i pielęgnacji (chemiczne środki ochrony roślin!). Hoduje się w nim nie tylko kwiaty i krzewy ozdobne, ale i zioła kuchenne. Sałaty w różnych odmianach i odcieniach, ogórki i kapusta dają się układać w kompozycje ogrodowe równie efektowne, jak te z róż i rododendronów.
Czy dojrzeliśmy już do takich rozwiązań i sposobu myślenia? Cóż… przecież nie tak dawno tylko nieliczni brali serio kalkulowanie zysków z przetwarzania surowców wtórnych, a w kolektory słoneczne i elektrownie wiatrowe inwestowali tylko hobbyści.
Zapraszamy do zapoznania się z kolekcją gotowych projektów domów energooszczędnych z naszej pracowni.

Data aktualizacji: 2013.02.11

Poradnik inwestora07/03/2018DACH
Więźba z fabryki – oszczędność czasu i pieniędzy
Tak w budownictwie jak i w życiu codziennym następują nieustanne zmiany. Coraz większą rolę odgrywają nowoczesne technologie. W coraz większym stopniu stosuje się specjalistyczne wydajne masz...
26/10/2017WNĘTRZA - INSPIRACJE I PORADY
Sypialnia na poddaszu
Zdecydowana większość wznoszonych obecnie domów jednorodzinnych to budynki parterowe z przestrzenią mieszkalną pod stromym dachem. Każdy, kto wybiera projekt takiego domu, decyduje, że sypialn...
25/10/2017WYBÓR PROJEKTU DOMU
Nie za duży, nie za mały lecz w sam raz!
Średni – to nie brzmi najlepiej, prawda? A my właśnie pokazujemy nasze średniaki. Uściślijmy jednak - chodzi wyłącznie o wielkość domów: zebrane tu propozycje mają od 115 do 135m2 powier...
11/10/2017MATERIAŁY BUDOWLANE
HH easy - pakiet płytek
Od zarania dziejów człowiek zmieniał otaczającą go przestrzeń zaznaczając swoją indywidualność i pomysłowość. Wychodząc naprzeciw tym oczekiwaniom oraz w myśl zasady, że budowanie powi...
Reklama
Fakro
Reklama
Solbet
Reklama
Viessmann
Reklama