infolinia 801 80 80 80
www.archeton.plstrona główna > PORADNIK INWESTORA > BUDOWA DOMU > ŚCIANY I STROPY > Gwarancja ciepłej ściany, czyli system YTONG

Gwarancja ciepłej ściany, czyli system YTONG

Najwięcej ciepła ucieka przez ściany zewnętrzne - aż do 35%. Zapobiec temu może projektowanie domów ze ścianami zewnętrznymi o dużej pojemności cieplnej. Ogranicza to emisję ciepła na zewnątrz w okresie zimowym i umożliwia utrzymanie stałej temperatury latem.

Tylko jedna warstwa

Ściana jednowarstwowa jest przegrodą idealną. Nie ma tu ryzyka powstawania mostków termicznych. Nie ma też miejsc, w których byłoby możliwe wykraplanie się pary wodnej na skutek ograniczenia jej przepływu (np. izolacją ze styropianu).
Straty ciepła w domu jednorodzinnym
Najważniejszą właściwością systemu YTONG jest izolacja cieplna. Dom wykonany w technologii ściany jednowarstwowej YTONG nie wymaga docieplenia. Dla przypomnienia współczynnik przenikania ciepła U:
  • dla najcieplejszych bloczków YTONG PP1,5/0,35 o grubości 40 cm
    wynosi 0,23 W/(m2K)
  • dla najpopularniejszych bloczków YTONG PP2/0,4 o grubości 36,5 cm
    wynosi 0,29 W/(m2K)
Im niższa jest wartość współczynnika U, tym cieplejsza jest ściana.
Pamiętajmy, że ciepło ucieka nie tylko przez powierzchnię cegły, czy bloczka. Mostki termiczne tworzy też zaprawa. Im grubsza jest zaprawa, tym więcej ciepła ucieka.
Na zdjęciu termowizyjnym - dom wykonany w systemie dwuwarstwowym - z dociepleniem, murowany na tradycyjną zaprawę. Dokładnie widać wszystkie spoiny poziome i pionowe, przez które ucieka ciepło.
W systemie YTONG bloczki murujemy na cienką zaprawę klejową, o grubości do 3 mm. Nie ma też spoin pionowych - zastępuje je system pióro-wpust. Dzięki temu bloczki ściśle do siebie przylegają, a ciepło pozostaje w domu. Takie murowanie umożliwia bardzo duża dokładność wymiarowa bloczków YTONG ( - 1 mm).
Na zdjęciu wyraźnie widać, że powierzchnia ściany jest jednolita - nie ucieka nią ciepło. Nawet tak trudne miejsca, jak nadproża, są ciepłe i dobrze zaizolowane. Różnice w temperaturze między poszczególnymi fragmentami ścian są niewielkie.
To oznacza, że dom z YTONGa jest ciepły, dzięki czemu koszty ogrzewania kształtują się na niskim poziomie.

Poradnik inwestora29/05/2017MATERIAŁY BUDOWLANE
Jak powiększyć przestrzeń na poddaszu? Nowa kolekcja firmy VELUX
Poczucie przestrzeni, panoramiczny widok, niezwykłe możliwości aranżacji i komfortowe miejsce do życia – tak wiele można zyskać wykorzystując na poddaszu nowatorskie rozwiązania firmy VELUX...
11/05/2017MATERIAŁY BUDOWLANE
Nowe, trzyszybowe okno dachowe VELUX do łazienki i kuchni
Energooszczędne, trzyszybowe, odporne na wilgoć i w przystępnej cenie – to główne zalety nowego okna dachowego VELUX GLU, które dostępne jest w podstawowej ofercie firmy od kwietnia....
28/04/2017TEMATY SPECJALNE
Aplikacja ViCare – instalacja grzewcza zawsze pod kontrolą
Nowa aplikacja mobilna Viessmann ViCare App to sposób na komfortową obsługę urządzenia grzewczego przez Internet....
26/04/2017MATERIAŁY BUDOWLANE
Dom aktywnych rozwiązań stworzony dla Twojego komfortu!
Z inicjatywy firmy VELUX i sześciu pracowni architektonicznych powstała kolekcja projektów nowoczesnych domów nawiązująca do idei budownictwa aktywnego...
Reklama
Convector
Reklama
Fakro
Reklama
Purmo
Reklama
Awilux
Reklama
Solbet
Reklama
Viessmann
Reklama