FaceBook
infolinia 801 80 80 80
www.archeton.pl

Drukuj

strona główna > PORADNIK INWESTORA > Przed budową > WYBÓR PROJEKTU DOMU > Idealny układ funkcjonalny

Idealny układ funkcjonalny

„Proszę osoby, które pobudowały już dom DYMSZA o przesłanie zdjęć z realizacji oraz podanie wskazówek, jakich zmian w projekcie warto jest dokonać, aby zwiększyć jego funkcjonalność….”
Mnóstwo jest tego typu postów na Forum Inwestorów Archetonu. Warto jednak pamiętać, że jakkolwiek bezcenne są wszelkie wskazówki innych inwestorów w tej materii , to ich użyteczność jest pełna tylko, jeśli uzupełnione zostaną portretem mieszkańców domu. Pytanie o optymalny układ funkcjonalny, to bowiem pytanie o to, jaki rozkład pomieszczeń najlepiej odpowiada trybowi życia, służy wygodzie i spełnia preferencje k o n k r e t n e j - tej, a nie innej rodziny. Podstawą wyboru czy dokonywania zmian powinny być przede wszystkim n a s z e indywidualne potrzeby i doświadczenia oraz warunki panujące na działce.

Wybór najlepszego układ funkcjonalny domu ułatwi rozważenie kilku podstawowych kwestii:

Dom parterowy czy z użytkowym poddaszem?

Wygodę domu parterowego docenią ludzie starsi, niepełnosprawni i rodziny z małymi dziećmi. Parterowy dom wymaga niestety większej działki niż taki z użytkowym poddaszem o zbliżonej powierzchni, a jego eksploatacja związana jest z większymi kosztami ogrzewania. Jeśli zrezygnujemy więc z domu parterowego, możemy zdecydować się na takie rozwiązania w domu piętrowym bądź z użytkowym poddaszem, które przewidują na parterze osobny pokój lub wydzielony kompleks z przedsionkiem i łazienką, zapewniający zarówno wygodę, jak i prywatność np. seniorom rodu. Budynek, który oprócz ogólno dostępnej strefy dziennej posiada na parterze dodatkowy pokój i łazienkę, ułatwia także w naturalny sposób etapowanie wykańczania mieszkania.

Plan otwarty czy zamknięte pomieszczenia?

Układy, w których kuchnia, jadalnia i pokój dzienny, a nawet hol ze schodami, tworzą jedną całość stały się właściwie obowiązujące. Moda nie powinna jednak wpływać na nasz wybór w sytuacji, kiedy jesteśmy przyzwyczajeni do osobnych, zamykanych pomieszczeń. Niezdecydowanym w tej kwestii polecamy wybór takiego projektu, w którym aranżacja wnętrza oraz układ ścian i elementów konstrukcji, sugeruje możliwość zamknięcia lub otwarcia pomieszczeń na wypadek, jeśli wybór jednego z tych rozwiązań okazałoby się jednak nietrafiony. Pamiętajmy, że otwarte plany architekci uzyskują projektując wraz z konstruktorem elementy nośne (słupy, belki) o znacznych przekrojach, a w przypadku technologii żelbetowej - przy dużym udziale stali zbrojeniowej – a więc droższe.
Ale plan otwarty ma jednak swoje zalety:
 • ułatwia zmiany w rozkładzie pomieszczeń,
 • optymalizuje oświetlenie mieszkania, umożliwiając światłu penetrację pomieszczeń z różnych stron.
  (to ważne w sytuacji wyboru takiego rozkładu pomieszczeń, który nie odpowiada idealnie warunkom nasłonecznienia panującym na działce),
 • sprzyja integracji domowników.

Budynek podpiwniczony czy bez piwnic?

Niektórzy nie wyobrażają sobie domu bez piwnic. Z uwagi na stosunkowo wysoki koszt prac ziemnych warto się jednak zastanowić, czy musi to być pełne podpiwniczenie, czy może wystarczy częściowe. W podjęciu decyzji o podpiwniczeniu decydujące znaczenie powinny mieć wyniki badań geotechnicznych, gdyż wysoki poziom wód gruntowych stanowić tu może poważny problem. Naturalne warunki do niedrogiego podpiwniczenia dają działki usytuowane na terenie o wyraźnym nachyleniu. Pamiętajmy też , że funkcje pomieszczeń piwnicznych, w zastępstwie, pełnić mogą pomieszczenia gospodarcze np. przy garażu, spiżarnia przy kuchni, schowek pod schodami czy składzik w nieużytkowej części strychu.

Jak rozwiązać problem przechowywania?

W zależności od rozmachu inwestycji kwestię przechowywania rozwiązać można w oparciu o specjalne pomieszczenia (schowki, garderoby, spiżarnie, stryszki, piwnice), bądź system szaf. Wbrew pozorom, im mniejszy dom, tym problem jest poważniejszy, bo dysponując większą przestrzenią zawsze gdzieś kolejny sprzęt … upchniemy. W małym domu należy poświęcić więcej uwagi przemyśleniu systemu składowania zapasów, odzieży, narzędzi i mebli ogrodowych, rowerów, dodatkowego rozkładanego łóżka, nieużywanych rupieci i wszelkich „przydasi”.

Garaż wbudowany w bryłę budynku, dostawiony do bryły, czy wolno stojący?

Na początek dobrze jest odpowiedzieć sobie na pytanie, czy garaż w ogóle jest dla nas niezbędny. Przy szczupłej działce i środkach finansowych odpowiedź może być negatywna, tym bardziej , że parkowanie pod chmurką jest dość powszechne. Może wystarczy wiata, pergola lub murek od strony zachodniej, które osłonią auto przed opadami?
A jeśli już garaż, to może on być:
 • wbudowany w bryłę domu: w piwnicy lub na parterze (w przyziemiu),
 • dostawiony do ściany zewnętrznej części mieszkalnej,
 • wolno stojący.
W przypadku garażu ogrzewanego najlepiej, zarówno dla domu, jak i dla garażu, będzie zamknąć całą inwestycję w jednej bryle. Przejście między garażem, a mieszkaniem dobrze jest przewidzieć w wentylowanym pomieszczeniu (kotłownia lub przedsionek), co ograniczy ucieczkę ciepła z mieszkania i przenikanie zapachu paliwa samochodowego. Jeśli decydujemy się na garaż nieogrzewany, to najkorzystniej będzie dostawić go do jednej ze ścian domu. Najkosztowniejsze (pod każdym względem) jest sytuowanie garażu w wolno stojącym budynku.

Ile łazienek? Co z praniem, suszeniem, prasowaniem… ?

Najczęściej w domu jednorodzinnym projektuje się dwie łazienki lub wc i łazienkę. Jeśli dom ma być spory, a dodatkowo marzymy o prywatnym zespole sanitarnym dostępnym wyłącznie z sypialni, to konieczna jest kolejna łazienka. Pamiętajmy, że o ile przestronne pokoje kąpielowe bywają prawdziwą ozdobą domu, to przy kilkorgu domownikach lepiej sprawdzi się większa ilość mniejszych pomieszczeń tego typu. Bardzo praktycznym rozwiązaniem jest również, wydzielone niezależnym od łazienki wejściem, dobrze wentylowane (okno!), pomieszczenie na pralkę, w którym można rozłożyć także suszarkę czy deskę do prasowania.

Kotłownia na gaz, paliwo stałe czy na węgiel?

Wielkość i usytuowanie kotłowni uzależnione są głównie od wyboru paliwa. Upraszczając nieco problem: kotłownia większa i z osobnym wejściem z zewnątrz daje możliwość zamontowania dowolnego kotła i wykorzystania każdego rodzaju paliwa, podczas gdy piec zamontowany w łazience jednoznacznie wskazuje na gaz. Jeżeli więc chcemy pozostawić sobie swobodę zmiany sposobu ogrzewania pomyślmy o większej kotłowni.

Data publikacji: 2010.03.01

Poradnik inwestora16/02/2021WYBÓR DZIAŁKI BUDOWLANEJ
Budowa domu na wąskiej działce
Zaprojektowanie i budowa domu na wąskiej działce, tak aby był on funkcjonalny i estetyczny, jest zadaniem dość trudnym, wymagającym odpowiednich umiejętności. Jednak obecnie mały metraż dzia...
11/01/2021WYBÓR PROJEKTU DOMU
Dom parterowy - zalety i wady
Dom parterowy, parterówka, projekty domów, projekt domu, projekty domow, projekt dom, budowa domu, dom a wąską działkę, dom tani w budowie...
25/11/2020WYBÓR PROJEKTU DOMU
Dom za miastem
Kto z nas nie marzy o własnym domu stanowiącym prywatny azyl i schronienie przed wielkomiejskim hałasem, rozgardiaszem i wszędobylskim smogiem? Swój dom to swój dom i mało które mieszkanie w b...
24/06/2020WYBÓR PROJEKTU DOMU
Kostka znowu w grze
W czasach pilnej potrzeby ochrony klimatu, dachy budynków coraz częściej pokrywa się roślinami odzyskując tym samym tereny zajęte pod budowę domów dla zieleni......
Reklama
VELUX
Reklama
Solbet
Reklama
JAWAR
Reklama
FAKRO
Reklama
Gór-stal
Reklama
Hörmann

INFORMACJA O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH
ZGODNIE Z RODO – OBOWIĄZEK INFORMACYJNY

Szanowni Państwo, Szanowny kliencie
zgodnie z art. 13 ust. 1 i 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, że administratorem, czyli podmiotem decydującym o tym, jak będą wykorzystywane Wasze dane osobowe, jest ARCHETON Sp. z o.o. z siedzibą ul. Cystersów 9, 31-553 Kraków reprezentowana przez Zarząd.

Wasze dane osobowe będą przetwarzane przez nas w celu realizacji usług świadczonych przez naszą jednostkę.

Informujemy, że:
 1. Macie prawo do żądania od administratora dostępu do Waszych danych osobowych, wizerunkowych i głosowych ich sprostowania, ograniczenia przetwarzania, a także prawo do przenoszenia danych.
 2. Dane osobowe będą przechowywane przez okres wynikający z przepisów prawa, w szczególności ustawy z dnia 14 lipca 1983 r. o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach oraz rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 stycznia 2011 r. w sprawie instrukcji kancelaryjnej, jednolitych rzeczowych wykazów akt oraz instrukcji w sprawie organizacji i zakresu działania archiwów zakładowych.
 3. Macie prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
 4. Podanie danych osobowych jest warunkiem realizacji usług świadczonych przez naszą jednostkę, określonych w przepisach prawa.
 5. Konsekwencją niepodania danych jest brak możliwości świadczenia usługi, o którą się Państwo staracie.
 6. Podstawę prawną przetwarzania Waszych danych stanowi art. 6 ust. 1 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016, str. 1), tzn. dane będą przetwarzane na podstawie Waszej zgody lub na podstawie przepisów prawa.
Dane kontaktowe administratora danych osobowych: e-mail: ado@archeton.pl.