FaceBook
infolinia 801 80 80 80
www.archeton.pl

Drukuj

ILE KOSZTUJE BUDOWA DOMU - zacznij od kosztorysu!

W momencie kiedy pojawiają się plany wybudowania własnego domu, w pierwszej kolejności zastanawiamy się ile będzie kosztować budowa naszego domu. Jest to niezwykle ważne, aby oszacować, czy nas stać na budowę domu, aby nasze marzenia nie zamieniły się w "koszmar na jawie" czy "studnię bez dna".
W trakcie pierwszych konsultacji z architektem dowiemy się co w największym stopniu wpływa na koszty budowy domu, ustalimy co jest dla nas ważne i jakie priorytety chcemy zrealizować. Bazą do tego powinien być kosztorys budowlany. Wstępny, początkowy kosztorys pozwoli nam oszacować na jaki dom nas stać, a także będzie miał znaczenie przy wyborze projektu domu oraz jego wielkości, gdyż koszty liczone są w relacji do m2 powierzchni netto, czyli powierzchni liczonej po obrysie wewnętrznych ścian wszystkich pomieszczeń.

ILE KOSZTUJE BUDOWA DOMU - zacznij od kosztorysu!
Po dokonaniu wyboru projektu istotną rzeczą jest zamówienie profesjonalnego, szczegółowego kosztorysu dla naszego projektu. Kosztorys taki zawiera więcej informacji niż ten wstępny i znajdziemy tam:
 • PRZEDMIAR, czyli zestawienie dokładnej ilości wszystkich materiałów budowlanych potrzebnych do realizacji inwestycji, w tym ilość ścian zewnętrznych, wewnętrznych, materiałów izolacyjnych, betonu do wylania ław fundamentowych, zbrojenia potrzebnego do wykonania elementów żelbetowych, a także ''przysłowiowych gwoździ'' potrzebnych do przymocowania papy na dachu.


Kosztorys szczegółowy zawiera też średnie ceny materiałów budowlanych wg aktualnych katalogów branżowych, które uwzględniają ceny najniższe i najwyższe. Staje się więc cennym narzędziem „kontrolnym” dla inwestora i daje poczucie, że jako inwestorzy wiemy dokładnie czego i w jakich ilościach nam potrzeba oraz pozwala kontrolować koszty budowy domu.

 • WYLICZENIE NAKŁADÓW PRACY (w roboczogodzinach) potrzebnych do wykonania poszczególnych prac: wykonania fundamentów, wybudowania ścian, położenia izolacji itp. Na tej podstawie możemy oszacować niezbędny czas realizacji inwestycji, wykonać wstępny harmonogram prac oraz zdecydować o sposobie budowy domu – czy będziemy budować tzw. ''metodą gospodarczą '', czy wykonanie budynku powierzymy specjalistycznej firmie.

 • CENĘ CAŁEJ INWESTYCJI oraz ceny poszczególnych jej etapów, tj.:
  • stanu zerowego,
  • stanu surowego otwartego,
  • stanu surowego zamkniętego,
  • robót wykończeniowych,


Kosztorys budowlany nie zawiera robót instalacyjnych, ale można to samemu oszacować, przyjmując, że koszty te stanowią ok.14.5 % wartości całej inwestycji.

W związku z powyższym możemy stwierdzić, że kosztorys umożliwi nam monitorowanie kosztów budowy domu, rozliczenie wykonawcy ze zrealizowanych zadań i zużytych materiałów oraz na „etapowanie” inwestycji jeśli będzie taka konieczność. Odpowiada nam na pytanie ile kosztuje budowa domu i czy zamykając poszczególne etapy budowy jesteśmy w stanie zrealizować swoją inwestycję zgodnie z planem i zamierzeniami.

Wielu inwestorom na starcie przedsięwzięcia kosztorys pomaga również przy wyborze wykonawcy. Mając tzw. ślepy kosztorys (czyli bez wpisanych cen ) możemy zrobić ''wewnętrzny przetarg '' i wybrać odpowiednią firmę. Możemy też uwzględnić wszelkie nieprzewidziane wydatki, które dosyć często pojawiają się na drodze do realizacji wymarzonego domu. Reasumując bez wątpienia cena jaką musimy ponieść na zakup kosztorysu wydaje się niewielka w porównaniu z korzyściami jakie może przynieść posiadanie tego dokumentu.
Autor: Elżbieta Rogowska

Poradnik inwestora15/06/2021STOLARKA BUDOWLANA
Co zyskasz z nowymi oknami dachowymi?
Szacuje się, że budynki w Europie pochłaniają aż 40% całkowitego zużycia energii, z czego najwięcej przeznaczone jest na ogrzewanie. Dążenie do poprawy efektywności energetycznej budynków ...
28/05/2021STOLARKA BUDOWLANA
Wybierz ALUMINIOWE rozwiązania ALURON do Twojego domu!
Wybór okien i drzwi do wymarzonego domu to jedna z najtrudniejszych życiowych decyzji. Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy, jak wiele kwestii ma wpływ na właściwy wybór...
14/05/2021STOLARKA BUDOWLANA
Piękne, ciepłe i przeciwwłamaniowe drzwi wejściowe
Szukasz drzwi wejściowych do swojego domu? Chcesz, żeby były nie tylko ładne i ciepłe, ale także przeciwwłamaniowe? Teraz drzwi wejściowe ISOPRO Secur wraz z montażem kupisz w bardzo okazyjne...
30/03/2021STOLARKA BUDOWLANA
Przyjemny klimat na poddaszu przez cały rok
Poddasze to zaciszna część budynku, w której możemy zorganizować sobie wygodną przestrzeń wypoczynku bądź spokojne miejsce pracy. Niezależnie od funkcji pomieszczeń na poddaszu, zawsze pot...
Reklama
VELUX
Reklama
Solbet
Reklama
FAKRO
Reklama
Gór-stal
Reklama
Hörmann
Reklama
CEDRAL