infolinia 801 80 80 80
www.archeton.plstrona główna > Dom na Miarę > Archeton Finanse > jaka wartość ma dom?

Jaką wartość ma dom?

Gdy spełnia oczekiwania i jest naszym miejscem na Ziemi nasz dom jest bezcenny.
Podpis zdjęcia
Niestety banki nie podchodzą do tego tematu tak emocjonalnie i oczekują od nas podania wartości wyrażonej w pieniądzu. Ponieważ koncentrujemy się na kwestiach związanych z kredytowaniem budowy domów przeanalizujmy wartości, które pojawiają się na poszczególnych jego etapach.

 

Osobą, która będzie decydować o wartości poszczególnych składników wymienionych poniżej jest rzeczoznawca majątkowy – listę rzeczoznawców, którzy współpracują z bankami otrzymamy w banku, w którym chcemy wziąć kredyt. Przed skorzystaniem z usług rzeczoznawcy należy jednak zawsze sprawdzić czy jego wycena (operat szacunkowy) będzie dla banku odpowiednia.

Działka budowlana: jej wartość jest częścią wartości domu i zależy m.in. od sąsiedztwa, uzbrojenia w media, dostępności do infrastruktury w okolicy i warunków lokalnych. (zobacz: zakup działki)

Projekt budowlany zaadoptowany do warunków w miejscu inwestycji i zatwierdzony prawomocnym pozwoleniem na budowę (zobacz: jak uzyskać pozwolenie) jest podstawą do oszacowania kosztów budowy. Kosztorys budowy domu (zobacz: więcej o kosztorysach) jest także dokumentem wymaganym przez bank przy staraniu się o kredyt – kosztorys dla banku ma postać skróconą powinien za to zawierać harmonogram budowy i odpowiadające mu rozplanowanie transz kredytu. Znając koszty działki i budowy możemy określić całkowity koszt inwestycji i wysokość kredytu jaki będzie nam potrzebny do realizacji naszych zamierzeń.

Wysokość kredytu a wartość domu czyli wskaźnik LTV (Loan to Value).

Wskaźnik LTV jest banku niezwykle istotny ponieważ od niego zależy oprocentowanie i inne koszty kredytu. LTV to stosunek wartości kredytu do wartości zabezpieczenia. Nasza pozycja negocjacyjna wobec banku jest tym silniejsza im niższy LTV. Gdy LTV przekracza 80% banki z reguły wymagają ubezpieczenia tzw. „niskiego wkładu własnego” wysokość tego ubezpieczenia oraz okres na jaki jest zawierane zależy od banku.

Na ten sam temat