infolinia 801 80 80 80
www.archeton.plstrona główna > Dom na Miarę > Archeton Finanse > jakie raty jaka waluta jaki kredyt?

Jakie raty jaka waluta jaki kredyt?

Kryteria wyboru kredytu hipotecznego.
Baner
Podpis zdjęcia
Poniżej przedstawiamy kluczowe kwestie mające wpływ na wybór kredytu hipotecznego. Sposób finansowania przez kredyt hipoteczny z założenia jest zobowiązaniem długoterminowym i można go wstępnie określić następującymi parametrami: oprocentowaniem, okresem na który się zadłużamy, wysokością raty miesięcznej oraz walutą kredytu:

 

  • oprocentowanie kredytu hipotecznego (dla kredytów o zmiennej stopie procentowej) składa się z raty kapitałowej (kwota kredytu podzielona przez ilość miesięcy przez który kredyt będzie spłacany) oraz raty odsetkowej zależnej od ustalonej wysokości oprocentowania. Na ratę odsetkową składa się wielkość podstawy oprocentowania w zależności od waluty WIBOR lub LIBOR 3 lub 6-cio miesięczny oraz marża banku.
  • okres spłaty: maksymalny okres kredytowania na ogół zależy od wieku kredytobiorcy – banki starają się aby wiek kredytobiorcy w momencie spłaty ostatniej raty nie przekraczał 70 lat. Im krótszy okres spłaty tym wyższa rata. Maksymalną wysokość raty poznasz badając swoją zdolność kredytową.
  • raty równe lub malejące. Jak już napisaliśmy powyżej rata kredytu ma dwie składowe: ratę kapitałową i ratę odsetkową. W przypadku rat malejących spłacamy zawszę tą samą wielkość raty kapitałowej i im mniej mamy do spłacenia tym mniejsza jest część raty odsetkowej – odsetki naliczane są od wielkości kapitału pozostałego do spłaty. Dlatego rata malejąca może być początkowo wyższa od raty stałej ale z czasem ulega obniżeniu. Rata równa jest stała w całym okresie kredytowania ale ponieważ na początku spłacamy głównie odsetki (rata kapitałowa jest zmienna) kredyt o ratach równych jest droższy od tego z ratami malejącymi.
  • waluta kredytu to temat dość skomplikowany. Zacznijmy od tego, że wypłata kredytu nastąpi i tak w złotych, kwestią jest - czy kwota, która zostanie zaliczona w poczet naszych zobowiązań zostanie ujęta w złotych czy też przeliczona z innej waluty. Jeśli chcemy zaciągnąć kredyt w złotych sprawa jest prosta – ryzykujemy jedynie zmianę stopy procentowej (WIBOR). Jeśli decydujemy się na kredyt w walucie obcej do ryzyka stopy procentowej należy dodać ryzyko kursowe polegające na cenowej zmianie relacji waluty, w której zarabiamy - do waluty, w której wzięliśmy kredyt. W przypadku kredytów walutowych dochodzi nam także tzw „spread” czyli różnicą między ceną zakupu a ceną sprzedaży waluty w danym banku (podobnie jak w kantorze).
    Na ten sam temat