FaceBook
infolinia 801 80 80 80
www.archeton.pl

Drukuj

Kostka znowu w grze!

W czasach pilnej potrzeby ochrony klimatu, dachy budynków coraz częściej pokrywa się roślinami odzyskując tym samym tereny zajęte pod budowę domów dla zieleni. Zazwyczaj do tego celu stosuje się drobne byliny nie wymagające pielęgnacji, np. rozchodniki. Zieleń na dachach pozwala redukować ilość dwutlenku węgla w atmosferze oraz odgrywa niebagatelną rolę w ograniczaniu nagrzewania się dachów i pomieszczeń.

Niektóre projekty „zielonych budynków” zachwycają. Spotyka się budynki z elewacjami obsadzonymi drzewami (np. nagrodzony kilka lat temu budynek wielorodzinny w Mediolanie) lub ukryte za żywopłotami (biurowiec w Duesseldorf) . Zdarzają się również indywidualne projekty domów jednorodzinnych z połaciami dachu imitującymi naturalne zbocza.

W przypadku projektów gotowych trudno mówić o szczególnie oryginalnych rozwiązaniach, gdyż takie powstają najczęściej w odpowiedzi na unikalne warunki otoczenia. Najbardziej oczywistą propozycją są projekty domów gotowych z płaskim zielonym dachem. Powrót do łask płaskich dachów sprawia, że sylwetka kostki, którą byliśmy już nieco zmęczeni, powraca do pracowni architektonicznych. Projekt kostki zdobył popularność w drugiej połowie XX wieku i od tego czasu można go spotkać niemal wszędzie, nawet na terenach wiejskich.

Projekty „domów kostek” pracowni Archeton powstają również z innego powodu. Wiemy, że wielu inwestorów bez entuzjazmu podchodzi do ograniczania przestrzeni wnętrz skosami tradycyjnych dachów. Chcą, aby pomieszczenia w tym sypialnie, posiadały pełną wysokość na całej powierzchni. Osoby te zainteresuje zapewne rodzina piętrowych domów Piryt z kopertowym, niemal płaskim dachem nad drugą kondygnacją.

Projekty piętrowych domów Izolda i Tristan idą jeszcze dalej. Oferują strefę nocną o parametrach przestrzeni takich jak na parterze, a zielony dach wpisuje się idealnie w nurt ekologicznego budownictwa.

Na zbliżonym do kwadratu, zdyscyplinowanym planie Izoldy, rozrysowano trzy kondygnacje, w tym pełne podpiwniczenie z podwójnym garażem, kotłownią i pomieszczeniami gospodarczymi. Wejście usytuowano w narożniku tak, aby parter i piwnicę oddzielały od poziomu terenu połowy wysokości kondygnacji. Dzięki temu rozwiązaniu nie trzeba prowadzić głębokich prac ziemnych, a szerokie płyty tarasu i balkonu zostały wysoko wyeksponowane. Stanowią one efektowny detal, praktyczne zadaszenie wjazdu do garażu oraz osłonę dużych balkonowych okien. Elementy stalowych pergoli filtrują promienie słońca i wzbogacają elewacje ruchem cieni, zachęcając do eksperymentowania z pnączami.

Rzut parteru - projekt domu Izolda

Funkcje mieszkania w projekcie Izolda rozdzielono tradycyjnie między parter i piętro. Niżej zaplanowano miejsce na życie rodzinne w otwartym pokoju dziennym oraz pracę w gabinecie. Wyżej znajdują się trzy sypialnie, z których jedna posiada własną łazienkę i garderobę.

Rzut piętra - projekt domu Izolda

Na ścianie bocznej znajdują się zewnętrzne, kręcone schody, które prowadzą z piętra na czwartą kondygnację. Przy budynku tej wysokości zielony taras na dachu może być nie tylko miejscem wytchnienia w upalny wieczór, lecz również atrakcyjnym punktem widokowym.

Projekt domu Izolda

Projekt mniejszego domu – Tristian, oprócz wielkości różni inne ustawienie kierunków wjazdu do garażu oraz usytuowanie wejścia frontowego. Kierunki wjazdów ustawiono prostopadle względem siebie, dzięki czemu projekt idealnie nadaje się na niewielkie, narożne, miejskie działki. To właśnie na terenach silnie zurbanizowanych deficyt tlenu, wilgoci oraz wszechobecna „betonoza” dokuczają najbardziej.

;

Projekt domu Tristan

Kostka znalazła więc po latach zapomnienia najlepsze, pod każdym względem, „miejsce na Ziemi” i ...swoją nową misję. Pudełkowa stylistyka domów, zwłaszcza jeśli dotyczy obiektów wyższych niż parterowe, najlepiej wpasowuje się w krajobraz miasta.

Ten sam respekt dla praw natury, który kiedyś, w czasach mniej doskonałych technologii i materiałów budowlanych odrzucił ją, jako częściowo zawodną, dziś kształtuje trendy przywracające jej rację bytu.

Poznaj nasze kolekcje:
Gotowe projekty domów nowoczesnych: https://www.archeton.pl/projekty-domow-nowoczesnych

Poznaj projekty wymienione w artykule:

Poradnik inwestora16/02/2021WYBÓR DZIAŁKI BUDOWLANEJ
Budowa domu na wąskiej działce
Zaprojektowanie i budowa domu na wąskiej działce, tak aby był on funkcjonalny i estetyczny, jest zadaniem dość trudnym, wymagającym odpowiednich umiejętności. Jednak obecnie mały metraż dzia...
11/01/2021WYBÓR PROJEKTU DOMU
Dom parterowy - zalety i wady
Dom parterowy, parterówka, projekty domów, projekt domu, projekty domow, projekt dom, budowa domu, dom a wąską działkę, dom tani w budowie...
25/11/2020WYBÓR PROJEKTU DOMU
Dom za miastem
Kto z nas nie marzy o własnym domu stanowiącym prywatny azyl i schronienie przed wielkomiejskim hałasem, rozgardiaszem i wszędobylskim smogiem? Swój dom to swój dom i mało które mieszkanie w b...
24/06/2020WYBÓR PROJEKTU DOMU
Kostka znowu w grze
W czasach pilnej potrzeby ochrony klimatu, dachy budynków coraz częściej pokrywa się roślinami odzyskując tym samym tereny zajęte pod budowę domów dla zieleni......
Reklama
VELUX
Reklama
Solbet
Reklama
JAWAR
Reklama
FAKRO
Reklama
Gór-stal
Reklama
Hörmann

INFORMACJA O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH
ZGODNIE Z RODO – OBOWIĄZEK INFORMACYJNY

Szanowni Państwo, Szanowny kliencie
zgodnie z art. 13 ust. 1 i 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, że administratorem, czyli podmiotem decydującym o tym, jak będą wykorzystywane Wasze dane osobowe, jest ARCHETON Sp. z o.o. z siedzibą ul. Cystersów 9, 31-553 Kraków reprezentowana przez Zarząd.

Wasze dane osobowe będą przetwarzane przez nas w celu realizacji usług świadczonych przez naszą jednostkę.

Informujemy, że:
  1. Macie prawo do żądania od administratora dostępu do Waszych danych osobowych, wizerunkowych i głosowych ich sprostowania, ograniczenia przetwarzania, a także prawo do przenoszenia danych.
  2. Dane osobowe będą przechowywane przez okres wynikający z przepisów prawa, w szczególności ustawy z dnia 14 lipca 1983 r. o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach oraz rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 stycznia 2011 r. w sprawie instrukcji kancelaryjnej, jednolitych rzeczowych wykazów akt oraz instrukcji w sprawie organizacji i zakresu działania archiwów zakładowych.
  3. Macie prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
  4. Podanie danych osobowych jest warunkiem realizacji usług świadczonych przez naszą jednostkę, określonych w przepisach prawa.
  5. Konsekwencją niepodania danych jest brak możliwości świadczenia usługi, o którą się Państwo staracie.
  6. Podstawę prawną przetwarzania Waszych danych stanowi art. 6 ust. 1 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016, str. 1), tzn. dane będą przetwarzane na podstawie Waszej zgody lub na podstawie przepisów prawa.
Dane kontaktowe administratora danych osobowych: e-mail: ado@archeton.pl.