FaceBook
infolinia 801 80 80 80
www.archeton.pl

Drukuj

strona główna > ZAKUP I ADAPTACJA > Informacje o projekcie > Kotłownie na paliwa stałe

Kotłownie na paliwa stałe

Proponujemy alternatywne rozwiązanie ogrzewania domu kotłami na paliwo stałe wszędzie tam, gdzie tylko pozwalają na to rozmiary kotłowni.
Projektowane przez nas domy najczęściej ogrzewane są w oparciu o kotłownie gazowe. Kotły centralnego ogrzewania lokalizowane są w oddzielnych pomieszczeniach technicznych - kotłowniach, czasami w przypadku małych domów w łazience.
Wykonujemy dodatkowe projekty instalacji sanitarnych z uwzględnieniem zamiany kotła gazowego, pracującego na potrzeby ogrzewania budynku i ciepłej wody, na kocioł opalany paliwem stałym.
  • W przypadku, gdy kotłownia ma powierzchnię, pozwalającą zmieścić kocioł tak zwany retortowy czyli ze zbiornikiem paliwa i z automatycznym podajnikiem, proponujemy zastąpienie kotła gazowego, kotłem opalanym paliwem ekologicznym: ekogroszkiem, pelletami czy zbożem. W takim przypadku paliwo uzupełnia się w zbiorniku paliwa raz na kilka dni i jest ono na bieżąco, w miarę zapotrzebowania automatycznie dozowane i podawane poprzez podajnik ślimakowy do komory spalania kotła. Nie wymaga to stałego nadzorowania pracy kotła i uzupełniania paliwa, ponieważ funkcjonowanie kotłowni jest w znacznym stopniu zmechanizowane.
  • W mniejszych kotłowniach proponujemy alternatywnie kotły na paliwo stałe - np. węgiel kamienny z możliwością zastosowania paliwa zastępczego: drewna, zrębków, brykietów drzewnych, miału itp. Kotły te nie posiadają zasobnika paliwa i automatycznego podajnika, mają mniejsze wymiary.
Ekogroszek - to paliwo stałe wytwarzane z wysokokalorycznego węgla o niskiej zawartości siarki(poniżej 0,6%), małej zawartości wody i substancji niepalnych. Na skutek tego podczas spalania wytwarzane są niewielkie ilości tlenków siarki, po jego spaleniu pozostaje stosunkowo mało popiołu. Rozmiary ziaren ekogroszku (groszku węglowego) od 0,5 cm do 2,5 cm pozwalają stosować automatyczne dozowniki węgla. Dzięki użyciu takich dozowników w piecach retortowych w wyniku spalania powstaje mała ilość tlenku węgla.
Pellety ( z ang. kulka, granulka, tabletka)- to materiał opałowy powstający ze sprasowanych pod wysokim ciśnieniem odpadów drzewnych: trocin, wiórów, zrębków. Mają postać granulatu w kształcie kulek lub walców o średnicy 6-25 mm i długości do kilku centymetrów, konfekcjonowane są najczęściej w workach. Pellety mają wartość opałową taką jak drewno, niską wilgotność. Powoduje to powstawanie w procesie spalania niewielkiej ilość popiołu, stąd ich użycie jest wygodne w kotłach centralnego ogrzewania wyposażonych w zbiornik na pellety, dozownik i podajnik.
Nasze projekty wykonujemy zgodnie z obowiązującymi przepisami, między innymi: “Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie‘’ wraz z późniejszymi zmianami (Dz.U. Nr 56, poz. 461 z 2009 r.), Polską Normą oraz wytycznymi producentów kotłów i wiedzą techniczną.

Data publikacji: 2009.10.08
Na ten sam temat