infolinia 801 80 80 80
www.archeton.plstrona główna > Dom na Miarę > Archeton Finanse > kredyt hipoteczny ile to kosztuje?

Kredyt hipoteczny ile to kosztuje?

Jakie koszty dodatkowe możemy napotkać po ustaleniu podstawowych parametrów kredytu.
Baner
Podpis zdjęcia
Po opisaniu jak jest zbudowany kredyt hipoteczny (zobacz: składowe kredytu hipotecznego) i jakie koszty można przypisać do poszczególnych jego składowych pora na informacje o innych opłatach dodatkowych wymaganych przez banki. Poniższe zestawienie nie wyczerpuje wszystkich metod drenażu portfela inwestora – zawiera natomiast te najczęściej spotykane. Ogólnie rzecz biorąc opłaty dodatkowe mogą przyjąć postać okresowego zwiększenia marży lub konkretnej co do wartości kwoty wymaganej przez bank. Ale co najistotniejsze - można i trzeba je negocjować.

 

Prowizja za udzielenie kredytu to obciążenie jednorazowe wyrażone najczęściej jako procent od wielkości kwoty kredytu. Wysokość prowizji uzależniona jest od wielu czynników – między innymi od kwoty kredytu, scoringu (systemu oceny klienta przez bank) uzyskanego przez klienta, czy współczynnika LTV.

Ubezpieczenie kredytu do czasu ustanowienia zabezpieczenia pozwala bankowi przerzucić na klienta koszty związane z niewydolnością administracyjną sądów prowadzących księgi wieczyste – kredytobiorca ponosi koszty tego ubezpieczenia do momentu wpisu hipoteki do księgi wieczystej (zobacz: procedura ustanowienia hipoteki).

Ubezpieczenie niskiego wkładu własnego jest uzależnione od współczynnika LTV (zobacz: współczynnik LTV) jest podawane w procentach i najczęściej naliczane od kwoty brakującej do 80%.

Ubezpieczenie nieruchomości będącej przedmiotem kredytowania od ognia i innych zdarzeń losowych wraz z cesją polisy na bank.

Ubezpieczenie na życie kredytobiorcy występuje w wielu postaciach, umożliwia spłatę części kredytu w sytuacji śmierci jednego z kredytobiorców.

Operat szacunkowy sporządzany jest przez rzeczoznawcę majątkowego i powinien określać m.in. stan prawny nieruchomości, analizę rynku, oraz wycenę na potrzeby kredytowe. Na podstawie operatu szacunkowego możemy oszacować wartość przyszłą oraz wartość obecną nieruchomości co pozwala na oszacowanie wstępne współczynnika LTV.

Inne możliwe niespodzianki których koszty często trudno bezpośrednio określić ponieważ wpływają na warunki kredytu to na przykład:

  • konieczność założenia konta, w banku w którym bierzemy kredyt (i związane z tym jego funkcjonalności: dostęp przez Internet, dostępność oddziałów, możliwość definiowania stałego zlecenia zapłaty, etc),
  • konieczność skorzystania z innych produktów banku (np. karty kredytowej)
  • inne dodatki w postaci rozmaitych funduszy inwestycyjnych i innych zorganizowanych sposobów oszczędzania, które w oparciu o wyniki historyczne obiecują, że w przyszłości pozwolą nam kredyt spłacić szybciej i łatwiej.

Ewentualne dodatkowe koszty mogą być związane z aktami notarialnymi koniecznymi przy zakupie nieruchomości oraz prowizją dla agencji pośrednictwa jeśli korzystamy z jej usług (np. przy kupnie działki).

Na ten sam temat