infolinia 801 80 80 80
www.archeton.plstrona główna > PORADNIK INWESTORA > BUDOWA DOMU > IZOLACJE I ELEWACJE BUDYNKU > Kupujesz styropian - kupuj z głową

Kupujesz styropian - kupuj z głową

Na koszty utrzymania domu wpływa wiele czynników. Przede wszystkim wysoka cena energii oraz zapotrzebowanie na ciepło do ogrzania budynku. Najefektywniejszy sposób na ograniczenie zużycia energii, bez rezygnacji jednocześnie z komfortu użytkowania budynku, to wydajne rozwiązania dotyczące izolacyjności termicznej stropów, podłóg, ścian oraz dachu, w których stosowane są materiały termoizolacyjne ze styropianu.
Zakup styropianu, który posiada odpowiednio dobrane parametry nie należy obecnie do łatwych. Rynek materiałów termoizolacyjnych w Polsce jest duży. Aktualna oferta produktowa płyt styropianowych jest bardzo bogata. Istnieje kilka podstawowych zasad, którymi należy się kierować przy wyborze styropianu.
Zwracajmy uwagę na parametry produktu, które deklaruje producent. Bierzmy pod uwagę, czy powszechnie udostępnia deklaracje zgodności oraz atesty higieniczne na swoje produkty. Kupując produkty ze styropianu sprawdzajmy, czy materiał jest odpowiednio oznakowany, czy znajdziemy, np. na opakowaniu informacje na temat deklarowanego oporu cieplnego dla tej grubości płyt, które znajdują się w paczce, oraz czy jest oznakowany, np. znakowaniem CE.
Zwracajmy uwagę na parametry techniczne i firmy wykonawcze.
Istotnym i niemal najważniejszym elementem, którego wartość znajdziemy na opakowaniu, jest wielkość współczynnika przewodzenia ciepła [W/mK] – im jest on niższy - tym produkt posiada lepsze parametry izolacyjności cieplnej. I tak, na rynku budowlanym możemy spotkać styropiany, których  kształtować się będzie w granicach 0,042 – 0,031 [W/mK]. Jedynie dla najlepszych styropianów, wysoce zaawansowanych technologicznie, jak Austrotherm EPS Fassada Premium, zarezerwowany jest deklarowany współczynnik przewodzenia ciepła na poziomie 0,031 [W/mK].
Zapamiętajmy, że zastosowanie nawet najlepszych produktów nie przyniesie oczekiwanego efektu, jeżeli wykonanie systemu ocieplenia będzie rażąco odbiegało od wytycznych systemodawcy. W tych zaleceniach można znaleźć szereg wskazówek dotyczących warunków prowadzenia, wykonania oraz odbioru prac związanych z wykonaniem ocieplenia. Wytyczne te, m.in. określają sposób zabezpieczenia prac przy realizacji ocieplenia ścian zewnętrznych, tj. zastosowanie osłon na rusztowaniach, zapewniających prawidłowy przebieg procesów związanych z zastosowaniem kolejnych elementów całego systemu.
Styropian od rzetelnego producenta to gwarancja udanej inwestycji.
Ocieplenie domu styropianem Austrotherm Fasada PREMIUM
Ważne jest również, aby zakupiony materiał pochodził od sprawdzonego, solidnego producenta. Tylko producenci z odpowiednim zapleczem technologicznym są w stanie zapewnić wysoką jakość produkowanych płyt styropianowych. Styropian od solidnego i sprawdzonego producenta to gwarancja, że dane zawarte w kodzie etykiety odpowiadają rzeczywistym parametrom technicznym produktu. Płyty od rzetelnego producenta są prostokątne, prosto przycięte, perełki styropianu nie wypadają, płyty się nie kruszą. Zapamiętajmy, że brak takich cech jak: spoistość, prostokątność, zwartość perełek w płycie, odpowiednia elastyczność oraz twardość mogą utrudnić lub wręcz uniemożliwić montaż styropianu na budynku.
Oszczędności z głową.
Koszt samej warstwy termoizolacyjnej to zaledwie około 10% kosztów całego systemu ocieplenia. Oszczędności na tym etapie nie są wskazane. Dobrej jakości styropian będzie skutecznie izolował nasz budynek przez bardzo długi czas. Przyniesie to zdecydowanie większe zyski, niż chwilowa oszczędność polegająca na zastosowaniu złej jakości lub cieńszej warstwy termoizolacji, niż ta, która wynika z obliczeń. Warstwa izolacji termicznej odpowiada za utrzymanie odpowiednich warunków temperaturowych użytkowania domu, zarówno w lecie jak i zimie.

Poradnik inwestora29/05/2017MATERIAŁY BUDOWLANE
Jak powiększyć przestrzeń na poddaszu? Nowa kolekcja firmy VELUX
Poczucie przestrzeni, panoramiczny widok, niezwykłe możliwości aranżacji i komfortowe miejsce do życia – tak wiele można zyskać wykorzystując na poddaszu nowatorskie rozwiązania firmy VELUX...
11/05/2017MATERIAŁY BUDOWLANE
Nowe, trzyszybowe okno dachowe VELUX do łazienki i kuchni
Energooszczędne, trzyszybowe, odporne na wilgoć i w przystępnej cenie – to główne zalety nowego okna dachowego VELUX GLU, które dostępne jest w podstawowej ofercie firmy od kwietnia....
28/04/2017TEMATY SPECJALNE
Aplikacja ViCare – instalacja grzewcza zawsze pod kontrolą
Nowa aplikacja mobilna Viessmann ViCare App to sposób na komfortową obsługę urządzenia grzewczego przez Internet....
26/04/2017MATERIAŁY BUDOWLANE
Dom aktywnych rozwiązań stworzony dla Twojego komfortu!
Z inicjatywy firmy VELUX i sześciu pracowni architektonicznych powstała kolekcja projektów nowoczesnych domów nawiązująca do idei budownictwa aktywnego...
Reklama
Convector
Reklama
Fakro
Reklama
Purmo
Reklama
Awilux
Reklama
Solbet
Reklama
Viessmann
Reklama