infolinia 801 80 80 80
www.archeton.plstrona główna > PORADNIK INWESTORA > BUDOWA DOMU > Eekologia i energooszczędność > Najlepsze rozwiązania materiałowe dla ścian w budownictwie energooszczędnym
H H

Najlepsze rozwiązania materiałowe dla ścian w budownictwie energooszczędnym

Od 1 stycznia 2014 budujemy domy cieplejsze i bardziej energooszczędne. Nowe warunki techniczne wymagają od nas lepszego doboru materiałów budowlanych, dzięki którym otrzymamy założone współczynniki. Sprawdź, jakie rozwiązania stosuje się w budownictwie energooszczędnym.
H H

Nowy współczynnik przenikania ciepła

Od 1 stycznia 2014 roku wartość współczynnika przenikania ciepła dla ścian zewnętrznych (przy temperaturze wewnętrznej ti ≥ 16˚C) nie może być większa niż UC(max) ≤ 0,25 W/(m2·K). Jest to w pewnym stopniu „rewolucja” zmniejszająca o 0,05 od lat obowiązujący warunek UC(max) ≤ 0,30 W/(m2·K). Zmniejszenie współczynnika przenikania ciepła UC(max) o 0,05 W/(m2·K) powoduje wprost oszczędności od 120 do ponad 500 zł rocznie w odniesieniu do domu jednorodzinnego o powierzchni ścian zewnętrznych 150 m2 i do aktualnych cen energii. Oszczędność kwotowa zależy oczywiście od rodzaju zastosowanej do ogrzania budynku energii (węgiel, gaz, energia elektryczna) i lokalizacji budowy (od najcieplejszego Wrocławia do najzimniejszego Zakopanego). Użytkownik domu wydaje mniej na ogrzewanie, gdyż potrzebuje mniej energii do jego wytworzenia. Kolejne etapy zaostrzania wymogów dotyczących współczynnika UC(max) zaplanowane są na 2017 rok i 2021, w którym to roku ostatecznie wartość współczynnika UC(max) nie będzie mogła być wyższa niż UC(max) ≤ 0,20 W/(m2·K).

Tabela 1. Maksymalne wartości współczynnika UC(max) w kolejnych latach wprowadzania zmian:

H H

Beton komórkowy a budownictwo energooszczędne

Wśród różnych materiałowych rozwiązań ściennych beton komórkowy idealnie wpisuje się w trendy związane z budownictwem energooszczędnym. Już teraz spełnia aktualne i przyszłe wymagania dotyczące izolacyjności termicznej ścian. Beton komórkowy ma strukturę złożoną z ogromnej ilości komórek, w których uwięzione jest powietrze, najlepszy izolator cieplny. Dla betonu komórkowego w tym względzie nie ma konkurencji. Spośród szerokiego asortymentu bloczków i płytek H H warto skupić się na produkcie „najcieplejszym”, czyli bloczku H H TERMO PP2-0,35. Ta odmiana betonu komórkowego H H produkowana z gęstością 325 ± 25 kg/m3 osiąga doskonały współczynnik przewodzenia ciepła o wartości λ10,dry = 0,095 W/(m·K). Dzięki tak niskiemu współczynnikowi bloczki H H TERMO są jednymi z nielicznych, z których można wykonywać spełniające zaostrzone wymogi ściany jednowarstwowe.

Dobór grubości ściany do obowiązujących przepisów

Aby wykonać ścianę zgodnie z obowiązującymi przepisami, trzeba jedynie dobrać odpowiednią jej grubość. Dzięki parametrom cieplnym bloczka H H TERMO nie trzeba rezygnować z korzyści związanych ze ścianą jednowarstwową - szybkiego wznoszenia ściany zewnętrznej o „gotowych” parametrach cieplnych czy braku kosztów związanych z zakupem i montażem izolacji termicznych. Dla inwestorów czy wykonawców, dla których krótki czas wykonania inwestycji jest kluczowym zagadnieniem, ściana jednowarstwowa jest rozwiązaniem optymalnym. Oczywiście dla zwolenników ściany warstwowej, ocieplonej z zewnątrz styropianem czy wełną mineralną, produkt H H TERMO jest rozwiązaniem lepszym, cieplejszym od „zimniejszych” konkurencyjnych systemów. Zakładając, np. taką samą grubość ściany konstrukcyjnej i taką samą grubość izolacji cieplnej, ściana wykonana z bloczka H H TERMO nie ma dla siebie konkurencji (tabela 2).

Tabela 2. Przykładowe rozwiązania ściany zewnętrznej z wykorzystaniem bloczka H H TERMO PP2-0,35 oraz odpowiadające im wartości współczynnika U:

H H

H H
Zwróć uwagę na jakość wykonania ściany

W budownictwie energooszczędnym, oprócz parametrów technicznych ściany, bardzo istotna jest również jakość jej wykonania. Technologia ścian murowanych z bloczków z betonu komórkowego również w tym zakresie charakteryzuje się zaletami stawiającymi ją przed konkurencją. Przede wszystkim bloczki H H wytwarzane są z najmniejszą tolerancją produkcji ± 1 mm. Tak doskonała jakość elementów ściennych pozwala stosować w murze zaprawy o grubości tylko 1÷2 mm. Cienkie spoiny to z kolei ograniczenie do minimum strat ciepła na tym elemencie. Bloczki z betonu komórkowego są produktami bardzo łatwymi w obróbce, przycinaniu, docinaniu. Praktycznie każdy docięty element można wykorzystać w kolejnej warstwie. Mur z betonu komórkowego staje się jednomateriałowym monolitem, w którym nie ma potrzeby uzupełniania ubytków, szczelin, uszkodzeń zimniejszym „wypełniaczem” w postaci zaprawy czy betonu. I na koniec element systemowy, który jest nieodzownym dopełnieniem ściany, zwłaszcza jednowarstwowej. Mamy tu na myśli prefabrykaty nadprożowe H H. Są to belki nadprożowe wykonane ze zbrojonego, „ciepłego” betonu komórkowego. Belkami takimi można „przekrywać” otwory okienne i drzwiowe mające rozpiętość do 2,5 m i co najważniejsze, eliminują one możliwość powstania mostka cieplnego w tym newralgicznym miejscu muru.

Rozwój nowoczesnych technologii budowlanych zgodny jest z „energooszczędnymi” zmianami zachodzącymi w gospodarce. Odchodzą w zapomnienie technologie energochłonne, skomplikowane, słabe jakościowo. Natomiast doceniane są te systemy, które specjalizują się w konkretnych dziedzinach, które od lat pracują nad udoskonaleniem swoich parametrów. W tym kontekście beton komórkowy H H mający doskonałe właściwości „cieplne” staje się niekwestionowanym liderem w kluczowych dla energooszczędności ścianach.


Poradnik inwestora29/05/2017MATERIAŁY BUDOWLANE
Jak powiększyć przestrzeń na poddaszu? Nowa kolekcja firmy VELUX
Poczucie przestrzeni, panoramiczny widok, niezwykłe możliwości aranżacji i komfortowe miejsce do życia – tak wiele można zyskać wykorzystując na poddaszu nowatorskie rozwiązania firmy VELUX...
11/05/2017MATERIAŁY BUDOWLANE
Nowe, trzyszybowe okno dachowe VELUX do łazienki i kuchni
Energooszczędne, trzyszybowe, odporne na wilgoć i w przystępnej cenie – to główne zalety nowego okna dachowego VELUX GLU, które dostępne jest w podstawowej ofercie firmy od kwietnia....
28/04/2017TEMATY SPECJALNE
Aplikacja ViCare – instalacja grzewcza zawsze pod kontrolą
Nowa aplikacja mobilna Viessmann ViCare App to sposób na komfortową obsługę urządzenia grzewczego przez Internet....
26/04/2017MATERIAŁY BUDOWLANE
Dom aktywnych rozwiązań stworzony dla Twojego komfortu!
Z inicjatywy firmy VELUX i sześciu pracowni architektonicznych powstała kolekcja projektów nowoczesnych domów nawiązująca do idei budownictwa aktywnego...
Reklama
Convector
Reklama
Fakro
Reklama
Purmo
Reklama
Awilux
Reklama
Solbet
Reklama
Viessmann
Reklama