FaceBook
infolinia 801 80 80 80
www.archeton.pl

Drukuj

strona główna > PORADNIK INWESTORA > Wnętrza i urządzanie domu > Wnętrza - inspiracje i porady > Nowoczesne płytki dają zupełnie nowe możliwości

Nowoczesne płytki dają zupełnie nowe możliwości

Nowoczesne płytki są dziś technologicznie i wzorniczo bardzo oddalone od tego, co producenci proponowali jeszcze 10 lat temu. Na naszych oczach doszło do pewnego rodzaju rewolucji, z której wszyscy możemy korzystać.
Można zaobserwować dwie, bardzo istotne zmiany. Pierwsza z nich dotyczy rozmiaru i grubości płytek. Dzięki unowocześnieniu metod produkcji, stało się możliwe wytwarzanie okładziny ceramicznej która może mieć coraz większy format. Równocześnie pojawiły się produkty, które mają niższą od standardowej grubość. W niektórych przypadkach obie te cechy idą w parze co zaowocowało taflami ceramicznymi o rozmiarze 1x3 m, których grubość może wynieść zaledwie 3 mm.

Dekadę temu standardowym formatem dla płytek podłogowych był kwadrat o długości boku zbliżonej do 30 centymetrów. Rozmiar 45x45 był nazywany dużym. Dziś nasze postrzeganie wielkości płytek przesunęło się o jakieś 30 centymetrów dalej – standardem stał się rozmiar 60x60, choć można wybierać w płytach zdecydowanie większych – 90x90 a nawet 120x120. Największą płytą, o nie zmniejszanej grubości, są obecnie tafle gresu wielkości 120x180 centymetrów. Praca nad takim materiałem jest sporym wyzwaniem dla fachowców zajmujących się jego instalowaniem. Ze względu na rozmiar, jest on nieco bardziej kłopotliwy podczas docinania i instalowania. Również, ze względu na wagę pojedynczego elementu – na przykład taki największy gres ma grubość około 2 centymetrów, co powoduje, że jedna sztuka takiej płytki waży około 80 kilogramów. I to właśnie m.in. waga dużych płyt ceramicznych zainspirowała producentów, do „odchudzenia” gresów. Płytki o pomniejszonej grubości, zwane czasami „thin”, albo „slim”, ma w swojej ofercie już niemal każda licząca się fabryka. Można wśród nich znaleźć dwa rodzaje.

Pierwszy to specjalistyczne produkty, które mają rozmiar sięgający 100x300 cm, a których grubość jest uzależniona od zakładanego miejsca stosowania. W najprostszej wersji, przeznaczonej do ułożenia na ścianach, ta grubość to zaledwie 3mm. Ale istnieją również płyty, w których te 3 milimetry są wzmocnione siatką z włókna szklanego albo drugą warstwą takiej samej płyty, co daje okładzinę o grubości 6 milimetrów. Mimo tego, że są cienkie, płyty takie mają bardzo wysokie parametry techniczne, bywają odporniejsze na zarysowania i ścieranie od przeciętnych gresów, a dodatkowo mają większą elastyczność, co z kolei pozwala nawet na przyklejanie ich do powierzchni, które biegną według łagodnej krzywizny. Drugim z produktów pocienianych są gresy, które mają grubość około 5 milimetrów. Nie występuje w tym przypadku wzmacnianie siatką albo sklejanie dwóch elementów razem. Tego rodzaju płytki nie osiągają już tak imponujących rozmiarów i zwykle mają wielkość taką, jak tradycyjne pierwowzory. Bo często zdarza się, że fabryki proponują dwie wersje tej samej płytki – klasyczną i pocienianą.
Druga rzecz, która odróżnia współczesne okładziny ceramiczne od tych, które produkowane były jeszcze dekadę temu, to ich wygląd, rysunek znajdujący się na ich powierzchni. W ostatnich latach zdarzył się prawdziwy przewrót w technikach nanoszenia barwnika na powierzchnię płytek. To co do niedawna było robione prostymi metodami sitodrukowymi, dziś jest nakładane przy pomocy urządzeń do wydruku cyfrowego, których zasada działania jest podobna jak w przypadku biurowej drukarki. Tylko skala jest nieco większa. Ta zmiana sprawiła, że na powierzchnię ceramiki można nanieść aplikacje porównywalną do tych, jakie trafiają na kartkę papieru. Dzięki temu dziś fabryki chętnie kopiują produkty naturalne – drewno i kamień. Nigdy wcześniej imitacje tych materiałów nie były tak udane, nie były tak wiernymi kopiami. Obecnie wystarczy wziąć kawałek tego co ma zostać powielone, zeskanować go, a potem wydrukować na płytach ceramicznych, dowolną ilość razy. Dzięki temu, bez wysiłku można znaleźć płytki ceramiczne, które wizualnie mogą śmiało konkurować z tym, co stworzyła Matka Natura, a jednocześnie zachowują parametry techniczne okładziny ceramicznej.
Oczywiście, nie zmieni to faktu, że płytki nigdy nie będą posiadały pewnych swoistych właściwości, za które kamień naturalny i drewno są cenione. Jednak współczesne imitacje mają szansę zaistnieć tam, gdzie powinny być stosowane materiały o większej odporności, na ścieranie, na wysoką temperaturę, na wilgoć, a jednocześnie jest oczekiwany produkt o konkretnym, „naturalnym” wyglądzie.
Rozpowszechnienie się ciekawych namiastek drewna i kamienia to nie jedyna konsekwencja wprowadzenia nadruku cyfrowego na płytkach. Dzięki tej metodzie produkcyjnej pojawiła się również inna interesująca propozycja – dekoracje, które wykorzystują elementy fotografii. Mają one formę pojedynczych dekoracji albo całych kompozycji, dzięki którym można stworzyć nawet coś w rodzaju fototapety.
Najnowsza metoda nanoszenia barwnika stworzyła również sytuację, w której technicznie możliwe stało się realizowanie indywidualnych projektów. Takie możliwości daje kilka fabryk, które zakładają wyprodukowanie bardzo krótkich serii, na konkretne zamówienie. Skorzystanie z takiej oferty pozwala na wykreowanie możliwie najbardziej spersonalizowanego wnętrza.
Przygotowała: Monika Gibes
specjalista produktowy w firmie Excellent

Poradnik inwestora30/03/2021STOLARKA BUDOWLANA
Przyjemny klimat na poddaszu przez cały rok
Poddasze to zaciszna część budynku, w której możemy zorganizować sobie wygodną przestrzeń wypoczynku bądź spokojne miejsce pracy. Niezależnie od funkcji pomieszczeń na poddaszu, zawsze pot...
18/03/2021IZOLACJE I ELEWACJE BUDYNKU
Jak wybrać właściwy kolor fasady?
Elewacja domu to coś więcej niż warstwa ochronna budynku. To także wizytówka mieszkańców, która wspólnie z projektem domu określa ich gust oraz stosunek do świata...
16/02/2021WYBÓR DZIAŁKI BUDOWLANEJ
Budowa domu na wąskiej działce
Zaprojektowanie i budowa domu na wąskiej działce, tak aby był on funkcjonalny i estetyczny, jest zadaniem dość trudnym, wymagającym odpowiednich umiejętności. Jednak obecnie mały metraż dzia...
11/01/2021WYBÓR PROJEKTU DOMU
Dom parterowy - zalety i wady
Dom parterowy, parterówka, projekty domów, projekt domu, projekty domow, projekt dom, budowa domu, dom a wąską działkę, dom tani w budowie...
Reklama
VELUX
Reklama
Solbet
Reklama
JAWAR
Reklama
FAKRO
Reklama
Gór-stal

INFORMACJA O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH
ZGODNIE Z RODO – OBOWIĄZEK INFORMACYJNY

Szanowni Państwo, Szanowny kliencie
zgodnie z art. 13 ust. 1 i 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, że administratorem, czyli podmiotem decydującym o tym, jak będą wykorzystywane Wasze dane osobowe, jest ARCHETON Sp. z o.o. z siedzibą ul. Cystersów 9, 31-553 Kraków reprezentowana przez Zarząd.

Wasze dane osobowe będą przetwarzane przez nas w celu realizacji usług świadczonych przez naszą jednostkę.

Informujemy, że:
  1. Macie prawo do żądania od administratora dostępu do Waszych danych osobowych, wizerunkowych i głosowych ich sprostowania, ograniczenia przetwarzania, a także prawo do przenoszenia danych.
  2. Dane osobowe będą przechowywane przez okres wynikający z przepisów prawa, w szczególności ustawy z dnia 14 lipca 1983 r. o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach oraz rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 stycznia 2011 r. w sprawie instrukcji kancelaryjnej, jednolitych rzeczowych wykazów akt oraz instrukcji w sprawie organizacji i zakresu działania archiwów zakładowych.
  3. Macie prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
  4. Podanie danych osobowych jest warunkiem realizacji usług świadczonych przez naszą jednostkę, określonych w przepisach prawa.
  5. Konsekwencją niepodania danych jest brak możliwości świadczenia usługi, o którą się Państwo staracie.
  6. Podstawę prawną przetwarzania Waszych danych stanowi art. 6 ust. 1 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016, str. 1), tzn. dane będą przetwarzane na podstawie Waszej zgody lub na podstawie przepisów prawa.
Dane kontaktowe administratora danych osobowych: e-mail: ado@archeton.pl.