infolinia 801 80 80 80
www.archeton.plstrona główna > PORADNIK INWESTORA > BUDOWA DOMU > Eekologia i energooszczędność > Nowoczesne sposoby na oszczędne ogrzewanie domu

Nowoczesne sposoby na oszczędne ogrzewanie domu

Pierwsza faza w zakresie planowania nowego, wymarzonego domu jest dla inwestora zawsze bardzo ekscytującym i przyjemnym momentem. Natomiast po wyborze projektu napotyka on na wiele wyzwań takich np. jak zapoznanie się z przepisami prawa budowlanego, wybór materiałów czy wys zukanie dobrej ekipy budowlanej i instalacyjnej.

W natłoku informacji oraz decyzji do podjęcia inwestor często zapomina, o kosztach eksploatacji, które będzie ponosił przez wiele lat użytkowania domu. Dlatego niezwykle istotnym jest aby już na etapie planowania pomyśleć o potencjalnych kosztach utrzymania domu, w szczególności tych, które generowane są przez ogrzewanie.
Źródło: Eurostat, 2010
Składowe całkowitych kosztów utrzymania domu
Na roczne utrzymanie domu składają się następujące koszty: ogrzewanie domu i ciepłej wody użytkowej, kanalizacja, urządzenia elektryczne (pralka, zmywarka, suszarka, lodówka, mikrofalówka), dodatkowa ochrona. Według danych Eurostat z 2010 roku najwięcej energii zużywane jest na centralne ogrzewanie i ciepłą wodę użytkową. W sumie stanowi to 81% całkowitych kosztów utrzymania domu. Z myślą o swoim przyszłym budżecie domowym warto poświęcić część energii na rozpoznanie możliwie najtańszych w eksploatacji źródeł ogrzania domu i przygotowania ciepłej wody użytkowej.
Źródła ciepła i koszty eksploatacji
Skupiając się na największych kosztach, jakimi jest ogrzewanie (c.o.) i ciepła woda użytkowa (c.w.u.) inwestor ma możliwość wybrać kilka źródeł ciepła. Poniższy wykres pokazuje przykładowe roczne koszty c.o. i c.w.u. dla domu o łącznej powierzchni ogrzewania 200m2, zamieszkiwanego przez 4 osoby. Całkowite zapotrzebowanie na energię dla tego domu i rodziny to ok. 28000kWh.
Źródło: Danfoss, ceny poszczególnych źródeł ciepła ze stycznia 2012r.
Najbardziej komfortowym źródłem ciepła, jest takie źródło, które samodzielnie dopasowuje temperaturę do potrzeb użytkowników, jest czyste, zajmuje niewiele miejsca, nie wymaga dbania o dostarczenie paliwa, a tym samym nie generuje problemów związanych z dłuższą nieobecnością domowników. Wymagania te spełnia tylko pompa ciepła oraz kocioł kondensacyjny. Wybierając między najtańszą w eksploatacji pompą ciepła a kotłem kondensacyjnym na gaz ziemny mamy różnicę w wysokości rachunków na poziomie ok. 4500 pln na korzyść pompy ciepła. W skali 10 lat jest to 45000 pln przy założeniu, że nie zmieniają się ceny paliw. Dodatkowe korzyści wynikające z wyboru pompy ciepła, jako źródła ciepła i ciepłej wody użytkowej to możliwość nieograniczonego wyboru miejsca inwestycji, co jest też związane z niższą ceną działki, zapewnieniem chłodzenia (pompy ciepła Danfoss mają możliwość chłodzenia) jak również ochrona środowiska – nawet 75% ciepła pozyskiwane jest z darmowej energii słońca.
Co to jest pompa ciepła i jak to działa?
Pompa ciepła jest rozwiązaniem, które efektywnie odzyskuje energię słońca, która znajduje się w powietrzu, ogrzanym gruncie, skałach i wodzie. Pompy ciepła dzielimy na dwa rodzaje: Gruntowe pompy ciepła – odzyskują energię z gruntu, skał, wody za pomocą pionowego lub poziomego wymiennika ciepła (są to rury wpuszczone w głąb ziemi lub ułożone poziomo na głębokości 1,5 – 2m); Powietrzne pompy ciepła – efektywnie odzyskują energię z powietrza. Nawet 75% rocznego zapotrzebowania na energię cieplną domu może być zrealizowane dzięki energii słońca, przy pomocy pompy ciepła. Przekłada się to na znaczące szczędności eksploatacyjne domu. Kalkulator porównujący w przybliżeniu indywidualne koszty związane z utrzymaniem domu oraz animacja z działania pompy ciepła znajduje się na www.pompyciepla.danfoss.pl
Schemat
1. Czynnik obiegu dolnego źródła (ciecz niezamarzająca) znajdujący się w wymienniku pionowym lub poziomym, odbiera energię cieplną z gruntu, powietrza i wody.
2. Następnie oddaje to ciepło bezpiecznemu dla środowiska czynnikowi w pompie ciepła, co powoduje odparowywanie tego czynnika.
3. Uzyskany w ten sposób gaz zostaje sprężony przez sprężarkę, przez co jego temperatura wzrasta i następnie uzyskane ciepło przekazywane jest do instalacji centralnego ogrzewania. Skroplony gaz powraca do stanu sprzed sprężenia i proces zaczyna się od nowa.

Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze pompy ciepła
Pompa ciepła powinna być rozwiązaniem obliczonym na działanie na wiele lat. Doświadczenia Danfoss to zwykle 25 lat biorąc nawet pod uwagę zmieniającą się technologię. Nie każdy producent ma za sobą taki bagaż doświadczeń. Danfoss już od ponad 35 lat dostarcza pompy ciepła i może pochwalić się ponad 450 000 inwestycji z wykorzystaniem swoich urządzeń, zarówno powietrznych jak i gruntowych. Współczynnik efektywności (COP) a jeszcze ważniejszy SPF (średnioroczny współczynnik efektywności) powinien być możliwie najwyższy i rzetelnie obliczony najlepiej przez niezależną instytucję. Pod koniec 2011 roku powietrzna pompa ciepła DHP-AQ otrzymała najwyższe wyniki w zakresie wydajności i efektywności, spośród 11 badanych pomp typu powietrze/woda, dostępnych na rynku. Badania prowadzone były przez niezależną organizację – Szwedzką Agencję Energii. Kierując się przy wyborze najlepszej pompy ciepła warto sprawdzić te informacje.
Pompy ciepła Danfoss posiadają międzynarodowy znak jakości EHPA (European Heat Pumps Association).

Więcej informacji o działaniu pomp ciepła, kalkulator kosztów, opinie klientów znajdą Państwo na www.pompyciepla.danfoss.pl

Poradnik inwestora11/10/2017MATERIAŁY BUDOWLANE
HH easy - pakiet płytek
Od zarania dziejów człowiek zmieniał otaczającą go przestrzeń zaznaczając swoją indywidualność i pomysłowość. Wychodząc naprzeciw tym oczekiwaniom oraz w myśl zasady, że budowanie powi...
02/10/2017ADAPTACJE PROJEKTÓW
ZE SPIŻARNIĄ, CZY BEZ?
...
01/09/2017MATERIAŁY BUDOWLANE
HH easy – pakiet płytek z betonu komórkowego
Ostatnim krokiem przed wprowadzeniem się do wymarzonego domu czy mieszkania jest etap jego wykończenia. Planujemy wówczas rozkład i kształt pomieszczeń, umiejscowienie elementów łazienki, kuch...
25/08/2017IZOLACJE I ELEWACJE BUDYNKU
Termo Organika nr 1 wśród producentów materiałów izolacyjnych
Największy producent styropianu w Polsce oraz kompletnego systemu ociepleń otrzymał „Złoty Laur Konsumenta 2017” w kategorii „Materiały termoizolacyjne” w ogólnopolskim plebiscycie Laur ...
Reklama
Convector
Reklama
Fakro
Reklama
Purmo
Reklama
Awilux
Reklama
Solbet
Reklama
Viessmann
Reklama