infolinia 801 80 80 80
www.archeton.plOszczędzaj z pompą ciepła

Energia odnawialna stała się już częścią naszej codzienności. W wyniku dynamicznego wzrostu cen i stopniowej redukcji wydobycia paliw kopalnych oraz coraz większej świadomości ekologicznej polskiego społeczeństwa, geotermalne źródła energii stanowią opłacalną oraz przyjazną środowisku alternatywę w dziedzinie ogrzewania. Jednym z rozpowszechnianych i zyskujących coraz większe uznanie wśród odbiorców sposobów wykorzystania energii odnawialnej jest gruntowa pompa ciepła.
Wzrost kosztów ogrzewania tradycyjnymi systemami czyni instalację z pompą ciepła konkurencyjnym rozwiązaniem, przy zastosowaniu którego użytkownik nie będzie narażony na niespodziewany wzrost opłat. Jednocześnie spośród wszystkich energii odnawialnych, gruntowa pompa ciepła jest rozwiązaniem, które w 100% pokrywa zapotrzebowanie na ciepło przez cały rok oraz może być stosowana praktycznie wszędzie, niezależnie od warunków gruntowych panujących na terenie inwestycji. Kluczowy dla efektywności pracy instalacji jest fakt, że aby dostarczyć do budynku 1kWh energii, potrzebujemy pobrać z sieci elektrycznej jedynie około 1 (w zależności od typu pompy ciepła) tej wartości czyli 0,25 kWh, a pozostałe 0,75 kWh pobieramy z gruntu. W porównaniu z tańszymi paliwami dostępnymi na polskim rynku, pompy ciepła wypadają korzystnie i pozwalają obniżyć nawet do 30% wydatki na ogrzewanie (w odniesieniu do kotła atmosferycznego zasilanego gazem płynnym). Sofath, jako europejski lider w dziedzinie pomp ciepła, już od 30 lat proponuje swoim klientom rozwiązania, które uwzględniają zarówno komfort cieplny, jak i ekonomiczny użytkowników, gwarantując jednocześnie sprawny i efektywny dobór oraz wykonanie instalacji. Nową generację pomp ciepła marki Sofath reprezentują systemy Natea, Caliane oraz Termeo E2.

System Natea jest nowatorskim rozwiązaniem, działającym w oparciu o technologię „bezpośredniego parowania/bezpośredniego skraplania“, a jego serce stanowi pompa ciepła, która pozwala poprzez wykorzysta- nie procesu bezpośredniego odparowania, pozyskać energię zgromadzoną w ziemi przez kolektor gruntowy (poziomy lub pionowy) i dostarczyć ją do wnętrza domu celem jego ogrzania. W systemie Natea transfer ciepła jest zapewniony dzięki w pełni ekologicznemu, bezpiecznemu czynnikowi R410A pracującemu w obiegu zamkniętym. Takie rozwiązanie eliminuje konieczność stosowania wymienników pośredniczących, co w znacznym stopniu wpływa na zwiększenie sprawności układu oraz ograniczenie powierzchni gruntu niezbędnego do pozyskiwania odpowiedniej ilości ciepła. Ciepło jest pobierane z gruntu za pomocą kolektorów z rur miedzianych w osłonie polietylenowej, a dostarczane do domu systemem ogrzewania podłogowego również wykonanego z rur miedzianych. Wybór miedzi zarówno do budowy kolektora gruntowego, jak i ogrzewania podłogowego, gwarantuje nie tylko równomierne rozprowadzenie ciepła w całym domu, ale również najwyższą sprawność oraz bezawaryjność działania układu przez wiele lat. Natomiast zminimalizowanie ilości połączeń oraz zastosowanie łączeń na lut twardy, zapewnia wytrzymałość systemu oraz stanowi o jego szczelności. Jako że jest to rozwiązanie optymalne, trudno się dziwić, że Natea jest systemem najczęściej sprzedawanym: przekonało się do niego już ponad 40 000 klientów Sofath.
Caliane RT – bezpośrednie parowanie / woda
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, wraz z początkiem roku 2012 Sofath wprowadził na rynek unowocześniony system Caliane RT. Technologia nowego Caliane RT nadal bazuje na połączeniu czynnika R410A w kolektorach na zewnątrz budynku i układu wodnego w jego wnętrzu, a pozyskiwanie ciepła w systemie zapewnione jest dzięki wspomnianemu wyżej czynnikowi, krążącemu w obiegu zamkniętym kolektora gruntowego (poziomego lub pionowego) i pompy ciepła. Jednak zasadnicze udoskonalenie stanowi możliwość uzyskania wody o temperaturze do 65°C. Takie rozwiązanie zapewnia ciepłą wodę użytkową przez cały rok, ogrzewaną przez układ hydrauliczny oraz poszerza zakres możliwości stosowania Caliane RT umożliwiając montaż pompy w starszych budynkach będących po termomodernizacji, jednocześnie zachowując możliwość łączenia pompy z innymi źródłami ciepła poprzez zasobnik buforowy. Pętle instalacji zewnętrznej pobierające ciepło z otoczenia stanowią, podobnie jak w Natea, hermetyczną sieć powlekanych rur miedzianych, ułożonych w postaci kolektora poziomego o powierzchni od 100% do 150% powierzchni ogrzewanej na głębokości od 100cm do 120 cm lub w odwiertach pionowych składających się z zespołu studni o głębokości do 30 m. W budynku za transport ciepła odpowiada klasyczna, wodna instalacja, czyli ogrzewanie podłogowe, ścienne lub grzejniki niskotemperaturowe. Jej zadaniem jest dostarczenie odpowiedniej ilości energii cieplnej do każdego pomieszczenia w celu zapewnienia komfortu użytkownikom.
Pompy ciepła Sofath Caliane RT gwarantują pokrycie 100% zapotrzebowania na ciepło budynku nawet przy największych mrozach. Gama nowej Caliane RT składa się z 4 podstawowych modeli kompresorów o mocy od 5,91 do 17,1 kW zapewniających ogrzewanie zarówno budynku, jak i c.w.u. System Caliane RT jest bardzo elastycznym systemem. W budynkach, których zapotrzebowanie na ciepło jest znacznie większe (o powierzchni do 600 m2) istnieje możliwość zastosowania dwóch kompresorów umieszczonych w jednej obudowie – Bi-Caliane. Wówczas moc nominalna pompy ciepła wzrasta osiągając wartość od 20,92 kW – 34,2 kW. System sterowania, który w pompie Caliane RT umożliwia użytkownikowi osobne sterowanie temperaturą w każdym pomieszczeniu, w przypadku Bi-Caliane pozwala na uruchomienie jednego lub dwóch kompresorów w zależności od chwilowego zapotrzebowania budynku na ciepło. Poszerzona o opcje pompa Caliane RT pozwala również na wytworzenie ciepłej wody użytkowej, klimatyzację domu w lecie oraz podgrzewanie basenu. Szereg możliwości oraz szeroki zakres mocy pomp Caliane RT pozwala określić je mianem „komfortu na miarę”.
Caliane RT – bezpośrednie parowanie / woda
Sofath w trosce o maksymalne ograniczenie kosztów eksploatacyjnych związanych z ogrzewaniem budynku bazuje na technologii bezpośredniego odparowania (Natea, Caliane), co eliminuje konieczność stosowania glikolu w kolektorze gruntowym (którego zastosowanie wiąże się z kosztami jego cyklicznej wymiany – średnio co 3-4 lata) i zainstalowania dodatkowej, zasilanej elektrycznie pompy obiegowej. Niestety nie wszędzie wymieniona technologia może być wykorzystana. Do takich sytuacji możemy zaliczyć instalacje w których:
  • inwestor wykonał już kolektor gruntowy (pionowy lub poziomy) przystosowany do pomp glikolowych,
  • mamy minimalną ilość miejsca i możemy wykonać maksymalnie 1, 2 odwierty głębinowe,
  • mamy do dyspozycji podziemne cieki wodne o wydajności pozwalającej na pozyskanie ciepła do ogrzania budynku.
W powyższych przypadkach firma Sofath poleca kolejną z nowości roku 2012 czyli pompę ciepła Termeo E2. Ten opracowany w niemieckich zakładach grupy BDR Thermea (właściciel marki Sofath) typoszereg, zapewnia najwyższy komfort użytkowania oraz szeroki zakres zastosowania w budownictwie jednorodzinnym, gwarantując otrzymanie ciepła zarówno z gruntu jak i z wody. Do dyspozycji mamy 16 modeli o mocy od 5,4 do 27,5 kW ze współczynnikiem efektywności COP osiągającym wartość 5,76 (Te13 NAP). Sercem pompy jest nowoczesny, opracowany specjalnie dla pomp ciepła kompresor typu Scroll. Natomiast system grzewczy budynku opiera się na instalacji wodnej i dostarcza ciepło poprzez ogrzewanie podłogowe, ścienne lub grzejnikowe. Rozwiązania zastosowane w Termeo E2 pozwoliły na uzyskanie wysokiej efektywności oraz niskiego poziomu hałasu, mającego znaczący wpływ na komfort. Moc akustyczna nowych pomp Termeo wynosi maksymalnie 50 dBA.
Przygotowała firma Sofath, pompy ciepła

Poradnik inwestora24/08/2017IZOLACJE I ELEWACJE BUDYNKU
Styropian Austrotherm – zdrowe serce każdego systemu dociepleń
Każdy z nas wie, jak ważnym organem dla naszego organizmu jest serce. Dla każdego oczywistym jest, że o to serce należy odpowiednio dbać. Podobnie jest z systemem ocieplenia ścian zewnętrznych...
29/05/2017MATERIAŁY BUDOWLANE
Jak powiększyć przestrzeń na poddaszu? Nowa kolekcja firmy VELUX
Poczucie przestrzeni, panoramiczny widok, niezwykłe możliwości aranżacji i komfortowe miejsce do życia – tak wiele można zyskać wykorzystując na poddaszu nowatorskie rozwiązania firmy VELUX...
11/05/2017MATERIAŁY BUDOWLANE
Nowe, trzyszybowe okno dachowe VELUX do łazienki i kuchni
Energooszczędne, trzyszybowe, odporne na wilgoć i w przystępnej cenie – to główne zalety nowego okna dachowego VELUX GLU, które dostępne jest w podstawowej ofercie firmy od kwietnia....
28/04/2017TEMATY SPECJALNE
Aplikacja ViCare – instalacja grzewcza zawsze pod kontrolą
Nowa aplikacja mobilna Viessmann ViCare App to sposób na komfortową obsługę urządzenia grzewczego przez Internet....
Reklama
Convector
Reklama
Fakro
Reklama
Purmo
Reklama
Awilux
Reklama
Solbet
Reklama
Viessmann
Reklama