FaceBook
infolinia 801 80 80 80
www.archeton.pl

Drukuj

strona główna > PORADNIK INWESTORA > Przed budową > WYBÓR PROJEKTU DOMU > Oszczędzanie zaczyna się już od projektu domu

Oszczędzanie zaczyna się już od projektu domu

Oszczędzać można na każdym etapie inwestycji, jaką jest budowa domu. Kluczowy jest jednak moment wyboru projektu, bo tu decyduje się skala wydatków: tych bezpośrednio związanych z budową jak i tych, dotyczących wynagrodzenia projektantów.

Projekt ekonomiczny to taki, w którym nic nie trzeba zmieniać

Projekt gotowy, tańszy od indywidualnego, pozwala oszczędzać już na etapie przygotowania dokumentacji budowy. Musimy być jednak konsekwentni i wykorzystać w pełni proponowane rozwiązania, bo każda zmiana oznacza konieczność sfinansowania dodatkowej pracy projektantów adaptujących. Mniej przewidywalne stają się także koszty budowy. W skrajnych przypadkach duże zmiany, ingerujące w pierwotną koncepcję budynku, mogą postawić pod znakiem zapytania opłacalność przeróbek w porównaniu z kosztem projektu indywidualnego!
Najwięcej zaoszczędzą ci inwestorzy, którym wystarczy determinacji i cierpliwości, aby znaleźć projekt nie wymagający żadnych zmian. Wśród kilkuset propozycji to jest możliwe! Zaawansowana wyszukiwarka projektów na stronie głównej uwzględnia szereg poszukiwanych cech domu i ułatwia samodzielne przeczesywanie oferty. Pomocą służy także nasz doradca projektowy.

Gdzie w projekcie domu szukać oszczędności?

 • w wielkości domu
  optymalny wybór wielkości pomieszczeń i całego budynku omówiliśmy w naszym cyklu "Dziesięć reguł wyboru projektu". Przytoczmy więc tu jedynie najważniejsze ostrzeżenie: zbyt często powstają domy za duże. Trudno je potem ogrzewać i remontować. Rozważmy raczej wybór projektu dającego możliwość rozbudowy, niż budowanie na zapas. Przypominamy, że zestaw małych domów o powierzchni do 120 mkw prezentujemy na stronie głównej. Zawiera on aż 352 różnorodne propozycje!
 • w kształcie bryły budynku
  zwarty, czworokątny rzut domu jest łatwy do wytyczenia dla geodety, którego wynagrodzenie rośnie z każdym kolejnym narożnikiem budynku.. Dla przykładu ilość punktów do wytyczenia w projektach o zbliżonej powierzchni użytkowej: Majka Puzon– 17, Tarot – 4! Przy stawce 100-200 zł za punkt, różnica może zatem sięgać nawet 2,6 tys. zł! Nieskomplikowany pod względem rzutu i bryły dom jest prosty w budowie. Oszczędzamy np. na szalowaniu elementów wylewanych na mokro. Trudniej popełnić błędy, a to jest istotne, zwłaszcza w gospodarczym systemie prowadzenia inwestycji, w którym wiele prac wykonują osoby bez specjalnych kwalifikacji. Zwarty rzut gwarantuje energooszczędność i niskie koszty ogrzewania domu w przyszłości, bo niewielka powierzchnia ścian zewnętrznych utrudnia ucieczkę ciepła,
 • w kształcie dachu
  tańsze w konstrukcji są proste, dwuspadowe dachy bez lukarn. Najwięcej oszczędzą inwestorzy, którym uda się oświetlić pomieszczenia poddasza jedynie oknami w ścianach szczytowych. Tu zysk na materiale i robociźnie idzie także w parze z energooszczędnością,
 • w ilości koniecznych prac ziemnych
  prace ziemne należą do najdroższych na placu budowy. Dodatkowo utrudnieniem są często niekorzystne warunki naturalne na działce i wysoki poziom wód gruntowych. Dlatego mniej wydamy na budowę domu niepodpiwniczonego lub podpiwniczonego tylko częściowo i to w taki sposób, że wykorzystany zostaje naturalny spadek terenu,
 • w układzie instalacji wewnętrznych w budynku
  mniej wydamy na wykonanie instalacji wodno-kanalizacyjnej jeśli pomieszczenia typu: łazienka, kuchnia będą sąsiadowały ze sobą w domu parterowym, a w dwukondygnacyjnym znajdują się jeden nad drugim.
  Oszczędnościom sprzyja także blokowanie trzonów wentylacyjnych, spalinowych, dymowych w jak najmniejszej ilości kominów.
 • w rozwiązaniach energooszczędnych
  grubość izolacji termicznej, naturalne źródła energii, niskoemisyjne okna czy systemy odzyskiwania ciepła ze zużytego powietrza - to wydatki, które gwarantują oszczędności rozłożone na lata. Bez specjalnych nakładów i już od początku budowy zaoszczędzić można wybierając projekt bez balkonów oraz dostosowując ilość i sposób rozmieszczenia okien do naturalnych warunków nasłonecznienia, panujących na działce.

Projekty najprostsze, najmniejsze, najtańsze...

Specjalnie na potrzeby naszego cyklu TANIE BUDOWANIE przygotowaliśmy listę projektów niepodpiwniczonych domów o powierzchni użytkowej do 140 mkw powierzchni użytkowej o czworobocznych rzutach, dwuspadowym dachu bez lukarn i bez balkonów - zabacz listę projektów.

Poradnik inwestora30/03/2021STOLARKA BUDOWLANA
Przyjemny klimat na poddaszu przez cały rok
Poddasze to zaciszna część budynku, w której możemy zorganizować sobie wygodną przestrzeń wypoczynku bądź spokojne miejsce pracy. Niezależnie od funkcji pomieszczeń na poddaszu, zawsze pot...
18/03/2021IZOLACJE I ELEWACJE BUDYNKU
Jak wybrać właściwy kolor fasady?
Elewacja domu to coś więcej niż warstwa ochronna budynku. To także wizytówka mieszkańców, która wspólnie z projektem domu określa ich gust oraz stosunek do świata...
16/02/2021WYBÓR DZIAŁKI BUDOWLANEJ
Budowa domu na wąskiej działce
Zaprojektowanie i budowa domu na wąskiej działce, tak aby był on funkcjonalny i estetyczny, jest zadaniem dość trudnym, wymagającym odpowiednich umiejętności. Jednak obecnie mały metraż dzia...
11/01/2021WYBÓR PROJEKTU DOMU
Dom parterowy - zalety i wady
Dom parterowy, parterówka, projekty domów, projekt domu, projekty domow, projekt dom, budowa domu, dom a wąską działkę, dom tani w budowie...
Reklama
VELUX
Reklama
Solbet
Reklama
JAWAR
Reklama
FAKRO
Reklama
Gór-stal

INFORMACJA O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH
ZGODNIE Z RODO – OBOWIĄZEK INFORMACYJNY

Szanowni Państwo, Szanowny kliencie
zgodnie z art. 13 ust. 1 i 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, że administratorem, czyli podmiotem decydującym o tym, jak będą wykorzystywane Wasze dane osobowe, jest ARCHETON Sp. z o.o. z siedzibą ul. Cystersów 9, 31-553 Kraków reprezentowana przez Zarząd.

Wasze dane osobowe będą przetwarzane przez nas w celu realizacji usług świadczonych przez naszą jednostkę.

Informujemy, że:
 1. Macie prawo do żądania od administratora dostępu do Waszych danych osobowych, wizerunkowych i głosowych ich sprostowania, ograniczenia przetwarzania, a także prawo do przenoszenia danych.
 2. Dane osobowe będą przechowywane przez okres wynikający z przepisów prawa, w szczególności ustawy z dnia 14 lipca 1983 r. o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach oraz rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 stycznia 2011 r. w sprawie instrukcji kancelaryjnej, jednolitych rzeczowych wykazów akt oraz instrukcji w sprawie organizacji i zakresu działania archiwów zakładowych.
 3. Macie prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
 4. Podanie danych osobowych jest warunkiem realizacji usług świadczonych przez naszą jednostkę, określonych w przepisach prawa.
 5. Konsekwencją niepodania danych jest brak możliwości świadczenia usługi, o którą się Państwo staracie.
 6. Podstawę prawną przetwarzania Waszych danych stanowi art. 6 ust. 1 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016, str. 1), tzn. dane będą przetwarzane na podstawie Waszej zgody lub na podstawie przepisów prawa.
Dane kontaktowe administratora danych osobowych: e-mail: ado@archeton.pl.