FaceBook
infolinia 801 80 80 80
www.archeton.pl

Drukuj

strona główna > PORADNIK INWESTORA > Wnętrza i urządzanie domu > Wnętrza - inspiracje i porady > Petit Godin – klasyczne piece francuskie

Petit Godin – klasyczne piece francuskie

Godin SA to znany w Polsce i w Europie już od połowy XIX wieku najwiekszy producent pieców wolnostojących. Będące flagowym produktem firmy piece Petit Godin ciągle urzekają klasycznym pięknem i zaskakują nowymi wersjami.

Pierwsze egzempalrze tych żeliwnych piecyków powstały już w 1840 roku i są efektem pionierskich prób Jeana Baptiste Andre Godina, francuskiego przemysłowca i założyciela odlewni żeliwa w Guise we wschodniej Pikardii. Licznie występujące w polskich dworkach, pałacach czy też apartamentach mieszczan, są obecnie obiektem zainteresowania historyków sztuki i kolekcjonerów. Petit Godin (czyli „mały Godin”) to dzisiaj seria 4 klasycznych modeli – dwóch okrągłych i dwóch owalnych – o mocach grzewczych od 5 do 10 kW oraz 4 współczesnych wersji o mocach 6,5 oraz 7,5 kW. Tradycyjne modele wyróżniają się barokowym przepychem bogato rzeźbionych i ażurowych elementów z żeliwa emaliowanego. Są to znane już naszym babciom i prababciom kozy z szamotowym wnętrzem i z załadunkiem drewna od góry, przez klapę paleniska. Każdy piec stoi na trzech stylowych nóżkach, jest wyposażony w miseczkę, która wyłapuje wypadający przy wyjmowaniu popielnika popiół oraz ruchomy ruszt, który pomaga w czyszczeniu paleniska.
Oszczędności, wygoda i bezpieczeństwo
Inteligentny dom to rozwiązanie, które zdobywa kolejnych zwolenników nie tylko dlatego, że jest ciekawym gadżetem. – Inteligencja budynków umożliwia przede wszystkim oszczędzenie czasu. Dom w pewnym sensie za nas myśli – możemy go „nauczyć” naszych przyzwyczajeń oraz tego, jak powinien Dom z przyszłości możesz mieć już dziś reagować na nasze zachowania – mówi Maciej Fiedler, Prezes Zarządu Fibar Group, producenta bezprzewodowego systemu inteligencji budynków Fibaro. Inteligentny system reaguje także na warunki zewnętrzne i w ten sposób zmniejsza zużycie prądu i koszty eksploatacji. Oprogramowanie sygnalizuje bowiem sytuacje, które mogą nas narazić na niepotrzebną stratę energii. Dzięki temu zapobiegniemy na przykład pracy ogrzewania przy otwartym oknie czy podlewaniu ogrodu w deszczowy dzień. – Możemy także podzielić nasz dom na strefy i w zależności od tego, gdzie najczęściej przebywamy, odpowiednio ogrzewać lub chłodzić pomieszczenia – wyjaśnia Maciej Fiedler.
Niezaprzeczalnym atutem tego typu rozwiązań jest też zwiększenie bezpieczeństwa. System automatycznie rozpoznaje i natychmiast reaguje na sytuacje, które mogą zagrażać domownikom lub samemu budynkowi. Na przykład gdy w wyniku zagrożenia pożarem uaktywnione zostaną czujki dymu, system uruchamia wszystkie zaprogramowane działania. Włącza alarm, otwiera okna, rolety i zamki w drzwiach, a także odcina dopływ gazu. Specjalnie ustawione oświetlenie wyznacza z kolei domownikom drogę do wyjścia.
Nowe wersje pieców Petit Godin opierając się na tradycyjnym i znanym od pokoleń kształcie zawierają kilka bardzo nowoczesnych rozwiązań. Najważniejszą i od razu zwracającą uwagę nowinką jest powiększenie korpusu pieca i zastosowanie dużych drzwiczek z szybą z przodu. Szyba ta daje znakomity widok na ogień a stosunkowo szerokie drzwiczki z dużym i wygodnym uchwytem pozwalają na komfortowe dokładanie drewna oraz usuwanie popiołu przy pomocy pojemnej, wyciąganej szuflady. Rewolucją jest możliwość dokładania drewna od przodu, co w porównianiu z pierwowzorem, gdzie jak w tradycyjnych kozach drewno było ładowane od góry, daje znaczne ułatwienie obsługi. Ozdobne, emaliowane elementy pieców są dostępne w charakterystycznych dla firmy Godin kolorach: ciemnym brązie, intensywnej zieleni i gołębim błękicie oraz specjalnie dla najodważniejszych klientów w cukierkowym różu. Również na tych elementach emaliowanych nowoczesne wzornictwo odcisnęło swoje piętno.
Pokrywa, cokół i nóżki pieca nie kipią już skomplikowanymi rzeźbieniami, lecz ze smakiem, delikatnie, a nawet z pewną surowością przywołują prostymi żłobieniami dawne, bogate kształty. Rozwiązanie takie sprawia, że nowe piecyki Petit Godin mimo wyraźnie klasycznej formy świetnie współgrają z nowoczesnymi wnętrzami. Doskonałe właściwości grzewcze pieców Petit Godin zostały potwierdzone przez francuską organizację ADEME, która przyznała im 4 gwiazdki (co oznacza urządzenie o wysokiej sprawności) i prawo noszenia logo „Flamme Verte” Najmniejszy model, 3720, o mocy nominalnej 5 kW może ogrzać przestrzeń od 70 do 150 m3. Modele 3727 i 3721 mają moc nominalną 10 kW co jest wystarczające do ogrzania przestrzeni od 180 do 380 m3. Konstrukcja nośną pieców zbudowana jest ze stali a wszystkie pozostałe elementy (wliczając w to ozdobne elementy emaliowane) są wykonane z żeliwa. W tradycyjnych modelach dodatkowo wnętrze wyłożone jest szamotem.
Przygotowała: firma Godin

Poradnik inwestora30/03/2021STOLARKA BUDOWLANA
Przyjemny klimat na poddaszu przez cały rok
Poddasze to zaciszna część budynku, w której możemy zorganizować sobie wygodną przestrzeń wypoczynku bądź spokojne miejsce pracy. Niezależnie od funkcji pomieszczeń na poddaszu, zawsze pot...
18/03/2021IZOLACJE I ELEWACJE BUDYNKU
Jak wybrać właściwy kolor fasady?
Elewacja domu to coś więcej niż warstwa ochronna budynku. To także wizytówka mieszkańców, która wspólnie z projektem domu określa ich gust oraz stosunek do świata...
16/02/2021WYBÓR DZIAŁKI BUDOWLANEJ
Budowa domu na wąskiej działce
Zaprojektowanie i budowa domu na wąskiej działce, tak aby był on funkcjonalny i estetyczny, jest zadaniem dość trudnym, wymagającym odpowiednich umiejętności. Jednak obecnie mały metraż dzia...
11/01/2021WYBÓR PROJEKTU DOMU
Dom parterowy - zalety i wady
Dom parterowy, parterówka, projekty domów, projekt domu, projekty domow, projekt dom, budowa domu, dom a wąską działkę, dom tani w budowie...
Reklama
VELUX
Reklama
Solbet
Reklama
JAWAR
Reklama
FAKRO
Reklama
Gór-stal

INFORMACJA O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH
ZGODNIE Z RODO – OBOWIĄZEK INFORMACYJNY

Szanowni Państwo, Szanowny kliencie
zgodnie z art. 13 ust. 1 i 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, że administratorem, czyli podmiotem decydującym o tym, jak będą wykorzystywane Wasze dane osobowe, jest ARCHETON Sp. z o.o. z siedzibą ul. Cystersów 9, 31-553 Kraków reprezentowana przez Zarząd.

Wasze dane osobowe będą przetwarzane przez nas w celu realizacji usług świadczonych przez naszą jednostkę.

Informujemy, że:
  1. Macie prawo do żądania od administratora dostępu do Waszych danych osobowych, wizerunkowych i głosowych ich sprostowania, ograniczenia przetwarzania, a także prawo do przenoszenia danych.
  2. Dane osobowe będą przechowywane przez okres wynikający z przepisów prawa, w szczególności ustawy z dnia 14 lipca 1983 r. o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach oraz rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 stycznia 2011 r. w sprawie instrukcji kancelaryjnej, jednolitych rzeczowych wykazów akt oraz instrukcji w sprawie organizacji i zakresu działania archiwów zakładowych.
  3. Macie prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
  4. Podanie danych osobowych jest warunkiem realizacji usług świadczonych przez naszą jednostkę, określonych w przepisach prawa.
  5. Konsekwencją niepodania danych jest brak możliwości świadczenia usługi, o którą się Państwo staracie.
  6. Podstawę prawną przetwarzania Waszych danych stanowi art. 6 ust. 1 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016, str. 1), tzn. dane będą przetwarzane na podstawie Waszej zgody lub na podstawie przepisów prawa.
Dane kontaktowe administratora danych osobowych: e-mail: ado@archeton.pl.