infolinia 801 80 80 80
www.archeton.plstrona główna > PORADNIK INWESTORA > Wnętrza i urządzanie domu > Wnętrza - inspiracje i porady > Petit Godin – klasyczne piece francuskie

Petit Godin – klasyczne piece francuskie

Godin SA to znany w Polsce i w Europie już od połowy XIX wieku najwiekszy producent pieców wolnostojących. Będące flagowym produktem firmy piece Petit Godin ciągle urzekają klasycznym pięknem i zaskakują nowymi wersjami.

Pierwsze egzempalrze tych żeliwnych piecyków powstały już w 1840 roku i są efektem pionierskich prób Jeana Baptiste Andre Godina, francuskiego przemysłowca i założyciela odlewni żeliwa w Guise we wschodniej Pikardii. Licznie występujące w polskich dworkach, pałacach czy też apartamentach mieszczan, są obecnie obiektem zainteresowania historyków sztuki i kolekcjonerów. Petit Godin (czyli „mały Godin”) to dzisiaj seria 4 klasycznych modeli – dwóch okrągłych i dwóch owalnych – o mocach grzewczych od 5 do 10 kW oraz 4 współczesnych wersji o mocach 6,5 oraz 7,5 kW. Tradycyjne modele wyróżniają się barokowym przepychem bogato rzeźbionych i ażurowych elementów z żeliwa emaliowanego. Są to znane już naszym babciom i prababciom kozy z szamotowym wnętrzem i z załadunkiem drewna od góry, przez klapę paleniska. Każdy piec stoi na trzech stylowych nóżkach, jest wyposażony w miseczkę, która wyłapuje wypadający przy wyjmowaniu popielnika popiół oraz ruchomy ruszt, który pomaga w czyszczeniu paleniska.
Oszczędności, wygoda i bezpieczeństwo
Inteligentny dom to rozwiązanie, które zdobywa kolejnych zwolenników nie tylko dlatego, że jest ciekawym gadżetem. – Inteligencja budynków umożliwia przede wszystkim oszczędzenie czasu. Dom w pewnym sensie za nas myśli – możemy go „nauczyć” naszych przyzwyczajeń oraz tego, jak powinien Dom z przyszłości możesz mieć już dziś reagować na nasze zachowania – mówi Maciej Fiedler, Prezes Zarządu Fibar Group, producenta bezprzewodowego systemu inteligencji budynków Fibaro. Inteligentny system reaguje także na warunki zewnętrzne i w ten sposób zmniejsza zużycie prądu i koszty eksploatacji. Oprogramowanie sygnalizuje bowiem sytuacje, które mogą nas narazić na niepotrzebną stratę energii. Dzięki temu zapobiegniemy na przykład pracy ogrzewania przy otwartym oknie czy podlewaniu ogrodu w deszczowy dzień. – Możemy także podzielić nasz dom na strefy i w zależności od tego, gdzie najczęściej przebywamy, odpowiednio ogrzewać lub chłodzić pomieszczenia – wyjaśnia Maciej Fiedler.
Niezaprzeczalnym atutem tego typu rozwiązań jest też zwiększenie bezpieczeństwa. System automatycznie rozpoznaje i natychmiast reaguje na sytuacje, które mogą zagrażać domownikom lub samemu budynkowi. Na przykład gdy w wyniku zagrożenia pożarem uaktywnione zostaną czujki dymu, system uruchamia wszystkie zaprogramowane działania. Włącza alarm, otwiera okna, rolety i zamki w drzwiach, a także odcina dopływ gazu. Specjalnie ustawione oświetlenie wyznacza z kolei domownikom drogę do wyjścia.
Nowe wersje pieców Petit Godin opierając się na tradycyjnym i znanym od pokoleń kształcie zawierają kilka bardzo nowoczesnych rozwiązań. Najważniejszą i od razu zwracającą uwagę nowinką jest powiększenie korpusu pieca i zastosowanie dużych drzwiczek z szybą z przodu. Szyba ta daje znakomity widok na ogień a stosunkowo szerokie drzwiczki z dużym i wygodnym uchwytem pozwalają na komfortowe dokładanie drewna oraz usuwanie popiołu przy pomocy pojemnej, wyciąganej szuflady. Rewolucją jest możliwość dokładania drewna od przodu, co w porównianiu z pierwowzorem, gdzie jak w tradycyjnych kozach drewno było ładowane od góry, daje znaczne ułatwienie obsługi. Ozdobne, emaliowane elementy pieców są dostępne w charakterystycznych dla firmy Godin kolorach: ciemnym brązie, intensywnej zieleni i gołębim błękicie oraz specjalnie dla najodważniejszych klientów w cukierkowym różu. Również na tych elementach emaliowanych nowoczesne wzornictwo odcisnęło swoje piętno.
Pokrywa, cokół i nóżki pieca nie kipią już skomplikowanymi rzeźbieniami, lecz ze smakiem, delikatnie, a nawet z pewną surowością przywołują prostymi żłobieniami dawne, bogate kształty. Rozwiązanie takie sprawia, że nowe piecyki Petit Godin mimo wyraźnie klasycznej formy świetnie współgrają z nowoczesnymi wnętrzami. Doskonałe właściwości grzewcze pieców Petit Godin zostały potwierdzone przez francuską organizację ADEME, która przyznała im 4 gwiazdki (co oznacza urządzenie o wysokiej sprawności) i prawo noszenia logo „Flamme Verte” Najmniejszy model, 3720, o mocy nominalnej 5 kW może ogrzać przestrzeń od 70 do 150 m3. Modele 3727 i 3721 mają moc nominalną 10 kW co jest wystarczające do ogrzania przestrzeni od 180 do 380 m3. Konstrukcja nośną pieców zbudowana jest ze stali a wszystkie pozostałe elementy (wliczając w to ozdobne elementy emaliowane) są wykonane z żeliwa. W tradycyjnych modelach dodatkowo wnętrze wyłożone jest szamotem.
Przygotowała: firma Godin

Poradnik inwestora29/05/2017MATERIAŁY BUDOWLANE
Jak powiększyć przestrzeń na poddaszu? Nowa kolekcja firmy VELUX
Poczucie przestrzeni, panoramiczny widok, niezwykłe możliwości aranżacji i komfortowe miejsce do życia – tak wiele można zyskać wykorzystując na poddaszu nowatorskie rozwiązania firmy VELUX...
11/05/2017MATERIAŁY BUDOWLANE
Nowe, trzyszybowe okno dachowe VELUX do łazienki i kuchni
Energooszczędne, trzyszybowe, odporne na wilgoć i w przystępnej cenie – to główne zalety nowego okna dachowego VELUX GLU, które dostępne jest w podstawowej ofercie firmy od kwietnia....
28/04/2017TEMATY SPECJALNE
Aplikacja ViCare – instalacja grzewcza zawsze pod kontrolą
Nowa aplikacja mobilna Viessmann ViCare App to sposób na komfortową obsługę urządzenia grzewczego przez Internet....
26/04/2017MATERIAŁY BUDOWLANE
Dom aktywnych rozwiązań stworzony dla Twojego komfortu!
Z inicjatywy firmy VELUX i sześciu pracowni architektonicznych powstała kolekcja projektów nowoczesnych domów nawiązująca do idei budownictwa aktywnego...
Reklama
Convector
Reklama
Fakro
Reklama
Purmo
Reklama
Awilux
Reklama
Solbet
Reklama
Viessmann
Reklama