FaceBook
infolinia 801 80 80 80
www.archeton.pl

Drukuj

strona główna > PORADNIK INWESTORA > BUDOWA DOMU > Materiały budowlane > Pokój dziecka na poddaszu
Velux

Pokój dziecka na poddaszu

Velux

Pokój dziecka musi spełniać kilka ważnych funkcji – zapewniać przestrzeń do odpoczynku, zabawy i nauki. Ta ostatnia czynność będzie przychodziła dużo łatwiej, jeśli odpowiednio zaplanujemy wnętrze. Jak stworzyć miejsce, w którym dziecko będzie z przyjemnością spędzało czas i zdobywało wiedzę?

Pokój dziecka powinien być funkcjonalnie i estetycznie zaaranżowany, a także spełniać kryterium bezpieczeństwa. Jego funkcjonalność w dużej mierze zależy od tego, czy będzie odpowiadać na potrzeby dziecka charakterystyczne dla jego wieku i codziennych zajęć. Uczniowie coraz więcej czasu spędzają w pomieszczeniach, a do ich prawidłowego rozwoju niezbędne są dzienne światło i kontakt z naturą. Niezwykle ważny jest też sen, a zatem także odpowiednie warunki w pokoju dziecka umożliwiające efektywny wypoczynek. Dopływ świeżego powietrza, dostęp do światła dziennego, odpowiednia temperatura w pokoju, widok na zieleń za oknem to cechy środowiska domowego, które mogą mieć wpływ na samopoczucie i zdolność koncentracji ucznia spędzającego często większość swojego czasu w pomieszczeniach.

Gdzie urządzić pokój ucznia?

Jeżeli w naszym domu jest nieużytkowe poddasze, a nasze dziecko marzy o własnym pokoju, najlepszym rozwiązaniem jest adaptacja tej powierzchni. Taka lokalizacja pokoju pozwoli na oddzielenie wnętrza od pozostałej części domu, zapewniając kameralność i ciszę niezbędną do skupienia i nauki. Dla dziecka będzie także dodatkową atrakcją, gdyż skosy i zakamarki tworzą naturalną przestrzeń do kreatywnych zabaw i przechowywania dziecięcych skarbów.

Jeżeli pokój dziecka jest już zlokalizowany na poddaszu, warto spojrzeć na wnętrze pod względem funkcjonalności i zastanowić się, gdzie umieścić biurko, łóżko i szafki na przybory szkolne.

Velux

Jakie okna wybrać do pokoju dziecka?

Rodzicie często nie zdają sobie sprawy, jak ważnym aspektem jest zapewnienie w pokoju dziecka optymalnego doświetlenia światłem dziennym i naturalnej wentylacji. Tymczasem, z badań wynika, że naturalne światło i świeże powietrze poprawiają zdolność uczenia się nawet o 15%, wypływając na koncentrację i zdolności poznawcze dziecka*. Dlatego okna dachowe, które wpuszczają dwa razy więcej światła niż pionowe, powinny być podstawowym wyposażeniem wnętrza przyjaznego dziecku. Jeżeli mamy już okna, poprośmy fachowca o ocenę i sprawdźmy, czy nie jest konieczna wymiana stolarki na nową, bardziej energooszczędną.

Warto pamiętać, że większa liczba mniejszych okien równomiernie rozłożonych na dachu zapewni więcej światła niż jedno duże o tej samej powierzchni szyby. Okna dachowe można montować pojedynczo lub w zestawach. Aby zapewnić dziecku dobry widok na zewnątrz należy dopasować wielkość okna i wysokość jego montażu do kąta nachylenia dachu. Im mniejszy jest jego spadek, tym powinno być ono dłuższe. Warto też zwrócić uwagę na wybór wygodnego sposobu otwierania. Gdy okno zostało zainstalowane ok. 1 metr od podłogi, najbardziej funkcjonalny będzie górny system otwierania umożliwiający aranżację przestrzeni pod oknem. To także bardzo praktyczny sposób na zaaranżowanie kącika do nauki dla starszych dzieci – pod oknem możemy ustawić biurko i mieć pewność, że przybory szkolne i książki nie utrudnią otwierania. Gdy konstrukcja poddasza zmusza nas do zainstalowania okna wyżej, najlepiej wybrać okno z klamką na dole.

Wybierając okna dachowe zwróćmy uwagę, by były wyposażone w rozwiązania zapewniające bezpieczeństwo. Na rynku dostępne są okna dachowe posiadające zabezpieczenie przed możliwością otwarcia ich przez dzieci. Duże znaczenie dla bezpieczeństwa ma także sposób otwierania. W pokoju malucha najlepiej sprawdzi się system górnego otwierania, który uniemożliwia otwarcie okna bez pomocy rodziców.

Velux

Duże znaczenie ma także materiał, z którego wykonane są okna. Jeśli nasze dziecko jest artystyczną duszą i lubi eksperymentować z różnymi farbami, zwróćmy uwagę, by były łatwe w czyszczeniu np. drewniano-poliuretanowe okna dachowe VELUX, którym nie straszne wszelkie zabrudzenia. Wystarczy je przetrzeć wilgotną szmatką, aby je usunąć, a dodatkowo są całkowicie odporne na wodę.

Dobrze dobrane okna dachowe powinny także zapewniać dobrą izolację akustyczną i chronić przed hałasem z zewnątrz, gdyż może on rozpraszać dziecko podczas nauki lub wybudzić je ze snu. Dobrym wyborem będą np. trzyszybowe okna dachowe VELUX, które zapewniają wyższą dźwiękochłonność i pozwalają zmniejszyć przenikanie hałasu o kilka decybeli. Dla dziecka będzie to wyraźna różnica. Efekt wyciszenia zapewnią także przesłony na okno np. rolety zewnętrzne VELUX, które chronią przed hałasem podczas deszczu i gradu, dodatkowo zabezpieczając okno podczas trudnych warunków pogodowych.

Zwróćmy także uwagę na kwestię energooszczędności. Okna dwukomorowe nie tylko uchronią przed chłodem i stratami ciepła, ale również zapewnią wysoki stopień pozyskania energii słonecznej z otoczenia. Dzięki temu w pokoju dziecka przez cały rok będzie panowała optymalna temperatura. Bardzo ważna w pokoju dziecka jest właściwa wentylacja. Warto wybrać okna dachowe wyposażone w rozwiązania, które pomogą zadbać o regularną wymianę i jakość powietrza. Przed zakupem okna sprawdźmy czy jest ono wyposażone w wydajny system wentylacji. Takie rozwiązanie umożliwia dopływ powietrza do pomieszczenia bez konieczności otwierania okien. W oknach z górnym systemem otwierania, klapa wentylacyjna zintegrowana jest z uchwytem otwierającym. Z kolei okna otwierane klamką na dole wyposażone są w dwustopniową wentylację, umieszczoną w górnej części skrzydła. System powinien posiadać także wymienny i łatwy w konserwacji filtr, zatrzymujący kurz i owady.

Velux

Kontrola światła i ciepła

Urządzając pokój dziecka pamiętajmy, by uwzględnić jego gust i marzenia dotyczące wystroju wnętrza. Kolorowym i pobudzającym wyobraźnię dodatkiem w pokoju młodszego dziecka mogą być rolety zaciemniające dostępne w różnych kolorach lub te z kolekcji Disney VELUX „Dobranoc”. 12 unikatowych bajkowych wzorów daje wspaniałe możliwości aranżacji pokoju, w którym mogą pojawić się ulubieni bohaterowie z takich bajek, jak Auta, Kraina Lodu lub kultowy już Kubuś Puchatek. W przypadku starszych dzieci warto zdecydować się na rolety z kolekcji Colour by You, która umożliwia wybór koloru osłon z 1800 barw z palety palety NCS i RAL.

Poza walorami dekoracyjnymi, rolety gwarantują także całkowite zaciemnienie, zapewniając komfortowy odpoczynek i sen. Ta cecha jest szczególnie ważna dla młodszych dzieci, potrzebujących popołudniowej drzemki oraz uczniów, których rozwoju warunkowany jest ich jakością snu. Rolety są całkowicie bezpieczne dla zdrowia, co potwierdza certyfikat Oeko-Tex®, który gwarantuje, że użyte do produkcji rolet komponenty nie zawierają szkodliwych substancji.

Z kolei od zewnętrz warto zamontować roletę zewnętrzną, która poza efektem wycieszenia, zapewni kontrolę nad światłem i temperaturą we wnętrzu o każdej porze roku. Latem zapobiegnie nagrzewaniu się pomieszczenia, redukując ciepło nawet o 94%, z kolei zimą poprawi izolacyjność nawet o 17%. Najskuteczniejszą ochroną przed upałem w pomieszczeniu będzie markiza blokująca promienie słoneczne zanim dotrą one do okna.

Warto poświęcić chwilę na odpowiednie zaplanowanie i urządzenie pokoju dla ucznia. Jeśli weźmiemy pod uwagę wszystkie czynniki – bezpieczeństwo, komfort użytkowania i dziecięcy gust, możemy być pewni, że nasze dziecko z przyjemnością będzie uczyć się i bawić w takim wnętrzu.

*L. Heschong, Daylighting and Human/ Performance, ASHRAE Journal, vo. 44, no. 6, pp. 65-67, 2002.

Więcej informacji na stronie http://www.velux.pl


Poradnik inwestora30/03/2021STOLARKA BUDOWLANA
Przyjemny klimat na poddaszu przez cały rok
Poddasze to zaciszna część budynku, w której możemy zorganizować sobie wygodną przestrzeń wypoczynku bądź spokojne miejsce pracy. Niezależnie od funkcji pomieszczeń na poddaszu, zawsze pot...
18/03/2021IZOLACJE I ELEWACJE BUDYNKU
Jak wybrać właściwy kolor fasady?
Elewacja domu to coś więcej niż warstwa ochronna budynku. To także wizytówka mieszkańców, która wspólnie z projektem domu określa ich gust oraz stosunek do świata...
16/02/2021WYBÓR DZIAŁKI BUDOWLANEJ
Budowa domu na wąskiej działce
Zaprojektowanie i budowa domu na wąskiej działce, tak aby był on funkcjonalny i estetyczny, jest zadaniem dość trudnym, wymagającym odpowiednich umiejętności. Jednak obecnie mały metraż dzia...
11/01/2021WYBÓR PROJEKTU DOMU
Dom parterowy - zalety i wady
Dom parterowy, parterówka, projekty domów, projekt domu, projekty domow, projekt dom, budowa domu, dom a wąską działkę, dom tani w budowie...
Reklama
VELUX
Reklama
Solbet
Reklama
JAWAR
Reklama
FAKRO
Reklama
Gór-stal
Reklama
Hörmann

INFORMACJA O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH
ZGODNIE Z RODO – OBOWIĄZEK INFORMACYJNY

Szanowni Państwo, Szanowny kliencie
zgodnie z art. 13 ust. 1 i 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, że administratorem, czyli podmiotem decydującym o tym, jak będą wykorzystywane Wasze dane osobowe, jest ARCHETON Sp. z o.o. z siedzibą ul. Cystersów 9, 31-553 Kraków reprezentowana przez Zarząd.

Wasze dane osobowe będą przetwarzane przez nas w celu realizacji usług świadczonych przez naszą jednostkę.

Informujemy, że:
  1. Macie prawo do żądania od administratora dostępu do Waszych danych osobowych, wizerunkowych i głosowych ich sprostowania, ograniczenia przetwarzania, a także prawo do przenoszenia danych.
  2. Dane osobowe będą przechowywane przez okres wynikający z przepisów prawa, w szczególności ustawy z dnia 14 lipca 1983 r. o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach oraz rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 stycznia 2011 r. w sprawie instrukcji kancelaryjnej, jednolitych rzeczowych wykazów akt oraz instrukcji w sprawie organizacji i zakresu działania archiwów zakładowych.
  3. Macie prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
  4. Podanie danych osobowych jest warunkiem realizacji usług świadczonych przez naszą jednostkę, określonych w przepisach prawa.
  5. Konsekwencją niepodania danych jest brak możliwości świadczenia usługi, o którą się Państwo staracie.
  6. Podstawę prawną przetwarzania Waszych danych stanowi art. 6 ust. 1 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016, str. 1), tzn. dane będą przetwarzane na podstawie Waszej zgody lub na podstawie przepisów prawa.
Dane kontaktowe administratora danych osobowych: e-mail: ado@archeton.pl.