FaceBook
infolinia 801 80 80 80
www.archeton.pl

Drukuj

strona główna > PORADNIK INWESTORA > Przed budową > WYBÓR PROJEKTU DOMU > Projekt gotowy czy indywidualny?

Projekt gotowy czy indywidualny?

Kiedy zapada decyzja o budowie domu dociera do nas świadomość, że wreszcie możemy w dużym stopniu ukształtować po swojemu niewielki kawałek tego świata! Całe życie upływa nam przecież na „konsumowaniu” przestrzeni zagospodarowanej i pomyślanej przez kogoś innego, w najlepszym przypadku przez naturę. Natychmiast powstaje też pytanie: czy ten niezwykły akt samorealizacji dokonać się powinien w oparciu o projekt gotowy czy raczej indywidualny?

Jaki są zalety projektu gotowego?

 • oferta projektów gotowych jest różnorodna , ogromna i wciąż rośnie, nie ma mowy o dyktacie jednego, typowego pomysłu na dom,
 • projekt gotowy daje gwarancję zrealizowania sprawdzonego, dobrego rozwiązania, co można zweryfikować osobiście biorąc np. udział w dyskusji inwestorów na forum internetowym forum.archeton.pl,
 • projekt gotowy pozostawia inwestorowi dowolność sposobu wykończenia, różnicowania detalu architektonicznego i kolorystyki co praktycznie uniemożliwia realizację dwóch identycznych budynków, więcej na ten temat znajdziesz w artykule Kolor wieńczy dzieło,
 • gotowe rozwiązania inspirują i pobudzają wyobraźnię - to nieocenione w sytuacji, kiedy ostatecznie zdecydowalibyśmy się na projekt indywidualny,
 • wybór projektu gotowego i wprowadzenie w nim zmian jest w ogromnej większości przypadków rozwiązaniem tańszym niż zamówienie projektu indywidualnego.

Czy lepiej kupić projekt gotowy i potem adaptować go do swoich potrzeb, czy zapłacić więcej za projekt indywidualny?

Ideałem w projektowaniu architektonicznym jest indywidualna odpowiedź na jedyne w swoim rodzaju potrzeby inwestora i niepowtarzalne warunki lokalizacji inwestycji. Nie zawsze jednak dysponujemy pożądaną swobodą finansów. Nie wszyscy też umiemy sformułować swoje oczekiwania dotyczące własnego domu i przekazać je projektantowi. To oczywiste - nie każdy z nas ma wyobraźnię przestrzenną i zasób przydatnej tu wiedzy.

W takiej sytuacji dobrze jest rozpocząć poszukiwania projektu od przejrzenia oferty projektów gotowych. Podpowiedzi, w postaci rzutów z rozwiązaniami funkcjonalnymi oraz wizualizacji bryły i wnętrz, pomogą określić to, co nam się podoba, a co nie. Przybliżone kosztorysy zorientują nas na co możemy sobie pozwolić realizując marzenia o własnym domu. Dowiemy się też, jak różnorodne mogą być propozycje i odpowiedzi na potrzeby mieszkaniowe naszej rodziny. Przy okazji prześledzimy, co się dziś w budownictwie jednorodzinnym… „nosi”.

Czy oferta projektów gotowych Archetonu jest odpowiedzią na potrzeby rynku, czy raczej próbą kształtowania gustów klientów?

Obserwacja rynku i odpowiadanie na jego zapotrzebowanie jest warunkiem istnienia na nim. Miło jest zaprojektować dom, który zachwyci koneserów i ludzi „z branży” ale mogą one stanowić tylko część oferty. Kształtowanie gustów jest zadaniem ogromnym, musi się w nie włączyć wiele instytucji m.in. programy edukacyjne i opiniotwórcze media. W naszej pracy wychodzimy z założenia, że kontekst przestrzenny ,w jaki budynek zostaje wpisany, jest najważniejszym i ostatecznym warunkiem końcowego efektu wizualnego, a różnorodność i możliwość wyboru jest niezbędna dla pełni rozwoju w każdej dziedzinie kultury. Od planistów oraz od architektów adaptujących projekt gotowy do konkretnej lokalizacji, od sposobu edukacji i kształtowania wrażliwości estetycznej potencjalnego inwestora zależy równie dużo co od twórców projektów gotowych.

Nie podamy tu jednoznacznej odpowiedzi na tytułowe pytanie. Archeton proponuje przede wszystkim gotowe projekty domów jednorodzinnych. Jest ich na rynku tysiące, a jednak wiemy, że niektórzy z inwestorów nie znajdują nic dla siebie. W przypadku trudnej działki (nietypowy kształt, duże nachylenie terenu) lub szczególnych wymagań Klienta Archeton proponuje opracowanie unikalnej propozycji lub projektu opartego na wskazanych elementach architektonicznych bądź na rozwiązaniach funkcjonalnych projektu ze swojej gotowej oferty.

Z drugiej strony śledzimy problemy i pytania, jakie rodzi ten podstawowy dla inwestora domu jednorodzinnego dylemat. Będziemy je na tej stronie opisywać i aktualizować.

Data aktualizacjii: 2013.03.21

Poradnik inwestora30/03/2021STOLARKA BUDOWLANA
Przyjemny klimat na poddaszu przez cały rok
Poddasze to zaciszna część budynku, w której możemy zorganizować sobie wygodną przestrzeń wypoczynku bądź spokojne miejsce pracy. Niezależnie od funkcji pomieszczeń na poddaszu, zawsze pot...
18/03/2021IZOLACJE I ELEWACJE BUDYNKU
Jak wybrać właściwy kolor fasady?
Elewacja domu to coś więcej niż warstwa ochronna budynku. To także wizytówka mieszkańców, która wspólnie z projektem domu określa ich gust oraz stosunek do świata...
16/02/2021WYBÓR DZIAŁKI BUDOWLANEJ
Budowa domu na wąskiej działce
Zaprojektowanie i budowa domu na wąskiej działce, tak aby był on funkcjonalny i estetyczny, jest zadaniem dość trudnym, wymagającym odpowiednich umiejętności. Jednak obecnie mały metraż dzia...
11/01/2021WYBÓR PROJEKTU DOMU
Dom parterowy - zalety i wady
Dom parterowy, parterówka, projekty domów, projekt domu, projekty domow, projekt dom, budowa domu, dom a wąską działkę, dom tani w budowie...
Reklama
VELUX
Reklama
Solbet
Reklama
JAWAR
Reklama
FAKRO
Reklama
Gór-stal

INFORMACJA O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH
ZGODNIE Z RODO – OBOWIĄZEK INFORMACYJNY

Szanowni Państwo, Szanowny kliencie
zgodnie z art. 13 ust. 1 i 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, że administratorem, czyli podmiotem decydującym o tym, jak będą wykorzystywane Wasze dane osobowe, jest ARCHETON Sp. z o.o. z siedzibą ul. Cystersów 9, 31-553 Kraków reprezentowana przez Zarząd.

Wasze dane osobowe będą przetwarzane przez nas w celu realizacji usług świadczonych przez naszą jednostkę.

Informujemy, że:
 1. Macie prawo do żądania od administratora dostępu do Waszych danych osobowych, wizerunkowych i głosowych ich sprostowania, ograniczenia przetwarzania, a także prawo do przenoszenia danych.
 2. Dane osobowe będą przechowywane przez okres wynikający z przepisów prawa, w szczególności ustawy z dnia 14 lipca 1983 r. o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach oraz rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 stycznia 2011 r. w sprawie instrukcji kancelaryjnej, jednolitych rzeczowych wykazów akt oraz instrukcji w sprawie organizacji i zakresu działania archiwów zakładowych.
 3. Macie prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
 4. Podanie danych osobowych jest warunkiem realizacji usług świadczonych przez naszą jednostkę, określonych w przepisach prawa.
 5. Konsekwencją niepodania danych jest brak możliwości świadczenia usługi, o którą się Państwo staracie.
 6. Podstawę prawną przetwarzania Waszych danych stanowi art. 6 ust. 1 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016, str. 1), tzn. dane będą przetwarzane na podstawie Waszej zgody lub na podstawie przepisów prawa.
Dane kontaktowe administratora danych osobowych: e-mail: ado@archeton.pl.