infolinia 801 80 80 80
www.archeton.plstrona główna > PORADNIK INWESTORA > BUDOWA DOMU > Eekologia i energooszczędność > Przydomowa oczyszczalnia ścieków na małej działce?
Teraz PolskaDelfin

Przydomowa oczyszczalnia ścieków na małej działce?


Teraz to możliwe!

Na terenach nieskanalizowanych mieszkańcy, zamiast wybierać bezodpływowy zbiornik na ścieki (szambo), mogą wybudować ekologiczną przydomową oczyszczalnię ścieków. To nie tylko ekologiczne, ale i bardziej korzystne finansowo rozwiązanie.

Jaką oczyszczalnię wybrać?


Przy wyborze odpowiedniej dla nas przydomowej oczyszczalni ścieków powinniśmy wziąć pod uwagę przede wszystkim:
 • charakter budynku,
 • liczbę zamieszkujących w nim osób,
 • powierzchnię działki przeznaczonej pod oczyszczalnię,
 • możliwy sposób odprowadzenia ścieków oczyszczonych,
 • nasze możliwości finansowe.
Decyzji nie możemy podjąć pochopnie. Jeśli wybierzemy złe rozwiązanie, w konsekwencji może dojść na przykład do przekroczenia przepustowości, a co za tym idzie - do nieprawidłowego funkcjonowania oczyszczalni i powstawania złej jakości ścieków oczyszczonych.

Najpopularniejszym rozwiązaniem są tradycyjne oczyszczalnie z drenażem rozsączającym, który stanowi układ perforowanych rur, ułożonych na warstwie żwiru. Do zainstalowania takiej oczyszczalni potrzebna jest jednak spora powierzchnia działki, a nie każdy taką posiada.

Nie oznacza to jednak, że właściciele niewielkich działek muszą zrezygnować z budowy przydomowej oczyszczalni ścieków. W tej sytuacji firma Delfin Sp. z o.o. proponuje zastosowanie jednozbiornikowej oczyszczalni ścieków DELFIN PRO, której jakość została doceniona przyznaniem prestiżowego godła TERAZ POLSKA w XXIV edycji konkursu na najlepsze produkty i usługi.

Jakość bloczków z betonu komórkowego związana jest przede wszystkim z dokładnością, z jaką są wytwarzane. Norma branżowa dotycząca betonu komórkowego wyznacza dopuszczalne odchyłki wymiarowe, które przypisane są do jednej z trzech kategorii wymiarowych:

Przydomowa oczyszczalnia ścieków DELFIN PRO
Przydomowa oczyszczalnia ścieków DELFIN PRO
z odprowadzeniem do gruntu przez studnię chłonną

Jak działa oczyszczalnia DELFIN PRO?

Przydomowa oczyszczalnia ścieków DELFIN PRO 6 - najczęściej wybierana dla typowych gospodarstw domowych, w których mieszka 4-6 osób, wymaga niecałych 3 m² powierzchni pod instalację. Wszystkie procesy oczyszczania ścieków zachodzą w jednym zbiorniku, podzielonym na trzy komory. Oczyszczalnia wykorzystuje technologię złoża biologicznego ruchomego wspomaganego osadem czynnym. Oznacza to, że w środkowej komorze zbiornika pływają specjalnie zaprojektowane plastikowe kształtki, na których namnażają się bakterie odpowiedzialne za procesy oczyszczania. Mają one optymalne warunki rozwoju dzięki odpowiednio dobranym parametrom napowietrzania ścieków, co znacząco wpływa na szybkość i skuteczność procesów oczyszczania.

Oczyszczalnia z szafką sterowniczą
Oczyszczalnia z szafką sterowniczą

Bądź eko i dbaj o środowisko!


Parametry oczyszczania ścieków w oczyszczalni DELFIN PRO spełniają normy europejskie - dość powiedzieć, że ściek jest oczyszczony w 98% i bez szkody dla środowiska może być odprowadzony do odbiornika wodnego, jeśli taki znajduje się w pobliżu działki lub prosto do gruntu. Zazwyczaj oczyszczony ściek odprowadzany jest do gruntu za pomocą studni chłonnej, usytuowanej pod ziemią na warstwie żwiru. Dzięki temu nie ma potrzeby budowania systemu rur drenażowych - kolejna oszczędność miejsca!
CE

Odpoczywaj bez stresu!


Ponieważ ścieki dopływają do oczyszczalni nieregularnie (najwięcej ścieków powstaje rano i wieczorem, kiedy mieszkańcy są w domu, a także w weekendy, kiedy np. odwiedzają nas goście) oczyszczalnia DELFIN PRO jest sterowana za pomocą sterownika, który ustawia różne tryby pracy: dzienny i nocny. Pozwala to optymalizować pracę urządzenia również pod kątem kosztów – np. zmniejszając zużycie prądu potrzebnego do pracy dmuchawy. Co ważne, dzięki zastosowaniu sondy sterownik automatycznie przełączy pracę oczyszczalni na tryb urlopowy, kiedy wyjedziemy na urlop i będziemy produkować mniej ścieków.

Przydomowa oczyszczalnia DELFIN PRO
Przydomowa oczyszczalnia DELFIN PRO
pracuje w automatycznym trybie urlopowym


Spokój i komfort na długie lata


Zbiornik stosowany w DELFIN PRO wykonany jest z wysoko zagęszczonego polietylenu z filtrem UV, gwarantującego dużą wytrzymałość oraz odporność na zmiany pH i temperatury. Wszystkie produkowane w kieleckiej fabryce spółki Delfin urządzenia są skrupulatnie poddawane najpierw testom wewnętrznym, a następnie badaniom prowadzonym przez akredytowaną instytucję badawczą - Instytut Techniki Budowlanej w Warszawie - pod kątem skuteczności oczyszczania, wodoszczelności, wytrzymałości, trwałości i reakcji na ogień.

Warto zaoszczędzić...


Posiadanie własnej oczyszczalni jest rozwiązaniem zdecydowanie bardziej ekonomicznym niż korzystanie z szamba. Wprawdzie budowa szamba jest tańsza, ale wyższe są koszty jego eksploatacji. Cena wywozu nieczystości zależy od lokalizacji, odległości od zlewni i samej pojemności szamba. Orientacyjnie można przyjąć, że wywóz 10 m3 kosztuje około 220 zł brutto. Jeśli założymy, że jedna osoba zużywa miesięcznie około 3 m3 wody, to przy trzyosobowej rodzinie i szambie wielkości 10 m3 musimy je wybierać mniej więcej raz w miesiącu. Rocznie daje to około 2600 zł brutto.

Tymczasem w przypadku oczyszczalni producenci zalecają wywóz osadu tylko 1 raz w roku! Do kosztów eksploatacyjnych należy doliczyć także koszt energii elektrycznej potrzebnej do pracy sterownika. Oczyszczalnia DELFIN PRO zużywa zaledwie 0,36 kWh/d, co przy średniej cenie energii elektrycznej w Polsce wynoszącej obecnie około 0,56 zł za kWh/d daje rocznie wydatek wysokości ok. 74 zł brutto.

... i zaoszczędzić jeszcze więcej!


W ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich samorządy mogą występować o przyznanie środków finansowych na budowę przydomowych oczyszczalni ścieków na terenach, gdzie nie ma systemu zbiorczej kanalizacji. Warto sprawdzić, czy w naszej gminie jest prowadzony taki projekt i skorzystać z dofinansowania - nawet do 60 % wartości urządzenia!

Łatwiejsze życie z DELFIN PRO!
 • Stabilna praca oczyszczalni nawet przy nieregularnym zrzucie ścieków
 • Minimalne zużycie energii: tylko 0,36 kWh/d
 • Brak zatykania i samooczyszczanie
 • Nie trzeba stosować biopreparatów
 • Opróżnianie tylko 1 x rok
 • Jakość oczyszczonych ścieków zgodna z przepisami
 • 10 lat gwarancji na zbiornik

O firmie Delfin

Delfin Sp. z o.o. jest producentem ekologicznych oczyszczalni ścieków. Oferuje przydomowe i gminne oczyszczalnie ścieków, separatory tłuszczów i węglowodorów, zbiorniki na wodę deszczową oraz na ścieki (o pojemności nawet do 40 000 l), przepompownie, studnie chłonne, studnie wodomierzowe i obudowy na studnie głębinowe - wykonane z wysokiej gęstości polietylenu metodą formowania rotacyjnego. Nastawienie na jakość i innowacyjna technologia poparta rzetelnymi badaniami gwarantują, że produkty marki Delfin to urządzenia trwałe i niezawodne, spełniające oczekiwania zarówno mieszkańców domów jednorodzinnych, jak i właścicieli hoteli, pensjonatów, restauracji, stacji paliw czy zakładów przemysłowych.

Spółka jest laureatem licznych nagród m.in.: TERAZ POLSKA, NOVATOR, LIDER NOWYCH TECHNOLOGII, GAZELE BIZNESU, JAKOŚĆ ROKU, Przedsiębiorstwo Odpowiedzialne Społecznie, Dobra Marka.


Poradnik inwestora24/08/2017IZOLACJE I ELEWACJE BUDYNKU
Styropian Austrotherm – zdrowe serce każdego systemu dociepleń
Każdy z nas wie, jak ważnym organem dla naszego organizmu jest serce. Dla każdego oczywistym jest, że o to serce należy odpowiednio dbać. Podobnie jest z systemem ocieplenia ścian zewnętrznych...
29/05/2017MATERIAŁY BUDOWLANE
Jak powiększyć przestrzeń na poddaszu? Nowa kolekcja firmy VELUX
Poczucie przestrzeni, panoramiczny widok, niezwykłe możliwości aranżacji i komfortowe miejsce do życia – tak wiele można zyskać wykorzystując na poddaszu nowatorskie rozwiązania firmy VELUX...
11/05/2017MATERIAŁY BUDOWLANE
Nowe, trzyszybowe okno dachowe VELUX do łazienki i kuchni
Energooszczędne, trzyszybowe, odporne na wilgoć i w przystępnej cenie – to główne zalety nowego okna dachowego VELUX GLU, które dostępne jest w podstawowej ofercie firmy od kwietnia....
28/04/2017TEMATY SPECJALNE
Aplikacja ViCare – instalacja grzewcza zawsze pod kontrolą
Nowa aplikacja mobilna Viessmann ViCare App to sposób na komfortową obsługę urządzenia grzewczego przez Internet....
Reklama
Convector
Reklama
Fakro
Reklama
Purmo
Reklama
Awilux
Reklama
Solbet
Reklama
Viessmann
Reklama