infolinia 801 80 80 80
www.archeton.plInne > Artykuły > Rok 2010 pod znakiem kolektorów i architektury słonecznej!

Rok 2010 pod znakiem kolektorów i architektury słonecznej!

Już za kilka miesięcy, jesienią, zostaną uruchomione kredyty z dotacją Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na zakup kolektorów słonecznych.Uruchomienie kredytu z dotacją NFOŚiGW realizowane jest w ramach programu „Odnawialne Źródła Energii dla rodzin”.

Kto może ubiegać się o kredyt poekologiczny?

Kredyt jest skierowany do rodzin i wspólnot mieszkaniowych i będzie oferowany przez banki komercyjne, które podpiszą umowę o współpracy w tym zakresie z NFOŚiGW. Dotację będzie można otrzymać po przeprowadzeniu instalacji kolektora. NFOŚiGW przekaże 300 mln zł na ten cel, dzięki czemu dofinansowanych zostanie od 80 do 100 tys. inwestycji.

Instalacja kolektorów słonecznych to nie tylko wyraz proekologicznej postawy danej rodziny, ale również realnej oszczędności na ogrzewaniu i w opłatach za energię. Można zainstalować kolektor do produkcji ciepłej wody jak i wspomagający centralne ogrzewanie w domu.

Program „Odnawialne Źródła Energii dla rodzin” może okazać się hitem analogicznym do programu ”Rodzina na Swoim”. Prognozujemy sukces kredytu z dopłatami do OZE. Przede wszystkim ze względu na dostępność cenową ekologicznych produktów, w tym przypadku kolektorów słonecznych. Kredyt z dopłatami nie spowoduje obniżki cen instalacji kolektorów, ale możliwość skorzystania z kredytu obniży koszty zakupu i instalacji kolektorów słonecznych. Wkraczamy w nową erę ekologicznego inwestowania oraz eko-edukacji inwestycyjnej.

Co to jest architektura słoneczna?

Niezmiernie ważnym elementem w temacie energooszczędności jest tzw. architektura słoneczna, która polega na projektowaniu budynków maksymalnie wykorzystujących energię słoneczną. Pozyskiwanie energii odnawialnej nie pozostaje bez wpływu na estetykę architektonicznych rozwiązań. Oprócz tego, że budynek powinien być odpowiednio usytuowany na działce, to winien również posiadać znaczne przeszklenia od strony południowej, czyli duże okna balkonowe, a od strony północnej okna o minimalnej wielkości. Niemniej istotna jest zwarta bryła, zastosowanie materiałów o najlepszych parametrach termoizolacyjnych oraz technologii szczególnie sprzyjających oszczędnemu gospodarowaniu energią grzewczą np. prefabrykowanego szkieletu drewnianego.

Stosowanie rozwiązań projektowych wykorzystujących promieniowanie słoneczne to wyraz potrzeby realizowania nowych zadań budynku pod kątem energooszczędności. z tego względu coraz częściej projektuje się oranżerie, werandy, wielokątne wykusze i ryzality wprowadzające do wnętrza światło z wielu kierunków. Przeszklone elementy budynku umożliwiają jednocześnie swobodne i naturalne łączenie wnętrza domu z jego otoczeniem.

Przykłady nurtu proekologicznego w ofercie Archetonu:

Allegro Eko

Znakomitym przykładem nurtu proekologicznego w architekturze jednorodzinnej jest projekt domu „Allegro Eko”. Oranżeria w centrum układu funkcjonalnego domu jest nie tylko ciekawą koncepcją organizacji wnętrza ale i wymarzonym sposobem na kumulowanie ciepła z energii słońca. Przez zimowy ogród wpada do mieszkania tyle światła, że pozostałe elewacje mogą mieć tylko niezbędną ilość niedużych otworów, a mieszkanie i tak o każdej porze roku jest bardzo jasne. Ciepło zatrzymują skutecznie w „Allegro Eko”: dwuwarstwowe ściany zewnętrzne z bloczków Ytong i wełny mineralnej, zastosowany do izolacji fundamentów i podłóg najwyższej jakości polistyren ekstrudowany Ursa oraz kontrolowany obieg powietrza w systemie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Duże znaczenie ma także nieskomplikowany prostokątny rzut, w którym udało się zamknąć nowocześnie pomyślane mieszkanie dla czterech osób preferujących otwarte przestrzenie strefy dziennej. w projekcie architektury zaproponowano miejsce montażu kolektorów słonecznych Viessmann. Po wykonaniu projektu ich instalacji (dostosowanego do warunków nasłonecznienia w konkretnej lokalizacji) będą one mogły współpracować z instalacją centralnej wody użytkowej.

Chaber Eko

Innym przykładem ekologicznych rozwiązań architektonicznych jest projekt domu „Chaber Eko". Poczucie komfortu w mieszkaniu i satysfakcję z jego taniej eksploatacji znajdzie w „Chabrze Eko” sześcioosobowa rodzina. Efektywne gospodarowanie energią gwarantuje w nim: mało rozbudowana bryła, materiały ścienne i izolacyjne o najkorzystniejszych parametrach przewodności cieplnej, niskotemperaturowe grzejniki i ogrzewanie podłogowe. Nad właściwą jakością powietrza we wnętrzu czuwa wentylacja mechaniczna, odzyskująca równocześnie ciepło z tej jego partii, która w tradycyjnych projektach opuszcza kanały grawitacyjne zabierając ze sobą bezpowrotnie cenne kalorie. Zwielokrotnione okna balkonowe w południowej ścianie pokoju dziennego otwierają widok na ogród, a wnętrze domu na ciepło słońca. w projekcie architektury zaproponowano również miejsce montażu kolektorów słonecznych. Nawet zimą przy bezchmurnej pogodzie mogą one podgrzać wodę do celów użytkowych o kilka stopni, oszczędzając tym samym pracę gazowego kotła kondensacyjnego. Wszystkie te rozwiązania decydują nie tylko o niskich nakładach na eksploatację „Chabra Eko” ale także o tym, że użytkowanie tego domu nie ma negatywnego wpływu na środowisko.

Data publikacji: 2010.01.28
Na ten sam temat

Poradnik inwestora24/08/2017IZOLACJE I ELEWACJE BUDYNKU
Styropian Austrotherm – zdrowe serce każdego systemu dociepleń
Każdy z nas wie, jak ważnym organem dla naszego organizmu jest serce. Dla każdego oczywistym jest, że o to serce należy odpowiednio dbać. Podobnie jest z systemem ocieplenia ścian zewnętrznych...
29/05/2017MATERIAŁY BUDOWLANE
Jak powiększyć przestrzeń na poddaszu? Nowa kolekcja firmy VELUX
Poczucie przestrzeni, panoramiczny widok, niezwykłe możliwości aranżacji i komfortowe miejsce do życia – tak wiele można zyskać wykorzystując na poddaszu nowatorskie rozwiązania firmy VELUX...
11/05/2017MATERIAŁY BUDOWLANE
Nowe, trzyszybowe okno dachowe VELUX do łazienki i kuchni
Energooszczędne, trzyszybowe, odporne na wilgoć i w przystępnej cenie – to główne zalety nowego okna dachowego VELUX GLU, które dostępne jest w podstawowej ofercie firmy od kwietnia....
28/04/2017TEMATY SPECJALNE
Aplikacja ViCare – instalacja grzewcza zawsze pod kontrolą
Nowa aplikacja mobilna Viessmann ViCare App to sposób na komfortową obsługę urządzenia grzewczego przez Internet....
Reklama
Convector
Reklama
Fakro
Reklama
Purmo
Reklama
Awilux
Reklama
Solbet
Reklama
Viessmann
Reklama