Słowniczek inwestora - przydatne pojęcia
Adaptacjaniezbędne dostosowanie projektu gotowego do wszelkich warunków konkretnej lokalizacji, a także wprowadzenie zmian wynikających z życzeń i potrzeb inwestora. Czytaj: Zmiany w projekcie.
Architekt adaptującyuprawniony projektant branży architektonicznej, który na zlecenie inwestora dokonuje zmiany w projekcie oraz dostosowuje projekt gotowy do warunków konkretnej lokalizacji (warunków gruntowych, ukształtowania terenu, wymogów miejscowego planu zagospodarowania terenu lub decyzji o warunkach zabudowy- tzw. WZ). Opracowana przez architekta adaptującego dokumentacja staje się ważnym projektem budowlanym (częścią dokumentacji budowy), który stanowi jeden z załączników do wniosku o pozwolenie na budowę.
Dziennik budowyzakładany jeszcze przed rozpoczęciem budowy, zgodny ze wzorem określonym przepisami** dokument przeznaczony do chronologicznej rejestracji przebiegu budowy oraz wszelkich okoliczności zachodzących w jej toku i mających znaczenie dla oceny technicznej prawidłowości wykonywania robót budowlanych; wpisów dokonywać mogą: projektant, kierownik budowy, inwestor i pracownicy organów uprawnionych do dokonywania kontroli na budowie (np. inspektor nadzoru budowlanego). Czytaj: Dziennik budowy
Kalenicakrawędź przecięcia dwóch połaci dachu; najczęściej mówimy o kalenicy głównej, która jest poziomą, najwyższą częścią dachu; kalenice narożne powstają na przecięciu skośnych krawędzi dachu wielospadowego.
Kierownik budowyw rozumieniu prawa budowlanego: jeden z uczestników procesu budowlanego (oprócz inwestora, inspektora nadzoru inwestorskiego, projektanta); osoba z odpowiednimi uprawnieniami odpowiedzialna za teren budowy, znajdujące się na nim obiekty i bezpieczeństwo na budowie; organizuje i kieruje budową w sposób zgodny z projektem i przepisami, prowadzi dokumentację budowy, przygotowuje dokumentację powykonawczą i zgłasza obiekt do odbioru.
Kubaturaobjętość liczona w obrysie zewnętrznym wszystkich kondygnacji pod i nad terenem (powierzchnia całkowita razy wysokość kondygnacji); piwnice liczone są od spodu płyty konstrukcyjnej posadzki z pominięciem ław fundamentowych. Wszystkie elementy wykraczające poza obrys bryły budynku wliczane są w całości , tak samo jak objętość poddasza i stryszku.
Lukarnakonstrukcja więźby dachu nadbudowana w jego połaci w celu zamknięcia przestrzeń dla tradycyjnego (pionowego) okno doświetlającego poddasze; bywa też nazywana jaskółką lub kukułką i może przybierać rozmaite kształty.
Powierzchnia całkowitapowierzchnia wszystkich kondygnacji budynku w obrysie zewnętrznym ścian oraz wszystkich elementów wykraczających poza kubaturę obiektu tj. tarasów, schodów zewnętrznych, balkonów, podcieni, zjazdów do garaży itp.
Powierzchnia netto*powierzchnia wszystkich pomieszczeń w świetle konstrukcji (pow. brutto minus konstrukcja). W potocznym znaczeniu oznacza powierzchnię wszystkich posadzek w domu.
Powierzchnia użytkowa* (obowiązuje od projektów - Nowości 2012r. )powierzchnia zgodna z podstawową (mieszkalną) funkcją budynku. Powierzchnia, na której wysokość pomieszczenia wynosi więcej niż 220 cm wliczana jest w całości; powierzchnia ograniczona na rzucie liniami wysokości od 220 cm do 140 cm zaliczana jest w połowie, a powierzchnia pomieszczenia o wysokości mniejszej niż 140 cm jest pomijana.
Do powierzchni użytkowej nie zalicza się pomocniczej komunikacji wewnętrznej, a także pomieszczeń technicznych i gospodarczych.
Powierzchnia użytkowa* ( obowiązywało w projektach powstałych wcześniej niż Nowości - 2012r. ) powierzchnia zgodna z podstawową (mieszkalną) funkcją budynku, ogranicza ją na rzucie linia h=190 cm wyznaczona przez poruszającego się w pozycji wyprostowanej człowieka. Do powierzchni użytkowej nie zalicza się pomocniczej komunikacji wewnętrznej, a także pomieszczeń technicznych i gospodarczych.
Informacje w opisie technicznym starszych projektów jest sukcesywnie aktualizowana do nowych przepisów!
Powierzchnia zabudowypowierzchnia ograniczona obrysem zewnętrznym obiektu na poziomie parteru.
Projekt gotowyWg „Stanowiska w sprawie stosowania w budownictwie tzw. projektów gotowych w świetle ustawy Prawo Budowlane z 1994 r.”, które 30.12.1994 r. określiło ówczesne Ministerstwo Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa jest to:
wydawnictwo w postaci druku lub kopii zawierające opracowanie projektowe obiektu budowlanego o zakresie co najmniej projektu architektoniczno-budowlanego, przeznaczone do wykorzystania przez nabywcę-inwestora, bez zmian lub ze zmianami, przy realizacji jego zamiarów inwestycyjnych,
Jednocześnie, zgodnie z § 4 ust.3 Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 3 lipca 2003 r. w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego (Dz. U. 2003 r. Nr 120 poz. 1133):
Projekt gotowy może być zastosowany jako projekt architektoniczno-budowlany przez projektanta obiektu budowlanego, po przystosowaniu go do wymagań decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu oraz po sporządzeniu stosownego projektu zagospodarowania działki lub terenu.
Tablica budowlanawymagana przepisami**, umieszczana na budowie (przez jej kierownika) w widocznym z drogi publicznej miejscu, żółta tablica informacyjna zawierająca dane dotyczące budowy ( m. in.: adres, nr pozwolenia, dane inwestora, projektanta, kierownika budowy, wykonawcy itp.). Czytaj: Tablica budowlana
Ściana szczytowazewnętrzna ściana konstrukcyjna budynku (lub jego części np. lukarny) , prostopadła do kalenicy głównej dachu dwuspadowego
Ścianka kolankowaściana poddasza, ustawiona nad ścianami zewnętrznymi domu na wieńcu stropowym ostatniej kondygnacji. Na niej oparta jest konstrukcja więźby dachowej. Ścianka przenosi obciążenie z dachu na strop i ściany niższej kondygnacji. Wykonuje się ją po to, by zwiększyć wysokość i przestrzeń poddasza.
Ściany działoweściany dzielące przestrzeń budynku na pomieszczenia; nie mają w konstrukcji budynku własności nośnych; można je realizować lub nie, bez zgody autora projektu jednak całkowita dowolność w ich rozmieszczaniu dopuszczalna jest tylko na kondygnacji naziemnej, ścianki działowe ustawione na stropach, jeśli nie są lekkimi ściankami gipsowo-kartonowymi, mogą być przemieszczane, zwłaszcza na stropach gęsto żebrowych lub drewnianych, tylko pod okiem uprawnionego projektanta.
Ściany nośneinaczej: ściany konstrukcyjne , przenoszą obciążenia ze stropów, schodów, dachu itp. na fundamenty; zmiany dotyczące ich położenia, grubości lub materiałów, z jakich są wykonane wymagają zgody autora projektu i mogą się odbywać tylko pod nadzorem uprawnionego projektanta.
Wykuszczęść budynku wysunięta wspornikowo na zewnątrz ze ściany i nadwieszona nad poziomem terenu; może przybierać rozmaite formy i być zwieńczony własnym daszkiem lub np. balkonem; część budynku wysunięta na zewnątrz ze ściany lecz już od poziomu parteru i mająca własny fundament to ryzalit.
Wysokość budynkuwysokość mierzona od poziomu terenu przy najniżej położonym wejściu do budynku znajdującym się na pierwszej kondygnacji nadziemnej, do górnej powierzchni najwyżej położonego stropu, łącznie z grubością izolacji cieplnej i warstwy ją osłaniającej.
Wysokość do kalenicy wysokość mierzona od poziomu terenu przy najniżej położonym wejściu do budynku znajdującym się na pierwszej kondygnacji nadziemnej, do kalenicy (głównej).
*Informujemy, że sumy powierzchni poszczególnych kondygnacji prezentowanych przy rzutach podajemy bez rozróżniania na powierzchnię użytkową i netto.
** Prawo budowlane nakazuje prowadzenie dziennika budowy, oraz umieszczenia tablicy informacyjnej; przepisy wykonawcze w tej sprawie zawarte są w Rozporządzeniu Ministra infrastruktury z dnia 26 czerwca 2002r. w sprawie dziennika budowy (…), tablicy informacyjnej (…) Dz. U. Nr 108 poz. 953