infolinia 801 80 80 80
www.archeton.plŚwiadectwo charakterystyki energetycznej budynku

Świadectwo charakterystyki energetycznej jest to dokument oceniający zapotrzebowanie na energię wyrażoną w kWh/m2/rok, niezbędną do zaspokojenia różnych potrzeb związanych z użytkowaniem budynku, a także rodzaj tej energii. Ocena zaznaczana jest na specjalnej skali.
Świadectwo charakterystyki energetycznej wystawiane jest istniejącemu budynkowi, a nie projektowi. Wykonanie świadectwa zleca inwestor uprawnionemu do tego specjaliście po zakończeniu budowy. Dokument ważny jest przez dziesięć lat.
Od dnia 01.01. 2009r. aktualne świadectwo charakterystyki energetycznej jest niezbędne, aby we właściwym inspektoracie Nadzoru Budowlanego zgłosić zakończenie budowy, sprzedać lub wynająć swój dom.

Akty prawne

Polska, jako członek Unii Europejskiej, wdrożyła Dyrektywę 2002/91/EC Parlamentu Europejskiego i Rady Europy z dnia 16 grudnia 2002 r. dotyczącą jakości energetycznej budynków i nazywaną tez dyrektywą EPBD (ENERGY PERFORMANCE OF BUILDING DIRECTIVE). Przygotowano następujące akty prawne:
  • Ustawa z dn. 19 września 2007 r. o zmianie ustawy Prawo budowlane wprowadza m.in.:
    - zapis w art. 5: "(…) dla każdego budynku oddawanego do użytkowania oraz budynku podlegającego zbyciu lub wynajmowi powinna być ustalona, w formie świadectwa charakterystyki energetycznej, jego charakterystyka energetyczna, określająca wielkość energii wyrażoną w kWh/m2/rok niezbędnej do zaspokojenia różnych potrzeb związanych z użytkowaniem budynku. Świadectwo charakterystyki energetycznej budynku jest ważne 10 lat."
  • - zapis w art. 57 rozszerzający listę dokumentów (ust1 pkt7), które inwestor obowiązany jest dołączyć do zawiadomienia o zakończeniu budowy, o kopię świadectwa charakterystyki energetycznej budynku
  • Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 6 listopada 2008 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. Nr 201, poz. 1238).
    Przepisy techniczno-budowlane zawarte w tym rozporządzeniu zaostrzają m.in. niektóre wymogi ciepłochronności nowo projektowanych budynków, np. współczynniki przenikania ciepła dla ścian, stropodachów, podłóg na gruncie i okien.
  • Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 6 listopada 2008 r. w sprawie metodologii obliczania charakterystyki energetycznej budynku (…) oraz sposobu sporządzania i wzorów świadectw ich charakterystyki energetycznej (Dz. U. Nr 201, poz. 1240)
    Zawartość tego rozporządzenia jest instrukcją wykonywania charakterystyki energetycznej budynku i sporządzania świadectw przez uprawnione do tego osoby. Ocena energetyczna budynku nie będzie wyrażana w klasach, jak to przewidywano wcześniej, ale zaznaczana na specjalnej skali
Przepisy weszły w życie z dniem 01.01.2009r.

Poradnik inwestora29/05/2017MATERIAŁY BUDOWLANE
Jak powiększyć przestrzeń na poddaszu? Nowa kolekcja firmy VELUX
Poczucie przestrzeni, panoramiczny widok, niezwykłe możliwości aranżacji i komfortowe miejsce do życia – tak wiele można zyskać wykorzystując na poddaszu nowatorskie rozwiązania firmy VELUX...
11/05/2017MATERIAŁY BUDOWLANE
Nowe, trzyszybowe okno dachowe VELUX do łazienki i kuchni
Energooszczędne, trzyszybowe, odporne na wilgoć i w przystępnej cenie – to główne zalety nowego okna dachowego VELUX GLU, które dostępne jest w podstawowej ofercie firmy od kwietnia....
28/04/2017TEMATY SPECJALNE
Aplikacja ViCare – instalacja grzewcza zawsze pod kontrolą
Nowa aplikacja mobilna Viessmann ViCare App to sposób na komfortową obsługę urządzenia grzewczego przez Internet....
26/04/2017MATERIAŁY BUDOWLANE
Dom aktywnych rozwiązań stworzony dla Twojego komfortu!
Z inicjatywy firmy VELUX i sześciu pracowni architektonicznych powstała kolekcja projektów nowoczesnych domów nawiązująca do idei budownictwa aktywnego...
Reklama
Convector
Reklama
Fakro
Reklama
Purmo
Reklama
Awilux
Reklama
Solbet
Reklama
Viessmann
Reklama