FaceBook
infolinia 801 80 80 80
www.archeton.pl

Drukuj

Sypialnia na poddaszu

Zdecydowana większość wznoszonych obecnie domów jednorodzinnych to budynki parterowe z przestrzenią mieszkalną pod stromym dachem. Każdy, kto wybiera projekt takiego domu, decyduje, że sypialnie w jego mieszkaniu znajdą się na poddaszu. Dwie kondygnacje naturalnie rozdzielają bowiem między siebie główne strefy mieszkania: łatwo i ogólnie dostępną - dzienną oraz spokojną i bardziej prywatną - nocną. Przy większej powierzchni parteru, architekci projektują niekiedy dodatkowy pokój przy salonie. Ale żeby spełniał on funkcje sypialni (a nie np. gabinetu) powinna się przy nim znaleźć także pełna łazienka.
Sypialnia Tymoteusz G2

Urokliwy problem

Za sprawą skosów, przestrzeń pod dachem stromym ma nieodparty urok, ale też stwarza problemy. Najwygodniej w sypialni na poddaszu jest pod dachem dwuspadowym. Tu zawsze dwie lub trzy ściany czworokątnego pomieszczenia są pionowe, a ograniczenia w poruszaniu się i ustawianiu wysokich mebli najmniejsze. Jeśli pod skosem znajdą się: łózko, fotel, komoda, blat biurka itp., przestrzeń nie jest tracona, a jednocześnie zostaje wyeliminowana z ruchu. Dach czterospadowy to już, pod tym względem, zdecydowanie większy kłopot, zwłaszcza, kiedy nachylenie nie przekracza 30-35o. Kolejne połacie to następne skosy - rośnie ilość pasów podłogi odcinanych z powierzchni użytkowej.
Sypialnia Heliotrop

Jak wprowadzić światło?

Jeśli sypialnia na poddaszu nie jest duża ani wydłużona, do doświetlenia wystarczają zwykle tradycyjne, proste i niedrogie okna w ścianie bocznej domu (w tzw. szczycie dachu). Dach czterospadowy nie daje już takich możliwości - nie ma szczytu i problem dostępu do naturalnego światła rozwiązują tylko okna w połaci, świetliki tunelowe lub lukarny. Lukarna, nazywana niekiedy wykuszem w dachu, umożliwia zastosowanie zwykłego okna i jest pożądana w każdym dachu, bo dzięki niej rośnie powierzchnia użytkowa. Świetliki tunelowe doprowadzają światło najtrudniejszą drogą - przez nieużytkowa część poddasza, ale nie nie dają bezpośredniego kontaktu wnętrza ze światem zewnętrznym.
Sypialnia Baltazar

Jak wprowadzić wygodę użytkowania?

Większą powierzchnię w sypialni na poddaszu można udostępnić wyprostowanemu człowiekowi na trzy sposoby: - zwiększyć kąt nachylenia połaci do 45-50o, - podwyższyć sufit nad częścią pomieszczenia - za pomocą lukarny, - podnieść cały skos z dachem przez podwyższenie ścianki kolankowej. W domach z użytkowym poddaszem proponuje się najczęściej dach o nachyleniu ok. 40o i wysokość ścianki kolankowej 0,9-1,1m. Z okien połaciowych można wtedy wygodnie korzystać, a bryła wygląda zręcznie i przypomina dobrze wpisującą się w rodzimy krajobraz sylwetkę domu znaną z czasów, kiedy poddasze służyło jedynie jako lamus.
Sypialnia Baltazar

Jak utrzymać komfort cieplny i akustyczny?

Wymarzony azyl w sypialni na poddaszu zapewnia cisza, ciepło zimą i odpoczynek od upału latem. Dlatego izolacja stropodachu powinna mieć grubość nawet 30cm i więcej. Lukarny, choć przyjazne w użytkowaniu, zwiększają powierzchnię ucieczki ciepła i nie są rozwiązaniem tak energooszczędnym jak okna dachowe. Rolety, zwłaszcza zewnętrzne, pomagają kontrolować temperaturę wnętrza, a dodatkowo chronią szyby od uderzeń deszczu i gradu. Osoby szczególnie wrażliwe na hałas powinny zastanowić się nad wyborem pokrycia dachu. Blacha, a zwłaszcza blachodachówka jest bardziej ekonomiczna od dachówki ceramicznej, ale tylko niektóre jej warianty mają od spodu wygłuszającą włókninę.
Sypialnia Skarbek Polo

Ładny dom z sypialniami na poddaszu

Jak widać osiągnięcie efektu wygodnego, jasnego i przytulnego wnętrza pod stromym dachem w energooszczędnym domu to prawdziwa łamigłówka. Architekci starają się ułożyć wszystkie jej elementy w spójną całość, ale to jeszcze nie koniec ich pracy! Regulowanie wysokości ścianki kolankowej, dodawanie lukarn, manewrowanie kątem nachylenia i kształtem dachu przekłada się bezpośrednio i wyraźnie na wygląd domu. Ten zaś powinien odpowiadać inwestorowi i pozostawać w zgodzie z warunkami zabudowy na danym terenie (lub z zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego); świetnie jeśli, poza tym, będzie odpowiadał współczesnym trendom stylistycznym. Obecnie nowoczesny charakter architektury określa m. in. prosty dach bez lukarn, bo modna jest nie tylko minimalistyczna estetyka, ale także odpowiedzialne podejście do kosztów eksploatacji domu, gospodarowania energią oraz szacunek dla środowiska.

Poznaj nasze kolekcje domów z użytkowym poddaszem:

Projekty małych domów z poddaszem: https://www.archeton.pl/projekty-malych-domow-z-poddaszem
Projekty domów parterowych z użytkowym poddaszem i garażem: https://www.archeton.pl/projekty-domow-parterowych-z-poddaszem-uzytkowym-i-garazem

Projekty domów z artykułu:


Zamów projekt
Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z nami!
Porady i pomoc w wyborze, zmiany,adaptacja, warianty projektu.
12 295 05 86 | ddi@archeton.pl


Poradnik inwestora30/03/2021STOLARKA BUDOWLANA
Przyjemny klimat na poddaszu przez cały rok
Poddasze to zaciszna część budynku, w której możemy zorganizować sobie wygodną przestrzeń wypoczynku bądź spokojne miejsce pracy. Niezależnie od funkcji pomieszczeń na poddaszu, zawsze pot...
18/03/2021IZOLACJE I ELEWACJE BUDYNKU
Jak wybrać właściwy kolor fasady?
Elewacja domu to coś więcej niż warstwa ochronna budynku. To także wizytówka mieszkańców, która wspólnie z projektem domu określa ich gust oraz stosunek do świata...
16/02/2021WYBÓR DZIAŁKI BUDOWLANEJ
Budowa domu na wąskiej działce
Zaprojektowanie i budowa domu na wąskiej działce, tak aby był on funkcjonalny i estetyczny, jest zadaniem dość trudnym, wymagającym odpowiednich umiejętności. Jednak obecnie mały metraż dzia...
11/01/2021WYBÓR PROJEKTU DOMU
Dom parterowy - zalety i wady
Dom parterowy, parterówka, projekty domów, projekt domu, projekty domow, projekt dom, budowa domu, dom a wąską działkę, dom tani w budowie...
Reklama
VELUX
Reklama
Solbet
Reklama
JAWAR
Reklama
FAKRO
Reklama
Gór-stal

INFORMACJA O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH
ZGODNIE Z RODO – OBOWIĄZEK INFORMACYJNY

Szanowni Państwo, Szanowny kliencie
zgodnie z art. 13 ust. 1 i 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, że administratorem, czyli podmiotem decydującym o tym, jak będą wykorzystywane Wasze dane osobowe, jest ARCHETON Sp. z o.o. z siedzibą ul. Cystersów 9, 31-553 Kraków reprezentowana przez Zarząd.

Wasze dane osobowe będą przetwarzane przez nas w celu realizacji usług świadczonych przez naszą jednostkę.

Informujemy, że:
  1. Macie prawo do żądania od administratora dostępu do Waszych danych osobowych, wizerunkowych i głosowych ich sprostowania, ograniczenia przetwarzania, a także prawo do przenoszenia danych.
  2. Dane osobowe będą przechowywane przez okres wynikający z przepisów prawa, w szczególności ustawy z dnia 14 lipca 1983 r. o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach oraz rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 stycznia 2011 r. w sprawie instrukcji kancelaryjnej, jednolitych rzeczowych wykazów akt oraz instrukcji w sprawie organizacji i zakresu działania archiwów zakładowych.
  3. Macie prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
  4. Podanie danych osobowych jest warunkiem realizacji usług świadczonych przez naszą jednostkę, określonych w przepisach prawa.
  5. Konsekwencją niepodania danych jest brak możliwości świadczenia usługi, o którą się Państwo staracie.
  6. Podstawę prawną przetwarzania Waszych danych stanowi art. 6 ust. 1 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016, str. 1), tzn. dane będą przetwarzane na podstawie Waszej zgody lub na podstawie przepisów prawa.
Dane kontaktowe administratora danych osobowych: e-mail: ado@archeton.pl.