infolinia 801 80 80 80
www.archeton.plInne > Artykuły > Trawnik - ale jaki?

Trawnik - ale jaki?

Myśląc o założeniu nowego trawnika powinniśmy rozważyć kilka elementów takich jak: powierzchnia, czas na realizację oraz środki finansowe którymi dysponujemy na ten cel. Ponadto warto zastanowić się nad przyszłym jego użytkowaniem. Jest to niebywale ważne dla przyszłej atrakcyjności, wytrzymałości i trwałości zadarnionej powierzchni. Co zatem musimy rozważyć i jakie mamy możliwości wyboru? Okazuje się że bardzo duże i dlatego wielu wypadkach pojawiają się błędy.

Typy funkcjonalne czyli do czego może służyć nam trawnik?

Funkcja powierzchni trawiastej ma istotne znaczenie dla wyboru technik i metod jej urządzania. Wyróżniamy następujące, podstawowe typy trawników dla otoczenia budynków: ozdobny, sportowy i rekreacyjny. Pierwszy z nich, zwany często gazonowym, pełni rolę czysto dekoracyjną, reprezentacyjną, czyli ma po prostu dobrze wyglądać. Jest zazwyczaj typową monokulturą, znaczy uprawą jednogatunkową lub też mieszanką dwóch, trzech gatunków. Powoduje to, iż wymaga on wiele wkładu w pielęgnację: częstego koszenia, podlewania, nawożenia, wałowania, napowietrzania i wertykulacji oraz umiarkowanego użytkowania. Gazon powinien być nisko skoszony, pozbawiony wszelkich innych roślin. Jego założenie ma sens na stosunkowo niewielkiej powierzchni lub w bardzo ważnym miejscu, z racji kosztów. Gdy potrzebujemy trawnika do gier i zabaw powinniśmy wybrać trawnik sportowy. Zwany często murawą, charakteryzuje się dużą wytrzymałością runi i darni. Wynika to z konkretnego doboru gatunków, zapewniających możliwość intensywnego użytkowania. Szeroka oferta na rynku w tym zakresie, pozwala dobrać odpowiednią mieszankę w dostosowaniu do warunków miejsca, takich jak gleba czy nasłonecznienie. Trawnik taki wymaga intensywnej pielęgnacji podobnie jak gazon, ale może to się zmieniać w zależności od sposobu i częstości użytkowania. Dbałość o właściwy stan murawy warunkuje jakość, a co za tym idzie odporność na zmienne użytkowanie. Ostatnią grupą są trawniki rekreacyjne. Jako takie z definicji umożliwiają swobodne korzystanie, ale charakteryzują się niższą intensywnością zabiegów oraz dopuszczają pojawianie się różnych roślin kwiatowych np.: stokrotek. Są najłatwiejsze do założenia i utrzymania, a przez to, przy większych powierzchniach, w sposób logiczny ograniczają koszty. Tego typu trawniki możemy stosować w cieniu, pod warunkiem wybrania odpowiedniej mieszanki oraz ograniczonego użytkowania. Rolka czy siewnik czyli jak możemy założyć trawnik.
Analizując sposób urządzenia ogrodu warto dobrze przemyśleć jaką powierzchnię przeznaczyć na trawnik. Ma to istotne znaczenie w doborze metody jego założenia. Każdemu z nas wydaje się, że wprowadzenie trawnika w konkretnej przestrzeni to żadna sztuka. Niestety szkopuł tkwi w szczegółach. Pierwszą i silnie rzutującą na jakość i trwałość trawnika jest przygotowanie podłoża. Pamiętać trzeba o tym by gleba była możliwe urodzajna i przepuszczalna. Należy ją gruntownie przekopać oraz oczyścić ze zbędnych elementów np.: gruzu, kamieni, korzeni, chwastów. Dobrze jest dać ziemi odpocząć przez jakiś czas. Następnie wyrównać lub wyprofilować do pożądanego profilu oraz przeprowadzić wałowanie. Na przygotowanym gruncie możemy założyć trawnik. Metodą najbardziej rozpowszechnioną jest siew. Podstawową sprawą jest wybór właściwej mieszanki. Wcześniej przygotowany teren dobrze jest delikatnie i płytko przegrabić albo użyć walca siatkowego. Aby prawidłowo wykonać ten pozornie łatwy proces najlepiej użyć siewnika. Zapewnia on właściwe rozprowadzenie nasion. Dla lepszego efektu, przed wsypaniem mieszanki do urządzenia, warto zmieszać nasiona z piaskiem w proporcji pół na pół. Po wykonanym siewnie, należy ponownie przeprowadzić wałowanie oraz delikatnie podlać, tak aby nie spłukać nasion. Czas kiełkowania nasion i wschodzenia trawy może być bardzo różny i trwać nawet 2 tygodnie. Należy dbać w tym okresie o odpowiednie uwilgotnienie gleby.
Drugą metodą stosowaną obecnie w ogrodach jest trawnik z rolki. Pozornie wydaje się nam drogi. Ma jednak swoje zalety. Pierwszą jest natychmiastowy efekt, widoczny tuż po założeniu. Przy jego zakładaniu dobrze jest wynająć fachowców. Trzeba pamiętać, aby sprawdzić jakość kupowanego materiału. Rolki powinny być transportowane w chłodni i najlepiej od razu wykorzystane. W innym przypadku mogą się zaparzyć, co w efekcie spowoduje żółknięcie trawy. Po ułożeniu należy pamiętać o wałowaniu i podlewaniu. Przez dwa tygodnie należy zasadniczo ograniczyć użytkowanie przy jednoczesnym codziennym podlewaniu, aby darń należycie się ukorzeniła.

Jak dbać – czyli kilka cennych uwag o utrzymaniu trawnika

W pielęgnacji trawnika należy pamiętać o kilku prostych zasadach. Pierwsza to koszenie. Nie powinniśmy podczas tego zabiegu ścinać więcej niż 1/3 wysokości rośliny, gdyż w przeciwnym razie zbytnio osłabimy i zahamujemy wzrost roślin. Zatem czym niższa ma być trawa tym częściej ją kosimy. Druga sprawa dotyczy podlewania. Najlepiej robić to rano, względnie przed południem, aby trawa podczas dnia mogła przeschnąć i nie stwarzać warunków do rozwoju chorób, szczególnie grzybowych. Aby zapewnić odpowiednią gęstość darni i zieleń runi, należy co najmniej dwa razy w roku wykonać zabiegi nawożenia i aeracji (wiosna, jesień), a na wiosnę przeprowadzić wertykulację w celu oczyszczenia trawnika ze zbędnych, martwych elementów runi i darni. Decydując się na trawnik należy pamiętać o tym, że wymaga on stałej opieki i pielęgnacji, dając wszak w zamian wspaniałą zieloną przestrzeń do wypoczynku i zabawy.
mgr inż. arch. kraj. Wojciech Bobek,
Instytut Architektury Krajobrazu, Politechnika Krakowska

Poradnik inwestora24/08/2017IZOLACJE I ELEWACJE BUDYNKU
Styropian Austrotherm – zdrowe serce każdego systemu dociepleń
Każdy z nas wie, jak ważnym organem dla naszego organizmu jest serce. Dla każdego oczywistym jest, że o to serce należy odpowiednio dbać. Podobnie jest z systemem ocieplenia ścian zewnętrznych...
29/05/2017MATERIAŁY BUDOWLANE
Jak powiększyć przestrzeń na poddaszu? Nowa kolekcja firmy VELUX
Poczucie przestrzeni, panoramiczny widok, niezwykłe możliwości aranżacji i komfortowe miejsce do życia – tak wiele można zyskać wykorzystując na poddaszu nowatorskie rozwiązania firmy VELUX...
11/05/2017MATERIAŁY BUDOWLANE
Nowe, trzyszybowe okno dachowe VELUX do łazienki i kuchni
Energooszczędne, trzyszybowe, odporne na wilgoć i w przystępnej cenie – to główne zalety nowego okna dachowego VELUX GLU, które dostępne jest w podstawowej ofercie firmy od kwietnia....
28/04/2017TEMATY SPECJALNE
Aplikacja ViCare – instalacja grzewcza zawsze pod kontrolą
Nowa aplikacja mobilna Viessmann ViCare App to sposób na komfortową obsługę urządzenia grzewczego przez Internet....
Reklama
Convector
Reklama
Fakro
Reklama
Purmo
Reklama
Awilux
Reklama
Solbet
Reklama
Viessmann
Reklama