infolinia 801 80 80 80
www.archeton.plWielkość domu

Komfort przestrzeni i jego cena

Jednym z najtrudniejszych problemów do rozwiązania przy wyborze projektu jest wyważenie optymalnej wielkości domu i kosztów jego budowy. Chodzi przecież o zapewnienie sobie maksymalnie komfortowej przestrzeni przy pomocy możliwie najmniejszych wydatków. W praktyce może to niekiedy przypominać próbę pogodzenia ognia z wodą.
Prezentacje powierzchni projektów Archetonu wraz z orientacyjnymi, średnimi w skali kraju, kosztorysami ułatwia na pewno to zadanie, ale...

Uwaga na informacje o powierzchniach: użytkową i netto!

O wielkości budynku w kontekście kosztów budowy informuje bowiem najlepiej powierzchnia netto domu. Powierzchnia użytkowa sumuje tylko powierzchnie pomieszczeń związanych bezpośrednio z podstawową – mieszkalną funkcją budynku (pokoje, kuchnię, łazienki, itp.); nie ujmuje powierzchni garażu, kotłowni, piwnic, pomieszczeń gospodarczych. Dlatego np. dom podpiwniczony o takiej samej powierzchni użytkowej co niepodpiwniczony, jest inwestycją o zdecydowanie większym ciężarze finansowym (porównaj np. projekty Sonia i Dzwonek).

Jaki dom jest za duży?...

W czasach „ słusznie minionych” budowa własnego domu była aktem heroizmu. Brakowało cegieł, stali, cementu, brakowało wszystkiego. To obciążyło na długie lata inwestorów nawykiem budowania domów za dużych: dla siebie, dzieci, teściowej i na wszelki wypadek, dla wnuków. Wszystko po to, aby ten ogromny wysiłek przyniósł korzyść konsumowaną długo i w licznym gronie. Kiedy sytuacja rodzinna się zmieniała inaczej niż przewidywano, a dom nadal trzeba było ogrzewać i remontować, po latach pozostawała z niego nierzadko ruina. Dziś częściej niż wtedy zmieniamy miejsce zamieszkania, pracę, a nawet emigrujemy. Trzeba zatem brać pod uwagę, że dom wybudowany według wybranego projektu może nie być ostatnią inwestycją, jaką przyjdzie nam w życiu sfinansować. Jeśli rodzina będzie się powiększać wybierzmy dom mniejszy, ale dający możliwość rozbudowy lub etapowania prac przez możliwość zamieszkania na parterze i wy-kończenia poddasza w późniejszym terminie. Rozumie to coraz więcej klientów Archetonu i dlatego ogromna popularnością cieszą się projekty małych domów – alternatywa dla mieszkania w budownictwie wielorodzinnym.

...a jaki za mały?

Z obserwacji dyskusji inwestorów Archetonu na forum wynika, że czasem mamy do czynienia z sytuacją odwrotną. Inwestor wybiera dom niewielki (wy-raźnie ze względu na koszty), po czym sfrustrowany narzeka na ciasnotę i fatalne rozwiązania funkcjonalne. Zaczyna też szukać możliwości zmian w celu uzyskania dodatkowej powierzchni. Zwracamy więc uwagę na konieczność upewnienia się co do tego, czy dobrze rozumiemy zaproponowany w projekcie rozmiar przestrzeni, zanim przystąpimy do realizacji inwestycji.

Jak ocenić wielkość przestrzeni?

Porównanie liczb oznaczających powierzchnie i kwoty kosztorysów przy wyborze projektu - to proste zadnie matematyczne dla drugoklasisty. Trudność sprawić może jednak inwestorowi sama ocena wielkości przestrzeni, jaką oferuje dany projekt. Program funkcjonalny mieszkania dla np. 4-osobowej rodziny można przecież zrealizować zarówno na 60, jak i na 160 m 2. Musimy się zatem dowiedzieć, jaka powierzchnia nas usatysfakcjonuje i jednocześnie nie zrujnuje rodzinnych finansów.
Dobrze jest więc porównać opisane w projekcie powierzchnie pomieszczeń z tymi, z którymi mamy do czynienia w obecnym mieszkaniu lub z innymi, w których bywamy. Jeszcze lepiej radzą sobie w tej kwestii Inwestorzy Archetonu dyskutujący na Forum: ci, którzy już wybudowali, zapraszają do siebie tych niezde-cydowanych, ale już zainteresowanych projektem domu. Taka wizyta przynosi zwykle ostateczne rozstrzygnięcie i decyzję w sprawie wyboru (nie wspominając o zadzierzgnięciu nowych stosunków towarzyskich!
Uwaga! Ważna w indywidualnym odbiorze rozmiarów przestrzeni jest także jej wysokość.
Przyzwyczajeni jesteśmy do standardowych 2,50 m w nowym budownictwie wielorodzinnym lub przeciwnie – do 3,70 m i więcej w zabytkowych kamienicach. Zwróćmy uwagę, że projekty domów jednorodzinnych oferują najczęściej wysokości pomieszczeń w granicach 2,60 - 2,80 m. Większa wysokość pokoju zawsze daje odczucie większej przestrzeni.

Poradnik inwestora24/08/2017IZOLACJE I ELEWACJE BUDYNKU
Styropian Austrotherm – zdrowe serce każdego systemu dociepleń
Każdy z nas wie, jak ważnym organem dla naszego organizmu jest serce. Dla każdego oczywistym jest, że o to serce należy odpowiednio dbać. Podobnie jest z systemem ocieplenia ścian zewnętrznych...
29/05/2017MATERIAŁY BUDOWLANE
Jak powiększyć przestrzeń na poddaszu? Nowa kolekcja firmy VELUX
Poczucie przestrzeni, panoramiczny widok, niezwykłe możliwości aranżacji i komfortowe miejsce do życia – tak wiele można zyskać wykorzystując na poddaszu nowatorskie rozwiązania firmy VELUX...
11/05/2017MATERIAŁY BUDOWLANE
Nowe, trzyszybowe okno dachowe VELUX do łazienki i kuchni
Energooszczędne, trzyszybowe, odporne na wilgoć i w przystępnej cenie – to główne zalety nowego okna dachowego VELUX GLU, które dostępne jest w podstawowej ofercie firmy od kwietnia....
28/04/2017TEMATY SPECJALNE
Aplikacja ViCare – instalacja grzewcza zawsze pod kontrolą
Nowa aplikacja mobilna Viessmann ViCare App to sposób na komfortową obsługę urządzenia grzewczego przez Internet....
Reklama
Convector
Reklama
Fakro
Reklama
Purmo
Reklama
Awilux
Reklama
Solbet
Reklama
Viessmann
Reklama